Vücut Çatlakları Nasıl Yok Edilir-Beyaz Çatlaklara Kesin Çözüm

Cilt Çatlaklarına Ne İyi Gelir: Cilt Çatlakları İçin Doğal Çözümler

cilt çatlakları için doğal çözümler

cilt çatlakları için doğal çözümler

Cilt çatlakları son derece kötü bir görüntüye neden olur. Estetik bir sorun olarak görülen cilt çatlakları için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu ürünler içerdikleri kimyasallar nedeni ile cilde zarar verebilir. Bu nedenle daha çok bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir. En sık kullanılan çözümlerden biri limondur. Limon asidik yapısı ile cildi besler ve ciltteki kirin, ölü deri hücrelerin arınmasını sağlar. Aynı zamanda cilt yapısını besler ve cildin esnekliğinin korunmasını sağlar. Limon suyu cilt katmanlarına zarar veren serbest radikallere karşı savaşmaya yardımcı anti-oksidanlar da içerir. Ayrıca kolajen üretimini artırır. Kan damarlarının ve yeni hücrelerin büyümesini teşvik etmektedir. Limon farklı şekillerde hazırlanarak kullanılabilir:

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– Limon

– Ilık su

Uygulanışı:

– Limon suyu sıkılır. Ardından ciltte çatlakların bulunduğu alanlara dairesel hareketler ile uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak 2 ya da 3 kez yapılabilir.

Yöntem – 2: (Salatalık Suyu ile Limon Suyu)

Gereklim malzemeler:

– Limon suyu

– Salatalık suyu

– Ilık su

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içerisinde eşit miktarda limon suyu ve salatalık suyu karıştırılır. Bu karışım parmak uçları ya da pamuk yardımı ile etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

Yöntem – 3: (Kakao Yağı ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– 2 yemek kaşığı limon suyu

– Yarım su bardağı kakao yağı

– Su

Uygulanışı:

– Taze sıkılmış limon suyunu ile kakao yağı karıştırılır. Karışım cilt çatlaklarının üzerine masaj yaparak uygulanır. Dairesel hareketlerle masaj yapılmalıdır. Birkaç dakika kadar ciltte kuruması beklenir ve daha sonra su ile durulanır.

Yöntem – 4: (Şeker ve Badem Yağı Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– 1 çay kaşığı limon suyu

– 1 yemek kaşığı şeker

– 1/2 çay kaşığı badem yağı

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içerisinde tüm malzemeler iyice karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 10 dakika ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu uygulama her gün banyo öncesi düzenli olarak yapılabilir.

– Düzenli olarak kullanıldığında cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt çatlaklarının görünümünü azaltır.

Yöntem – 5: (Zeytinyağı ve E vitamini yağı ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– Yarım çay kaşığı limon suyu

– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

– 1 çay kaşığı E vitamini yağı

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içerisinde E vitamini ve zeytinyağı karıştırılır. Bu karışıma limon suyu da eklendikten sonra elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte kuruması beklendikten sonra ıslak bir bez yardımı ile silinir. İşlem günde iki kez düzenli olarak 1 ay boyunca yapılmalıdır.

Yöntem – 6: (Aloe Vera Jel ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– Limon suyu

– Aloe vera jel ya da aloe vera suyu

Uygulanışı:

– Küçük bir kase alın içerisinde limon suyu ve aloe vera jel ya da aloe vera suyu karıştırılır. Bu karışım etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Aloe vera jel yerine zeytinyağı da kullanılabilir.

Yöntem – 7:

– Bu uygulama ölü deri hücrelerinin ve kirin ciltten arınmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt hücrelerini yeniler.

Gerekli malzemeler:

– Limon suyu

– Kakao yağı

Uygulanışı:

– Limon suyu ile kakao yağı karıştırılır. Ardından ciltteki çatlaklara uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her hafta düzenli olarak birkaç kez yapılabilir.

Yöntem – 8: (Zerdeçal ve Safran ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– Limon suyu

– Zerdeçal tozu

– Safran

Uygulanışı:

– Limon suyu, zerdeçal tozu ve safran bir kase içerisinde iyice karıştırılır. Ardından cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her hafta birkaç kez düzenli olarak yapıldığında ciltteki çatlak görünümü azalacaktır.

Yöntem: 9 – (Patates Suyu ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– 1 yemek kaşığı limon suyu

– 1 yemek kaşığı patates suyu

Uygulanışı:

– Limon suyu ve patates suyu eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklendikten sonra su ile durulanır.

– Her gün düzenli olarak kullanıldığında cilt tonunu dengelemeye de yardımcı olur.

Yöntem – 10: (Domates Suyu ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– 1 çorba kaşığı limon suyu

– 1 çorba kaşığı domates suyu

– Ilık su

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içerisinde domates suyu ile limon suyu karıştırılır. İyice karıştırılır ve ciltteki çatlakların üzerine masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Yöntem – 11: (Karbonat ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– 1/2 çay kaşığı limon suyu

– 1 ile 2 yemek kaşığı karbonat

– Ilık su

Uygulanışı:

– Küçük bir kapta taze sıkılmış limon suyu ile karbonat karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir ve daha sonra ılık su ile durulanır.

– Bu uygulama düzenli olarak yapıldığında ciltteki kir ve ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olur.

Yöntem – 12: (E vitamini yağı ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– Limon suyu

– E vitamini yağı

Uygulanışı:

– Küçük bir kasede E vitamini yağı ile limon suyu iyice karıştırılır. Bu karışım çatlakların üzerine doğrudan uygulanır. Birkaç dakika bekletilir ve su ile durulanır. Karışımın içerisine biraz gül suyu de eklenebilir. Günde iki kez düzenli olarak uygulanması önerilir.

Yöntem – 13:

Gerekli malzemeler:

– Limon

– Ilık su

Uygulanışı:

– Bir adet limon dilimler halinde kesilir. Ardından bu limon dilimleri ile ciltte etkilenen alanlar ovulur. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

Yöntem – 14: (Zeytinyağlı ve limon suyu)

Gerekli malzemeler:

– Yarım limon suyu

– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Uygulanışı:

– Yarım limonun suyu sıkılır. Ardından içerisine biraz zeytinyağı eklenir. İyice karıştırılır ve cilde uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

Yöntem – 15: (Avokado ile Limon)

Gerekli malzemeler:

– Limon suyu

– Avokado püresi

– Ilık su

Uygulanışı:

– Avokado püresi çatlakların iyileşmesine yardımcı olurken aynı zamanda cildi nemlendirir.

– Avokado püresi ile limon suyu karıştırılır. Bu karışım cilt çatlaklarının üzerine uygulanır. 25 dakika kadar ciltte bekletilir ve ılık su ile durulanır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın