Zeytinyağının Faydaları Nelerdir: Cilde Zeytinyağı Sürmenin Faydaları

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir: Cilde Zeytinyağı Sürmenin Faydaları

Cilde zeytinyağı sürmenin faydaları

Cilde zeytinyağı sürmenin faydaları

Zeytinyağı eski zamanlardan bu yana birçok sağlık sorununun tedavisi için kullanılan şifalı bitkisel yağlardan bir tanesidir. Cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok dahili hastalığın tedavisinde önemli yere sahip olan zeytinyağı, özellikle Türkiye’nin Ege bölgesinde yoğun şekilde tüketilmektedir.

Zeytinyağı tüketen insanlarda ayçiçeği yağı tüketen insanlara göre %30 oranla daha az kalp ve damar hastalıkları görüldüğü araştırmalar ile kanıtlanmıştır. İçerisindeki bileşenler damarlarda tıkanıklığa neden olmadığı gibi aynı zamanda olası tıkanıklıklara karşı koruma da sağlar. Ayçiçeği yağı kullanan insanlar ise tam tersine içerisindeki bileşenler nedeniyle ciddi kalp ve damar hastalıkları görülebilir. Dünya genelinde görülen kalp krizi vakalarının özel etkenleri olmayanlarının çoğunda temel neden kızartma türündeki besinlerin tüketimidir. Özellikle ayçiçeği yağında kızartılarak hazırlanan yemeklerin mümkün oldukça tüketilmemesi gerekir.

Zeytinyağının tüketimi önemli olduğu kadar topikal uygulanışı, yani sürülerek cilt üzerine uygulanması da oldukça etkilidir. Birçok cilt hastalığının tedavisinde kullanılabilen zeytinyağı, antiseptik özelliği ile cildin temizlenmesini sağlar. Bunun yanı sıra temizlenen ölü deri hücreleri yerine yeni hücrelerin üretimini destekleyerek hızlandırır. Dolayısıyla zeytinyağı sayesinde ciltteki deformasyonlardan kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Güzellik ürünleri günümüzde cilt hastalıklarının en temel etkenleri arasında sayılmaktadır. Bu ürünlerin kullanım nedeni daha güzel ve estetik bir cilttir. Ancak güzellik ürünlerinin birçoğu kişinin cildi üzerinde ciddi deformasyonlara neden olabilir ya da istenen etkiyi göstermez. Güzellik için de en etkili sonuçlar yan etkisiz bir şekilde zeytinyağı ile elde edilebilir.

Zeytinyağı cilde kullanımı: Cilt için zeytinyağının faydaları

1 – Zeytinyağı cilt maskesi: Gözeneklerin kapanmasını engeller:

Çevre koşulları ve kozmetik ürünler nedeniyle özellikle vücudun açıkta kalan bölümlerindeki gözeneklerde tıkanma görülebilir. İnsan vücudunda deri gözenekleriyle nefes alan bir organdır. Bu durum tabii ki vücuda oksijen alımı ile ilgili değildir. Sadece deri altı hücrelerin ve gözenek diplerinin hava ile temas etmesi gerekmektedir. Ancak bütün gün havadan ve çeşitli yerlerden gelen toz, kir ile gözenekler tıkanır ve cilt hava alamaz hale gelir. Eğer cilt temizlenerek gözeneklerin açılması ve cildin hava alması sağlanmaz ise cilt üzerinde birçok sağlık sorunu görülebilir. Özellikle bakteriyel ve viral cilt hastalıkları bu şekilde gelişim göstermektedir. Gözeneklerin tıkanmasının bir diğer nedeni ise vücuttaki ve özellikle deri altındaki aşırı yağlanmadır. Tüketilen besinlerdeki yüksek doymamış yağ miktarı bu durumun temel nedenidir. Yüksek yağ deposu deri altında da olduğunda biriken yağlar gözeneklere dolarak katılaşır ve gözenekler tıkanmış olur.

Tıkanan gözenekleri açmanın birçok farklı yolu vardır. Özellikle üretilen dezenfektanlar ve detoks ürünleri ile yüzün temizlenmesi son derece kolaydır. Ancak bu ürünlerin sürekli kullanımı yan etkiler göstererek başka cilt hastalıklarına da yol açabilir. Bu yüzden kullanılabilecek en etkili tedavi malzemeleri bitkisel olanlardır. Bitkisel yağlardan birçoğu antiseptik özelliğe sahiptir ve bölgesel olarak temizliği sağlar. Ancak gözeneklerdeki yağlanma için hepsi etkili değildir. Siyah noktaların da baş etkeni olan ciltteki yağlanmanın çözümü için en etkili bitkisel yağ zeytinyağıdır. Kullanımı da oldukça basittir. Doğrudan tıkalı gözeneklerin olduğu bölgelere zeytinyağı sürülerek yaklaşık 2 saat kadar bu şekilde beklenir. Cilt, zeytinyağını bu süre içerisinde iyice emer. 2 saatin sonunda cilt bol su ve hafif yapılı bir şampuan ile temizlenerek kurulanır. Kalıcı ve etkili sonuçlar elde edilmesi için bu yöntemin her gün uygulanması gerekmektedir. Tercihen gece yatmadan önce uygulanması önerilir.

2 – Cilde zeytinyağı maskesi: Antioksidan koruma etkisi:

Zeytinyağının cilt üzerinde sağladığı en faydalı etkilerden bir tanesi antioksidan içeriği ile cildi korumasıdır. Zeytinyağının içerisinde üç önemli antioksidan vardır. Bu antioksidanlar şu şekilde sıralanabilir:

– Polifenoller

– Fitosteroller

– E vitamini

Topikal olarak kullanıldığında, antioksidanlar ile cildin yabancı organizmalara karşı korunması sağlanır ve aynı zamanda ciltteki yaşlanma belirtilerini minimuma indirir. Hydroxytyrosol, bu yağda bulunan ve oldukça nadir rastlanan bitkisel bir bileşendir. Bu bileşen kişinin cildinde serbest radikal kalmasının önüne geçer. Serbest radikallerin temizlenmesi ise hem cilt sorunlarına karşı son derece etkili bir önlem olur hem de yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Özellik içerisindeki E vitamini ile bölgeyi besleyerek anti-agin etkilerin görülmesini sağlar.

3 – Zeytinyağı cildi güzelleştirir mi: Güzellik için kullanımı:

Zeytinyağı manikür ve diğer tırnak bakımları ile beraber aynı zamanda makyaj temizlemek için de kullanılabilir. Piyasada çok sayıda tonik benzeri makyaj temizleyici kimyasal karışımlar bulunmaktadır. Bu tarz kimyasallar makyaj temizlemek için kullanılabileceği gibi aynı zamanda erkekler tarafından da tıraş sonrası nemlendirici olarak kullanılabilir.

Zeytinyağı, içerisindeki bileşenler sayesinde cildin dış bölgesini temizler, ölü deri hücrelerini ortadan kaldırır ve yeni hücre üretimini destekler. Dolayısıyla yeni hücre üretimi ile cildin daha sıkı ve diri kalması sağlanır. Bunun için zeytinyağının cilt tarafından emilmesi yeterli olacaktır. Özellikle gece yatmadan önce uygulanması önerilir. Gece makyaj zeytinyağına daldırılarak ıslatılmış bir pamuk ile temizlenmeli ve ardından yüze ve ellere zeytinyağı sürülerek yaklaşık yarım saat kadar bu şekilde beklenmelidir. Yarım saatlik süreç içerisinde cilt zeytinyağını emer ve yumuşak bir hal alır.
Günümüzde zeytinyağı pahalı olduğundan dolayı doğrudan dökülmemeli, bir pamuk topağı içerisine daldırılarak ıslatılmalı ve cilt üzerine bu şekilde uygulanması en hesaplı olan yöntem olacaktır.

4 – Zeytinyağı cildi temizler mi: Pul pul dökülmeyi engeller:

Zeytinyağı, kullanılabilecek en etkili peeling malzemelerinden bir tanesidir. İçerisindeki bileşenleri ile bölgedeki ölü deri hücrelerini temizleyerek yeni hücre üretimini destekler.

Peeling işlemi genel olarak cildin ölü deri hücrelerinden arındırılması olarak tanımlanabilir. Bu işlem için kullanılacak olan peeling malzemesinin hem yatıştırıcı hem nemlendirici hem de tane içerikli olması gerekmektedir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile yarım yemek kaşığı tuz karıştırılır ve peeling yapılacak bölgeye karışım ile hafifçe bastırılarak masaj yapılır.

Bu işlem sonucunda cilt parlak ve havadar olur. Normale göre çok daha yumuşak olan cilt aynı zamanda gözenekleri ile hava alarak canlılığını korur. Her gece yatmadan önce bu yöntemin uygulanarak cildin temizlenmesi gerekmektedir. Bu şekilde ciltteki ölü deri hücresinin zamanla pul pul dökülmesi engellenir ve bir kerede ölü deriden tamamen kurtulmak mümkün olur.

5 – Zeytinyağı kırışıklıklara iyi gelirmi: Yaşlanma etkilerini azaltır:

Yaşlanma belirtilerinin en yoğun olanı yaşlılık lekeleridir. Güneş ışınları yüzünden görülen bu lekeler ve bununla birlikte serbest radikallerin neden olduğu diğer cilt yapılanmalarının çözümü zeytinyağıdır. İçerisindeki E vitamini içeriği ile serbest radikalleri öldürür, hasar görmüş dokuları iyileştirir ve genç görünümlü cildi korur. Tüm bu etkilerinden faydalanmak için doğrudan sürülmesi yeterli olacaktır. Gece yatmadan önce sürülerek yarım saat kadar bu şekilde beklemek ve ardından bölgeyi bol su ve hafif yapılı bir şampuan ile temizleyerek kurulamak gerekir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın