Topuktaki Çatlaklar Nasıl Giderilir: Topuktaki Çatlaklara Bitkisel Çözüm

Topuktaki Çatlaklar Nasıl Giderilir: Topuktaki Çatlaklara Bitkisel Çözüm

topuktaki çatlaklara bitkisel çözüm

topuktaki çatlaklara bitkisel çözüm

Topuk çatlağı nedenleri:

Topuk çatlakları cildin kuruması ve yeterince bakım yapılmaması nedeni ile oluşur. Çatlaklar ve cilt kuruluğu kontrol altına alınmadığında derin yarınlar oluşabilir. Topuk çatlaklarını azaltmak ve yok etmek için nemlendirici krem kullanımının yanı sıra doğal çözümler de kullanılabilir.

Topuk çatlakları nasıl geçer: Topuk çatlaklarına doğal çözüm

1. Topuk çatlaklarına iyi gelen yağlar:

– İlk olarak ayaklar yıkanır ve topuk bölgesi ponza taşı ile fırçalanır. Bitkisel bir yağ topuk bölgesine masaj yaparak uygulanır. Pamuklu bir çorap giyilir.

– Bu uygulamanın özellikle gece yatmadan önce yapılması önerilir.

2. Topuk çatlaklarını ne geçirir: Pirinç unu:

– Toz haline getirilen pirinç ile bir miktar bal ve elma sirkesi karıştırılır. Hamur haline getirilen karışıma zeytinyağı da eklendikten sonra topuklara uygulanır. Yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından ıluk su ile durulanır.

– Bu işlem ciltteki ölü deri hücrelerini arındırır ve cildi nemlendirir. Çatlamaları ve derin yarıkların oluşmasını engeller.

3. Topuklardaki çatlaklar nasıl giderilir: Neem bitkisi:

– Bir avuç neem bitkisi ezilir ve su eklenerek hamur haline getirilir. Ardından içerisine 3 çay kaşığı zerdeçal tozu da eklenir. Elde edilen karışım topuklara uygulanır. 30 dakika kadar bekletilir ve ılık su ile durulanır.

– Uygulama birkaç gün düzenli olarak yapılmalıdır.

4. Topuklardaki çatlaklar için ne yapmalı: Limon:

– Limon, ölü deri hücrelerini ve kiri arındırır. Asidik özellikleri ile aynı zamanda cildi temizler.

Yöntem – 1:

– Limon suyu topuklara masaj yaparak uygulanır. 10 ila 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

Yöntem – 2: (Lor ile limon suyu)

– Bir bardak lor ile taze sıkılmış limon suyu karıştırılır. Karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre bekletilir ve ardından hafif bir sabun ve ılık su ile durulanır.

– Bu işlem haftada 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

5. Topuk çatlağına çözüm: Zeytin yağı, limon yağı ve lavanta yağı:

– Bir çorba kaşığı zeytinyağı ile limon yağı ve lavanta yağı karıştırılır. Bu karışıma eşit miktarda su eklenir. Çalkalanır ve çatlamış topuklara uygulanır.

6. Topuk çatlaklarına çözüm: Gülsuyu ve gliserin:

– Gliserin cildi yumuşatan en etkili çözümlerden biridir. İçerisindeki vitamin A, B 3, C, D ve E ile cildi besler. Aynı zamanda etkili ve güçlü anti bakteriyel ve antiseptik özellikler içerir.

– Eşit miktarda gliserin ve gülsuyu iyice karıştırılır. Bu karışım topuklara masaj yaparak uygulanır. Özellikle geceler uygulanması önerilir. Bir gece bekletilir ve ardından ertesi sabah ılık su ile durulanır.

7. Topuk çatlaklarına evde çözüm: Yulaf ezmesi ve jojoba yağı:

– Toz yulaf ezmesi ile jojoba yağı karıştırılarak kalın bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilde uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

8. Topuk çatlakları için doğal formül: Parafin balmumu:

– Az miktarda parafin ile biraz hindistan cevizi yağı veya hardal yağı karıştırılır. Balmumu tamamen eriyene kadar ısıtılır. Ardından oda sıcaklığına gelene kadar soğuması beklenir. Bu karışım ile topuklara yavaşça masaj yapılır.

9. Topuk çatlağı için doğal yöntemler: Muz:

Yöntem – 1:

– Olgunlaşmış muz ezilerek pürüzsüz bir hamur haline getirilir. Topukların üzerine doğrudan uygulanır. Yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar bekletilir ve ardından soğuk su ile durulanır.

– Bu işlemin bir hafta boyunca her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

Yöntem – 2:

– Olgunlaşmış muz püre haline getirilir. Ardından yarım avokado ile karıştırılır. Hindistan cevizi de eklenerek karıştırılmaya devam edilir. Topuk bölgesine uygulanır ve yaklaşık 30 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

10. Topuk çatlağına çözüm: Süt ve bal:

– A vitamini içeren süt, cildin kendini onarmasına yardımcı olur. Bal ise en etkili nemlendiricidir. Aynı zamanda ciltteki bakterileri arındırır.

Yöntem – 1:

– Bir bardak bal ile 2 bardak süt karıştırılır. Bu karışım içerisinde topuklar yaklaşık 15 ila 20 dakika kadar bekletilir. Ardından ayaklar ılık su ile yıkanır ve kurulanır.

Yöntem – 2:

– Bir bardak organik bala 2 yemek kaşığı süt ve 1/2 portakal suyu eklenir. İyice karıştırılır ve uygulanır. Ardından ponza taşı ile topuklar bir süre ovulur. 45 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Bu işlem günde iki kez, bir sabah ve bir akşam olmak üzere uygulanmalıdır.

11. Topuk çatlakları için evde çözüm: Ilık tuzlu su:

– Bir kovaya sıcak su konulur. İçerisine tuz eklenerek karıştırılır. Karışım içerisinde ayaklar 10 ila 15 dakika kadar bekletilir. Ardından ayaklar soğuk su ile yıkanır.

– Bu işlem ayaklarda kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur ve ağrıyı da hafifletir.

12. Topuk çatlaklarına vazelin:

– Topuk bölgesine her akşam yatmadan önce vazelin uygulanabilir. Vazelin cildin nemlenmesine yardımcı olurken çatlamaları engeller.

13. Topuk çatlağına ne sürülür: Bal:

Yöntem – 1:

– Bir bardak bal sıcak suyun içerisine eklenir. Bu su içerisinde ayaklar 15 ila 20 dakika kadar bekletilir.

Yöntem – 2: (Limon suyu, zeytinyağı ve kahverengi şeker, bal)

– 2 yemek kaşığı kahverengi şeker, bir çay kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı bal ve zeytinyağı karıştırılır. Pürüzsüz bir hamur kıvamına getirilen karışım topuklara uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

14. Topuk çatlaklarına son: Limon ve vazelin:

– Limon suyu ve bir tatlı kaşığı vazelin karıştırılır. Karışım topuk bölgesine masaj yaparak uygulanır. Bir süre cilt ovulur ve ardından ılık su ile durulanır.

– Etkili sonuçlar için ciltte bir gece bekletilmesi önerilir.

15. Topuk çatlağına sirke: Sirke:

– Çeyrek fincan beyaz sirke suya eklenir. Ayaklar bu suyun içerisinde yaklaşık 5 ya da 10 dakika kadar bekletilir. Ardından yumuşak bir fırça ile fırçalanır ve su ile durulanır.

– İşlem haftada birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

16. Kimyon, kişniş tohumu tozu ve şeker:

– 3 yemek kaşığı şeker ezilir ve ince toz haline getirilir. Ardından kavrulmuş kimyon tohumu tozu ve kavrulmuş kişniş tohumu tozu ile iyice karıştırılır. Karışım hava almaya bir kapta saklanır.

– Bu karışımdan bir çay kaşığı kadar yarım bardak suya eklenerek tüketilmelidir.

17. Aloe vera:

– Bir avuç fesleğen yaprağı ile biraz aloe vera jeli ve kafur tozu ile zerdeçal tozu karıştırılır. Bu karışım çatlamış topuklara uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika boyunca bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.

18. Shea yağı, hindistan cevizi yağı:

– ¼ fincan hindistan cevizi yağı ve Sile 3 yemek kaşığı shea yağı karıştırılır. Bu karışım biraz ısıtıldıktan sonra topuklara masaj yaparak uygulanır. Düzenli olarak kullanıldığında çatlak oluşumunu önler ve cildi nemlendirir.

Çatlamış topuklar için ipuçları:

– Vücudun nemli tutulması için her gün yeterli miktarda su tüketilmelidir.

– Dengeli beslenme düzeni uygulanmalıdır. Özellikle omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi önerilir.

– Ayaklar günün sonunda, yaklaşık 15 dakika boyunca ılık suda tutulabilir.

– Düzenli olarak E vitamini alınmalıdır. Bu nedenle bitkisel yağlar, yeşil sebzeler, tahıl, buğday tohumu, tam tahıllı ürünler ve fındık beslenme düzeninde mutlaka olmalıdır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın