Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer: Tırnaktaki Beyaz Lekelere Çözüm

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer: Tırnaktaki Beyaz Lekelere Çözüm

tırnaktaki beyaz lekelere çözüm

tırnaktaki beyaz lekelere çözüm

Tırnaktaki lekeler nasıl geçer:

Tırnaktaki beyaz lekeler nasıl giderilir: Tırnak lekeleri nasıl geçer?

1.) Tırnaktaki beyaz lekelere çözüm: Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı birçok cilt sorununda kullanılan bir yağdır. Tırnak bakımı için de önerilir. Tırnaklardaki yapı bozukluklarını azaltırken beyaz lekeleri hafifletir.

– Biraz çay ağacı yağı bile birkaç damla kekik yağı karıştırılır. Bu karışım tırnaklara uygulanır. Yaklaşık 10 ila 15 dakika kadar tırnaklarda bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

2.) Tırnak lekelerine çözüm: Karbonat

– Karbonat da tırnaklardaki lekeler üzerinde son derece etkilidir.

– Bir bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı epsom tuzu ile 1 yemek kaşığı karbonat eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde tırnaklar bir süre bekletilir. Daha sonra normal su ile eller yıkanır.

– Alternatif olarak biraz su ile karbonat karıştırılır. Hamur kıvamına getirilen karışım tırnaklara uygulanır. 10 dakika kadar bekletildikten sonra eller ılık su ile yıkanır.

3.) Tırnak lekeleri için ne yapmalı: Portakal yağı

– Portakal yağı tırnakların daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olurken aynı zamanda lekeleri azaltır.

– Biraz portakal yağı etkilenen tırnaklara pamuk yardımı ile uygulanır. Yaklaşık 20 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

4.) Tırnak lekelerine sirke

– Beyaz sirke de tırnaklarda oluşan beyaz lekelerin tedavisinde önerilir.

– Bir bardak sıcak suyun içerisine biraz beyaz sirke eklenir. Karıştırılır ve ılık hale geldiğinde suyun içerisinde tırnaklar 10 dakika kadar bekletilir. Ardından sade su ile eller durulanır.

– Uygulama düzenli olarak günde birkaç kez yapılabilir.

5.) Tırnak lekeleri için doğal çözüm: Sarımsak yağı

– Tırnaklarda oluşan beyaz lekeler için sarımsak yağı da son derece etkilidir.

– Biraz sirke ile sarımsak yağı karıştırılır. Ardından elde edilen karışım tırnaklara pamuk yardımı ile uygulanır. Yarım saat kadar bekletilir, ılık su ile durulanır.

– Sarımsak yağı ile biraz zeytinyağı karıştırılarak da kullanılabilir.

6.) Tırnak lekelerine evde çözüm: Elma sirkesi

– Elma sirkesi asidik yapısı ile cilt yapısının nemli kalmasına yardımcı olur ve ph dengesinin korunmasını sağlar. Tırnak yapısındaki bozuklukları azaltır ve lekelerin hafiflemesini sağlar.

– Biraz elma sirkesi doğrudan tırnaklara uygulanabilir. Bir süre kuruması beklenir ve tırnaklar su ile durulanır.

– Alternatif olarak bir kase suyun içerisine biraz elma sirkesi eklenir. Eller bu suyun içerisinde 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

7.) Tırnak lekelerini ne geçirir: Lavanta yağı

– Lavanta yağı da önerilen etkili bitkisel çözümler arasındadır. Anti mantar özelliklerinin yanı sıra tırnaklardaki bakterilerin ölmesine de yardımcı olur.

– Biraz lavanta yağı tırnaklar üzerine uygulanır. Tırnaklar ovulur ve 15 dakika bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

8.) Listerine

– Listerine, antiseptik bir gargaradır. Anti bakteriyel özellikleri vardır. Bu özellikleri ile tırnak üzerindeki beyaz lekelerin azaltılması için de kullanılabilir.

– Biraz limon suyu ile listerine karıştırılır. Elde edilen karışım tırnaklara uygulanır. 10 dakika kadar bekletilir ve su ile durulanır.

9.) Kekik yağı

– Kekik yağı anti mantar özelliklere sahiptir. Tırnak mantarını önlerken diğer enfeksiyonların da önlenmesini sağlar.

– Biraz kekik yağı ile sarımsak yağı karıştırılır. Elde edilen karışım tırnaklara uygulanır. Kuruması beklenir ve durulanır. Uygulama haftada birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

10.) Limon suyu

– Limon suyu da elma sirkesi gibi etkili bir çözümdür.

– Biraz limon suyu tırnaklara uygulanır. Yaklaşık 10 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak biraz limon suyu ile zeytinyağı karıştırılarak da kullanılabilir.

11.) Vicks

– Vicks genellikle soğuk algınlığı ve grip durumunda kullanılır. Burun kanallarının açılmasını sağlar. Mentol içeriği ile oldukça etkilidir. Aynı zamanda bakterilerin ölmesine de yardımcı olur.

– Vicks içerdiği enzimler ile tırnaklardaki beyaz lekelerin azaltılmasında son derece etkilidir. Biraz vicks tırnakların üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve ılık su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması tavsiye edilir.

12.) E vitamini yağı

– E vitamini yağı saç ve cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Tırnaklarda oluşan beyaz lekeleri de azaltır. Tırnak yapısını besler ve yapısal bozuklukları azaltır.

– Biraz E vitamini yağı tırnaklara uygulanır. Bir süre tırnaklarda bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

13.) Soğan

– Soğan da içerisindeki kükürt ile tırnak yapısının korunmasına yardımcı olur. Beyaz lekeleri azaltır ve tırnakların kırılmasını engeller.

– Biraz soğan püresi ya da soğan suyu tırnaklara uygulanır. Bir süre tırnaklarda bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

14.) Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı tırnaklarda beyaz lekeler oluşmasını engeller. Mantar ve bakteri enfeksiyonlarının da önlenmesine yardımcı olur. Tırnak yapısını güçlendirirken tırnak kenarındaki etleri besler.

– Biraz hindistan cevizi yağı pamuk yardımı ile tırnaklar üzerine uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın günde 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

– Hindistan cevizi yağı beslenme düzenine de eklenebilir.

15.) Yoğurt

– Yoğurt yararlı bakteriler içerir. Bu içeriği ile tırnaklarda olan zararlı bakterileri öldürür. Tırnaklardaki beyaz lekeleri ve çöküklükleri azaltır.

– Tırnaklar üzerine biraz yoğurt uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak her gün yapılması önerilir.

– Yoğurt beslenme düzenine de eklenmelidir.

Bu bitkisel çözümlerin aynı sıra daha çok protein tüketilmesi önerilir. Protein tüketimi tırnak yapısını besler. Saç ve cilt sağlığı için de son derece faydalı bir besin öğesidir. Protein takviye olarak alınacaksa doz için mutlaka bir doktora danışılması önerilir.

Tırnaklardaki beyaz lekelerden kurtulmak için yapılması gerekenler:

– Tırnaklar temiz tutulmalıdır. Her gün 3 kez sıcak su ve sabun ile yıkanabilir.

– Vücuttaki tehlikeli bileşenlerin vücut dışına atılması için her gün 1 bardak kızılcık suyu içilmesi önerilir.

– Sebze ve meyveler bol bol tüketilmelidir. Özellikle vitamin ve mineraller açısından zengin olan besinler tercih edilmelidir.

– Her gün 2 buçuk litreye yakın su içilmelidir.

– Eğer tırnaklardaki beyaz lekeler geçmiyorsa ya da giderek büyüyor ve yayılıyorsa mutlaka en kısa zamanda bir cilt doktoruna danışılmalıdır.

Tırnaklardaki beyaz lekelerden kurtulmak için gerekenler:

– Bir süre oje kullanılmaması tavsiye edilir.

– Tırnaklarda mantar oluşumunu tetikleyebileceği için beyaz şeker tüketimi sınırlandırılmalıdır.

– Tırnaklar ıslak bırakılmamalıdır. Nemli tutulması için cilt tipine uygun olan bir nemlendirici kullanılabilir.

Tüm bu önerilere uyulması tırnaklardaki beyaz lekelerin azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ancak eğer uzun zamandır geçmeyen lekeler söz konusu ise ya da tırnak yüzeyinde yapısal bozukluklar da varsa en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın