Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir: Tırnak Mantarı İçin Bitkisel Çözümler

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir: Tırnak Mantarı İçin Bitkisel Çözümler

tırnak mantarı için bitkisel çözümler

tırnak mantarı için bitkisel çözümler

Tırnak mantarı kontrol altına alınması gereken bir sağlık sorunudur. Doktor tedavisinin yanı sıra tırnak mantarı için doğal çözümler de uygulanabilir. Tırnak mantarından kurtulmanın yolları şunlardır:

Tırnak mantarı nasıl iyileşir: Tırnak mantarına bitkisel çözüm

1.) Tırnak mantarını ne öldürür: Çay ağacı yağı ile portakal yağı

– Çay ağacı yağı ve portakal yağı tırnak mantarı için en etkili çözümlerden biridir. Mantara neden olan bakterileri öldürür. Doğal bir dezenfektandır. Aynı zamanda anti bakteriyel özellikler de içerir.

Gerekli malzemeler:

– 1 çay kaşığı çay ağacı yağı

– 1 çay kaşığı portakal yağı

– Yarım çay kaşığı zeytinyağı

– Pamuk

– Üzüm çekirdeği yağı

Uygulanışı:

– Tüm malzemeler iyice karıştırılır. Ardından pamuk yardımı ile mantar oluşan tırnaklara uygulanır. Bir süre bekletilir. Ardından ayaklar ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Kısa sürede mantar lezyonlarının azalmasına yardımcı olur.

2.) Tırnak mantarını ne geçirir: Karbonat ve elma sirkesi

– Karbonat ve elma sirkesi karışımı mantar lezyonlarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bakterileri öldürür. Cildin ph dengesinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısının iyileşmesini sağlar.

Gerekli malzemeler:

– 4 ila 5 yemek kaşığı karbonat

– 1 su bardağı elma sirkesi ya da beyaz sirke

– Su

Uygulanışı:

– Karbonat ve sirke karıştırılır. Elde edilen karışım tırnaklara uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar tırnaklarda bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır ve iyice kurulanır. Uygulama her gün 2 kez düzenli olarak yapıldığında daha etkili sonuçlar alınacaktır.

3.) Tırnak mantarı için evde ne yapılır: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı da mantar ile mücadelede son derece etkilidir. Enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür.  İçerdiği zincirli yağ asitleri ile cilt sağlığı için oldukça etkilidir. Tırnak sağlığının da korunmasını sağlar. Tırnak katmanlarının derinine inerek mantarın yayılmasını ve derinleşmesini engeller.

Gerekli malzemeler:

– Biraz hindistan cevizi yağı

– Sabun ve ılık su

Uygulanışı:

– Biraz Hindistan cevizi yağı ısıtılır. Ardından tırnaklara masaj yaparak uygulanır. Bir süre tırnaklarda bekletilir. Ardından sabun ve ılık su ile yıkanır. İyice kurulanması gerekir.

– Etkili sonuçlar almak için tırnaklara uygulama yapıldıktan sonra çorap ya da eldiven giyilebilir. Bu şekilde bir gece bekletilir. Ertesi gün alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gece düzenli olarak yapılmalıdır.

4.) Tırnak mantarı için ne yapılmalı: Hijyen kuralları

– Ayak mantarı durumunda ayakların sık sık yıkanması önerilir. Ancak yıkama işleminden sonra ayaklar iyice kurulanmalıdır. Ayakların nemli kalması mantara neden olan bakterilerin daha hızlı üremesine neden olur.

– Ayaklar yıkandıktan sonra ıslakken çorap giyilmemelidir. Çorap giyilmesi ayakların nemli kalmasına neden olur.

– Ayakkabı seçimine de dikkat edilmelidir. Ayakların gün içerisinde terlememesi gerekir. Ayak terlemesini engellemek için ayakkabının içerisine çay poşeti konabilir.

– Ayaklar yıkanırken parmak araları da dahil olmak üzere iyice kurulanmalıdır.

Tırnak mantarı nasıl önlenir?

– Ayak mantarının önlenmesi için ayakların nemli tutulmaması gerektiği unutulmamalıdır.

– Ayak hijyenine dikkat edilmeli; ayaklar günde 1 ya da 2 kez yıkanmalı ve iyice kurulanmalıdır.

– Ayak mantarı bulaşıcıdır. Bu nedenle ayakkabı, çorap ve terlik gibi kişisel eşyalar başkaları ile paylaşılmamalıdır.

– Halka açık havuz ve banyoların kullanılmaması önerilir. Bu alanlarda mantarın bulaşması daha olasıdır.

– Mantar vücudun diğer alanlarına da yayılabilir. Bu nedenle topikal uygulamalardan sonra mutlaka eller ılık su ve sabun ile yıkanmalıdır. Anti bakteriyel ve antiseptik özellikleri olan sabunlar tercih edilmelidir.

– Mantar kremleri ve spreyleri de kullanılabilir. Bu ilaçların mutlaka doktora danışılarak kullanılması önerilir.

Tüm bu öneriler mantar tedavisi için son derece etkilidir. Ancak mantar durumunda mutlaka en kısa sürede bir cilt doktoruna danışılması önerilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın