Yaşlanmayı Önleyen Gıdalar: Yaşlanma Karşıtı Besinler

Yaşlanmayı Önleyen Gıdalar: Yaşlanma Karşıtı Besinler

yaşlanma karşıtı besinler

yaşlanma karşıtı besinler

Yaşlanma karşıtı gıdalar şunlardır:

Yaşlanmayı önlemek için yapılması gerekenler: Cildin yaşlanmasını önleyen besinler

1. Yaşlanma karşıtı yiyecekler: Yaban mersini

– Yaban mersini en etkili yaşlanma karşıtı gıdalardan biridir. İçerisindeki enzimler ve bitkiye rengini veren flavonoidler sayesinde antioksidan etkileri vardır. Ciltteki serbest radikalleri nötralize ederek cilt yapısının nemini korumasına yardımcı olur.

– Her gün düzenli olarak az miktarda yaban mersini tüketilebilir.

2. Yaşlanma karşıtı gıdalar: Domates

– Domates likopen adında güçlü bir antioksidan madde içerir. Likopen ise ciltteki erken yaşlanma belirtileri, güneş hasarı gibi faktörlere karşı cildi korur. Ayrıca, ciltteki kolajen bozulmayı önler ve derinin genç kalmasını sağlar. Cilt esnekliğini korumaya yardımcı olur.

– Her gün pişmiş ya da çiğ domates tüketilebilir.

3. Yaşlanmayı geciktiren bitkisel yağlar: Zeytinyağı

– Sağlıklı yağlar arasında bulunan zeytinyağı içerdiği antioksidanlar ile yaşlanmayı ertelemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kalp ve damar dostu bir yağdır.

– İçerdiği E vitamini ile zeytinyağı, cildi besler ve korur. Cilt yapısının gelişmesini sağlar.

4. Yaşlanmayı geciktiren yiyecekler: Kakao

– Kakao da yaşlanma belirtilerini azaltır. Aynı zamanda kalp ve beyin sağlığının işleyişi sürdürmesine yardımcı olan flavanoller denilen güçlü antioksidanlar içerir.

– Kakao; obezite ve diyabet gibi inflamasyon ile ilişkili sağlık sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur.

5. Yaşlanmayı geciktirmek için ne yapmalı: Kırmızı şarap

– Kırmızı şarapta bulunan polifenoller adı verilen çeşitli antioksidan bileşikler etkili bir yaşlanma karşıtı olarak bilinir. Stres nedeni ile vücut dokularının yaşlanma eğilimini azaltır. Aynı zamanda ciltteki zararlı mikroorganizmaların ve serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlar.

6. Yaşlanmayı geciktirmenin yolları: Yoğurt

– Kemik ve eklem sağlığı için önerilen yoğurt, yaşlanma karşıtı etkiler gösterir.

– Her gün bir ya da iki kase kadar sade yoğurt tüketilebilir.

7. Yaşlanmayı durduran yiyecekler: Nar

– Nar ve nar suyu da yaşlanma etkilerini azaltmaktadır.

– Her gün 1 adet nar tüketilebilir ya da bir bardak nar suyu içilebilir. Cilt hücrelerinin genetik materyallerinde yaşlanmasını yavaşlatan anti-aging özelliğinin yanı sıra DNA oksidasyonunu inhibe eden antioksidan bileşikler de içerir.

8. Yaşlanmayı durduran besinler: Havuç

– Havuç, sağlıklı cilt ve saçlar için tüketilmesi önerilen besinlerden biridir. İçerdiği beta-karoten ve A vitamini ile cildi güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Cilt yapısının nemli ve esnek kalmasını sağlar.

9. Kırmızı portakal

– Kırmızı portakal yüksek antosiyanin içeriği ile DNA yırtılması katılan serbest radikaller ile mücadelede en etkili besinlerden biridir. Aynı zamanda C vitamini içeriği ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

10. Yaşlanmayı geciktiren bitkiler: Yeşil çay

– Yeşil çay da yaşlanma karşıtı besinler arasındadır. Cilt hücrelerinin gençleşmesine yardımcı olan antioksidanlar içerir. Cilt elastikiyetini artırır ve olası cilt iltihabını azaltır.

11. Yaşlanmayı önleyen besinler: Yağlı balıklar

– Omega 3 yağ asitleri içeren balıklar ciltteki iltihabın azaltılmasında son derece etkilidir. Aynı zamanda kalp, beyin ve göz sağlığı için de önerilir.

– Haftada en az iki kez yağlı balık tüketilmesi önerilir.

12. Badem

– Badem cildin kırışmasını geciktirilmeye yardımcı olan E vitamini bakımından zengindir. Ayrıca, cildin genç ve esnek kalmasını sağlar. Kalp ve beyin sağlığı için de önerilir.

13. Yeşil sebzeler

– Lif açısından zengin olan yeşil sebzelerin özellikle beslenme düzenine eklenmesi önerilir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan sebzeler yaşlanma karşıtı etkiler gösterir.

14. Yumurta

– Yumurta derinin esnekliğini muhafaza etmeye yardımcı olurken aynı zamnada kırışıklıkların görünümünü azaltır. Cildin esnek ve nemli kalmasını sağlar. Aynı zamanda  ciltteki kolajen üretimini dengeleyen glycine, prolin ve glisin gibi yararlı amino asitler içerir.

Cildin daha genç görünmesi için tüm bu besinler beslenme düzenine eklenmelidir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın