Yaraya Ne İyi Gelir: Yara İçin Bitkisel Çözüm

Yaraya Ne İyi Gelir: Yara İçin Bitkisel Çözüm

yara için bitkisel çözüm

yara için bitkisel çözüm

Yaralar nasıl çabuk iyileşir?

Kaza, böcek ısırıkları, sıyrıklar, akne, yanık, suçiçeği, cerrahi kesikler ve aşı ile ilgili cilt üzerinde yara meydana gelebilir. Yara çeşitli şekil ve boyutlarda olur ve görünüm olarak etkiler. İnsan vücudundaki izler zamanla daha hafif olma eğilimindedir. Yaraların iyileşmesini hızlandırmak için bazı ev ilaçları denemek faydalı olabilir. Yara izini kaldırmaya odaklanan ilaçlar, etkin hücre büyümesini destekler, dokudaki hasarı en aza indirir ve böylece sağlıklı bir cilt yaratır. Hiçbir şekilde yaranın tamamen ortadan kalkması mümkün değildir. Ancak, yapılan tedaviler ve ilaçlar yaranın sadece daha az belirgin olmasına yardımcı olur. Fakat ev ilaçları uygulanmadan önce etkilenen bölgenin iyice temizlenmesine dikkat edilmelidir. Yaranın iyileşme süreci şekil ve boyutuna bağlı olarak biraz zaman alabilir, bunun için sabırlı ve ısrarlı olmak gerekir.

Yara nasıl geçer: Yaraya bitkisel çözüm:

1 – Yaraya iyi gelen bitkiler: Aloe Vera:

Aloe vera, anti-enflamatuar ve anti bakteriyel özellikleri nedeni ile yara izi kaldırma için doğal bir çözümdür. Bu çözüm hasarlı cildin onarımı için yardım eder ve sağlıklı bir cildin gelişmesi açısından da doğal bir yumuşatıcı olarak etkili olur. Buna ek olarak, deri dokusunun iyileşmesini sağlar. Bu tedavi için, aloe vera yeşil yaprağından taze jel elde edilir. Dairesel hareketlerle ve masaj yaparak etkilenen alan üzerine jel uygulanır. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekletildikten sonra yıkanır. Olumlu sonuç almak için günde iki kez aloe vera jel uygulanabilir.

Not: Açık yaraların üzerine aloe vera jeli uygulamak sakıncalı olabilir.

2 – Yaralara hangi yağ iyi gelir: Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı yara izlerinin solmasına yardımcı olabilecek başka mükemmel bir maddedir. Hindistan cevizi yağında bulunan E vitamini ve antioksidan iyileşme süresini hızlandırır aynı zamanda şekillenen yeni izleri engeller. Buna ek olarak Hindistan cevizi yağında bulunan kaprik asitler hasarlı cildin iyileşmesini teşvik eder ve serbest radikal hasarı tersine protein üretimini uyarır. Tedavi için kullanılacak Hindistan cevizi yağını sıvılaştırmak için biraz ısıtmak gerekir. Avuç içine konan sıcak yağ ile etkilenen alan üzerine yaklaşık 5 ile 10 dakika kadar masaj yapılır. Cilt yağı emdikten sonra en az 1 saat yaralı alan açıkta bekletilir. Bu tedavi sırasında en iyi sonuçları almak için, işlem günde 2-4 kez tekrarlanır.

3 – Yaralara iyi gelen yağlar: E vitamini yağı:

E vitamini yağı izlerin solmasına yardımcı olabilecek etkili bir antioksidandır. E vitamini yağının nemlendirici özelliği cildi nemlendirir ve hasarlı dokuyu onarmak için yardımcı olur. Böylece yara izlerinin görünümünü iyileştirir. Bunun için, yağını almak adına bazı E vitamini kapsüllerini açılır ve yağ yara üzerine sürülür. Yaklaşık 10 dakika kadar yağ nazikçe ovalayarak cildin emmesi sağlanır. Daha sonra, yaklaşık 15-20 dakika boyunca bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Bu tedavi bir gün içinde birkaç kez yapılabilir.

Not: Bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabileceği düşünülerek, E vitamini yağının cildin yaralı bölgesinde küçük bir alan üzerinde test edilmesi önerilmektedir.

4 – Yaralara zeytinyağı sürmek:

Zeytinyağı, yara izi kaldırma tedavisinde başka etkili ve doğal bir yöntemdir. E vitamini açısından zengindir ve cildi yumuşak ve nemli tutmak için yardımcı olur.

Bu durum zarar görmüş cildin iyileşmesini teşvik etmektedir. En iyi sonuçlar elde etmek için, sızma zeytinyağı kullanmak gerekmektedir. Tedavi uygulaması sırasında etkilenen bölgeye sıcak sızma zeytinyağı sürülür ve küçük dairesel hareketler kullanarak masaj yapılır. Daha sonra yaklaşık 30 dakika kadar bekletilir ve temiz bir bezle zeytinyağı silinir. Ayrıca gece boyunca cildin üzerinde yağ bekletilebilir. Başka bir seçenek ise sızma zeytinyağına biraz lavanta yağı karıştırılır ve etkilenen alan üzerine uygulanır. Yaklaşık birkaç dakika hafifçe masaj yapılır. Daha sonra, 20 ile 30 dakika boyunca bekletilir ve ılık suyla durulanır.

İstenilen sonuç elde edilene kadar bu ilaçları gün içinde birkaç kez tekrarlamak gerekmektedir.

5 – Yaralara ne sürülür: Limon:

Limon, her türlü yara izleri azaltmaya yardımcı olabilen iyileştirici özelliklere sahip alfa hidroksi asitleri içerir.

Limon, ölü cilt hücrelerini kaldırarak, yeni deri hücrelerinin büyümesini teşvik eder. Böylece cilt elastikiyetini arttırmaya etkili olur. Limon, C vitamini içeriği ile aynı zamanda hasarlı cildin onarımı ve yenilenmesi için yardımcı olur. Buna ek olarak, limon beyazlatma özelliği ile izleri hafifletmek için de etkili olmaktadır. Bu tedavi için, etkilenen alan üzerine biraz limon suyu sürülür. Hassas cilde sahip olan kişiler için gül suyu ya da E vitamini yağı eşit miktarda limon suyu ile sulandırılır ve bu şekilde yara üzerine uygulanır. Yaklaşık 10 dakika bekletilir ve sonra ılık su ile durulanır. Yara izinin solması için günde bir kez bu işlemin tekrarlanması faydalı olur.

Not: Limon kullanımından hemen sonra güneşe çıkmak sakıncalı olabilir. Bunun için dışarı çıkıldığında bir güneş kremi kullanmak faydalı olabilir.

6 – Yaralara ne sürülmeli: Bal:

Bal, yara izini kaldırmada etkili tedavi yapan doğal bir nemlendiricidir. Bal, ölü deri hücrelerinin birikmesini önler ve cilt dokusu yenilenmesi için uyarır. Tedavisi için yara üzerine sürülen bal, bir bandaj ile örtülür. Bir gece açık bekletilen bölge ertesi sabah ılık su ile durulanır. Bu işlem, her gün yatmadan önce tekrarlanmalıdır.

Başka bir seçenek ise bal ve kristalize şeker eşit miktarda karıştırılır. Etkilenen alan üzerine uygulanır ve bir kaç dakika boyunca hafifçe sürtünür. Daha sonra ılık su ile durulanır ve kurulanır. Alan üzerine bir nemlendirici uygulanır. Olumlu sonuç almak için hafta boyunca bir ya da iki kez bu tedavinin tekrarlanması gerekir.

7 – Yara izlerine elma sirkesi:

Elma sirkesi, yara izlerini farklı iyileştirebilir. Elma sirkesi, asidik yapısı ile ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesini sağlayarak cildin temizlenmesine yardımcı olur. Bu durum sağlıklı cilt hücrelerinin büyümesini teşvik eder ve yara izlerinin görünümünü azaltır. Buna ek olarak elma sirkesi, sağlıklı cilt dokusu için gerekli olan cildin pH seviyesini dengeler. Tedavisi için, çiğ ve filtresiz elma sirkesi ile su eşit miktarda karıştırılır. Karışımın içine bir pamuk batırılır ve yara izleri üzerine uygulanır. Daha sonra 5 dakika kadar açık olarak bekletilir ve su ile durulanır. Günde bir kez yapılması tavsiye edilir.

Alternatif olarak, 1 çay kaşığı çiğ ve filtresiz elma sirkesi, 2 yemek kaşığı su ile 2/3 fincan bal karıştırılarak bir solüsyon hazırlanır. Elde edilen bu karışım etkilenen alan üzerine uygulanır ve yaklaşık 30 dakika boyunca açık olarak bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Bu işlemin günde bir kez yapılması önerilmektedir.

8 – Yara izlerine bitkisel yağlar: Kakao Yağı:

Kakao yağı, her türlü yara izlerini iyileştirmek için mükemmel bir doğal nemlendiricidir. Bu yağ, cildin derinliklerine nüfuz eder ve etkilenen bölgeyi uzun süre nemli tutar. Kakao yağı, hasarlı olanların yerine yeni cilt dokularının büyümesini destekler. Buna ek olarak, kakao yağı deri onarımına yardımcı olan E vitamini içerir.

Yara izleri üzerine bir kaşık saf kakao yağı sürülür ve dairesel hareketler kullanarak nazikçe masaj yapılır.

Gece boyunca bekletilir ve ertesi sabah ılık su ile yıkanır. Bu işlem yara izleri soluklaşıncaya kadar her gün tekrarlanır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın