Sivilce Nasıl Geçer: Sivilcelerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Sivilce Nasıl Geçer: Sivilcelerden Kurtulmanın Doğal Yolları

sivilcelerden kurtulmanın doğal yolları

sivilcelerden kurtulmanın doğal yolları

Sivilce için bitkisel çözüm önerileri şunlardır:

Sivilceye ne iyi gelir: Sivilcelere doğal çözüm

1 – Sivilcelere elma sirkesi:

Ham, organik elma sirkesi akne tedavisi için en iyi mutfak malzemelerinden biridir. Elma sirkesi, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile bakteri ve yağ gibi akne için iki ana nedeni gözeneklerden temizlemek bakımından yardımcı olur. Buna ek olarak, elma sirkesi cildin pH seviyesini dengede tutar ve bir tonik gibi temizleyici olarak etki eder. Tedavisi için, 1 tatlı kaşığı çiğ, filtresiz elma sirkesi ile birlikte 2-3 çay kaşığı filtre edilmiş su karıştırılır. Bu karışım, bir pamuk topu ile etkilenen cilt üzerine uygulanır. Daha sonra, en az 10 dakika boyunca açık bırakılan etkili alan ılık su ile durulanır. Bu işlem, birkaç gün boyunca günde birkaç kez yeniden uygulanır. Ayrıca, ılık bir bardak su içine çiğ ve filtresiz elma sirkesinden 1 çay kaşığı eklenir. Bu karışım günde bir ya da iki kez içilir. Bu tonik akne eğilimli cilde sahip olanlar için çok etkilidir.

2 – Sivilcelere karbonat maskesi:

Soda ya da sodyum bikarbonat akneyi kurutur ve diğer deri döküntüleri ile mücadelede etkili olmaktadır. Bu tedavinin yanı sıra karbonat, akne belirtilerini azaltmaya yardımcı olan antiseptik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, akne oluşmasına katkıda bulunan cildin pH dengesizliğini düzeltir. Bir macun yapmak için bir miktar su ile 1 çay kaşığı karbonat tozu karıştırılır. Elde edilen karışımı etkilenen cilt üzerinde uygulamak için bir pamuklu çubuk kullanılır. Yaklaşık 1 dakika bekledikten sonra durulanır. Bu karışım haftada bir ya da iki kez kullanılır.

3 – Sivilcelere çözüm: Sivilcelere limon suyu:

Limon, L-askorbik asit içeriği ile aknenin kurumasına yardımcı olan doğal bir büzücüye sahiptir. Buna ek olarak, antibakteriyel özellikleri ile sivilce üreten bakteriye karşı mücadele etmek için yardımcı olur. Bir pamuklu çubuk kullanarak, etkilenen cilt üzerinde yeni çekilmiş limon suyu doğrudan uygulanır. Soğuk suyla yıkamadan önce 10 dakika kadar beklenir. Akne azaltmak ya da ortadan kaldırmak için günde iki kez bu ilaç kullanılır. Alternatif olarak, limon suyu ve gül suyu eşit miktarda karıştırılarak bir solüsyon hazırlanır. Bu çözüm, bir pamuk ile etkilenen cilt üzerinde uygulanır. Yaklaşık 15 ile 30 dakika beklenir ve sonra soğuk su ile durulanır. Gerektiği süre boyunca günde iki kez bu işlem tekrarlanmalıdır. Ayrıca akne, leke ve diğer sorunlardan arınmış cildi korumak için, günde bir ya da iki kez bir bardak limonlu su içilmesi önerilir.

Not: Son derece hassas cilde sahip olanlar için limon ilaçları kullanılması sakıncalı olabilir.

4 – Sivilcelere maske: Zerdeçal:

Zerdeçal, akne semptomlarını azaltmak için faydalı olan antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Zerdeçal da, akne izlerini azaltmaya yardımcı olur. Tedavi için, yeterli miktarda su ile 1 çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılarak bir macun elde edilir. Etkilenen cilt üzerinde uygulanır ve kurumaya bırakılır. Sonra, soğuk su ile durulanır. Ciltteki sivilceler ile savaşmak için günde bir ya da iki kez uygulanır. Ayrıca, ciltteki sivilceleri önlemek için, sade yoğurt içine 2 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 çay kaşığı ham bal karıştırarak maske hazırlanır. Yüzün üzerine bu maske uygulanır ve 20 ile 30 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu yüz maskesi bir haftada 2 ya da 3 kez kullanılır.

5 – Sivilcelere iyi gelen bitki: Aloe vera:

Aloe vera jel Dermatolojik Tedavi Dergisi’nde yayınlanan bir 2014 araştırmaya göre, hafif ve orta şiddette akne için etkili bir tedavidir. Aloe vera, akneye neden olan bakterileri öldürmek, enfeksiyonu önlemek, iltihabı azaltmak için yardımcı olur. Aynı zamanda hasarlı derinin iyileşmesine katkıda bulunan anti-enflamatuar ve anti-bakteriyel özelliklere sahip olan bir bileşik içerir. Bir aloe vera bitkisinin yaprakları açılarak taze jel çıkarılır. Bir hafta boyunca günde iki kez etkilenen alan üzerinde bu saf jel uygulanır. Başka bir seçenek ise aloe vera jel ve ½ çay kaşığı çiğ bal ile 1 çorba kaşığı zerdeçal tozu karıştırılır. Etkilenen cilt üzerinde uygulanan karışım yaklaşık 15 ile 20 dakika boyunca bekletilir ve daha sonra suyla iyice yıkanır. Bu işlem günde bir kez yapılmalıdır.

6 – Hindistan cevizi yağı sivilce tedavisi:

Hassas bir cilde sahip kişiler özellikle akne tedavisi için sızma Hindistan cevizi yağı kullanmalıdır. Bu yağ antibakteriyel, antifungal ve antioksidan özellikleri ile cilt üzerinde etkili sivilceye neden olan mikropları ve diğer zararlı mikropları ortadan kaldırmaya etkili olur. Hatta cilt yaşlanmasına katkıda bulunan serbest radikal hasarı önleyebilir. Buna ek olarak, yağ kolayca cilt tarafından içine emilir ve cildi iyi nemlendirilmiş tutar. Uygulamadan önce cilt iyice yıkanır ve yumuşak bir havlu ile kurulanır. Yatmadan önce etkilenen alan üzerine sızma Hindistan cevizi yağı bir miktar uygulanır ve sabah yıkanır.

Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı sızma Hindistan cevizi yağı içine 2 ya da 3 damla çay ağacı yağı eklenir.  Etkilenen alan üzerinde bu çözümü uygulanır ve 10 dakika bekletildikten sonra ılık suyla durulanır. Durum düzelene kadar bir kaç gün her gün 2 ya da 3 kez kullanılır. Akne oluşumunu önlemek ve cildi sağlıklı tutmak için günde iki kez 1 çorba kaşığı sızma Hindistan cevizi yağı içilmesi de faydalıdır.

7 – Sivilcelere bal maskesi

Antibiyotik özelliklere sahip bal, akne ile mücadele etmek için başka etkili bir kaynaktır. Bal, sivilce ile ilişkili kızarıklığı azaltmaya ve iltihaplanmaya neden olan bakterileri öldürmek için yardımcı olan anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.  Buna ek olarak, antioksidan özelliği ile serbest radikallerin yol açtığı zararı önlemeye yardımcı olur. Etkilenen alan üzerine küçük bir miktar bal uygulanır. Yaklaşık 15 ile 20 dakika bekletildikten sonra ilk sıcak su ile sonra soğuk su ile durulanır. Bu uygulama yaklaşık bir hafta boyunca günde iki kez yapılması gerekir. Başka bir seçenek olarak ise eşit miktarda ham bal ile toz haline getirilmiş Hindistan cevizi karıştırılır. Elde edilen bu karışım etkilenen alan üzerinde uygulanır. Yaklaşık 20 ile 30 dakika boyunca bekletilir ve daha sonra su ile durulanır. Bu karışım birkaç gün günde bir kez kullanılır.

Akne oluşumunu önlemek için, 2 çorba kaşığı bal ile 1 çay kaşığı toz tarçın karıştırılarak yüz maskesi hazırlanır. Bu maske yüze uygulandıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır. Haftada bir kez bu yüz maskesi kullanılır.

8 – Sivilcelere domates maskesi:

Domates antioksidan ve sıkılaştırıcı özellikleri ile akne ve diğer cilt döküntülerinin tedavisinde yardımcı olur. A vitamini açısından zengin olan domates, aynı zamanda hücresel seviyede cilt hasarını durdurabilir. Sadece etkilenen cilt üzeri bir dilim domates ile birkaç dakika kadar ovulur ve sonra ılık suyla durulanır. Hafif akne tedavisi için birkaç gün boyunca günde iki kez tekrarlanır.

Şiddetli akne için, 1 çorba kaşığı domates suyu, birkaç damla limon suyu ve ½ çay kaşığı ham bal karıştırılır. Bir pamuk yardımı ile etkilenen bölge üzerine karışım uygulanır. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulanır. Bu ilaç birkaç gün günde bir kez kullanılır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın