Selülitten Kurtulma Yolları: Selülite İyi Gelen Şeyler

Selülitten Kurtulma Yolları: Selülite İyi Gelen Şeyler

Selülite iyi gelen şeyler

Selülite iyi gelen şeyler

Selülit en sık görülen cilt sorunlarından biridir. Ciltte portakal kabuğuna benzer bir görüntüye neden olan selülit için kozmetik ürünler ve selülit kremleri kullanılır. Bu kremler kimyasal içerdikleri için cilde zarar verebilir. Bu nedenle selülit için doğal ve bitkisel çözümlerin kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Selülite evde çözüm: Selülit kremleri ev yapımı

1 – Selüliti ne giderir: Domates:

– Domates cilt bakımında yaygın olarak kullanılır. Özellikle üst bacak bölgesi üzerindeki selüliti azaltmak için son derece etkilidir. Bazı uzmanlara göre, domatesin içeriğinde bulunan bileşiklerden biri olan likopen, ciltteki kolajen miktarını artırır. Ancak konserve domates önerilmez.

– 2 ya da 3 adet domates ile 1 ila 2 çay kaşığı taze limon suyu kullanılır. Domatesler ezilir ve limon suyu ile karıştırılır. Bu karışım ile cilde masaj yapılır. 15 dakika kadar masaj yapıldıktan sonra ciltte 10 dakika bekletilir. Daha sonra ise cilt ılık su ile durulanır. Sonuç almak için bu uygulama haftada 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

2 – Selülite faydalı yağlar: Hindistan cevizi yağı

– Selülit için yağlardan da faydalanılabilir. Özellikle Hindistan cevizi yağı selülit görüntüsünü azaltır. Bu yağ epidermisi sıkılaştırmanın yanı sıra vücuttaki yağ birikintilerini de azaltır. Ayrıca lenfatik sistemini uyarmaya yardımcı olur.

– Hindistan cevizi yağı vücudun her alanına uygulanabilir. En iyi sonucu elde etmek için cilde sadece Hindistan cevizi yağı uygulanmalı ve cilt fırçalanmalıdır. Bu fırçalama işlemi cilt hücrelerine daha fazla kan gitmesine yardımcı olur. Bu da selülit oluşumunu engeller.

3 – Selüliti ne yok eder: Elma sirkesi:

– Selülit için önerilen çözümlerden bir diğeri ise elma sirkesidir. Elma sirkesi, uyluk bölgesindeki selülitlerin azaltılmasında son derece etkilidir. Hamilelik sırasında hormonal dengesizlikler selülite neden olur. Bu durumda da elma sirkesi kullanılabilir.

– Her sabah sadece 2 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 bardak su karıştırılarak içilebilir.

– Alternatif olarak biraz elma sirkesi etkilenen cilde masaj yapmak için de uygulanabilir. Bunun için, 3 yemek kaşığı elma sirkesi ile 1 yemek kaşığı masaj yağı karıştırılır ve etkilenen cilde masaj yapılır.

4 – Selülit giderici yağlar: Mandalina yağı:

– Mandalina yağı genel sağlık için etkili olduğu kadar cilt sağlığı için de faydalıdır. Mandalina yağı, ciltte kan dolaşımını arttırır. Ayrıca selülit görünümünü de azaltır. Mandalina yağı cildin toksinlerden atılmasına yardımcı olur.

– Selülit görünümünü azaltmak için mandalina yağı farklı şekillerde kullanılabilir. 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile 5 damla mandalina yağı karıştırılır. Bu karışım, selülit oluşan alanlara masaj yaparak uygulanır. 15 dakika uygulandıktan sonra alan durulanır. Masajın günde 2 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

– Mandalina yağı kullanıldıktan sonra cilt yaklaşık 1 saat boyunca güneşten korunmalıdır.

– Alternatif olarak bir barda ılık suyun içerisine 2 ya da 3 damla mandalina yağı eklenir. Karıştırılır ve tüketilir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi selülit izlerinin solmasına yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır.

5 – Selülite kil iyi gelirmi: Yeşil kil:

– Selülit için kil kullanımı da etkili bir çözümdür. Kil, ciltteki toksinlerin arındırılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Yeşil kil vücut ve cilt için oldukça faydalıdır. Kan dolaşımı ve lenf onarımını teşvik edicidir. Ayrıca, ölü cilt hücrelerini ve bağ dokularını güçlendirmenin yanı sıra özellikle ciltteki yağları emer ve cildi temizler.

– Kil, selülitin azaltılmasına yardımcı olurken çatlak tedavisi için de önerilir.

– Biraz yosun ile ¼ bardak taze limon suyu, 1 yemek kaşığı organik bal, 3 yemek kaşığı sıcak su, bir buçuk kaşık yeşil kil karıştırılır. Ardından elde edilen pürüzsüz ve kalın hamur dairesel hareketlerle selülit olan alanlara uygulanır. Üzeri streç filme kapatılır ve 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra alan ılık su ile durulanır.

6 – Selülit için doğal çözüm: Sağlıklı beslenme, alkali, omega 3 yağ asidi ve lif: 

– Alkali, vücuttaki selülitin azaltılması için çok gereklidir. Bu neden ile taze meyve ve sebze dahil olmak üzere alkali oluşturan yiyecekler tüketmek gerekir. Bunun yanı sıra, pek çok meyve ve sebze selülit görünümünü kolayca azaltmak için lif açısından oldukça zengindir. Ayrıca, bu gıdalar kalori bakımından çok düşüktür, kilo yapmaz.

– Somon ve ton balığı gibi diğer bazı yiyecekler, omega 3 açısından zengindir ve aynı zamanda selülitin azaltılması ile sağlıklı kan dolaşımını teşviki için faydalıdır. Selülit için ortak nedenlerden birinin dolaşım yetersizliği olması açısından, Omega 3 bakımından zengin besinler ve keten tohumu, fındık gibi gıdalar tüketmek gerekir. Ayrıca, biber, yeşil çay, gibi gıdalar da selülit için yararlıdır.

7 – Selülite ne iyi gelir: Vücut sulu tutulmalıdır:

– Su, özellikle cilt ve vücut için oldukça önemlidir. Günlük yeterli içilen su, vücudun toksinlerini dışarı atmasına yardımcı olmasının yanı sıra vücudun nemli olması uyluk üzerindeki selüliti hızlı kaybetmesi için etkilidir.

– Buna ek olarak, vücudu sulu tutmak için, aynı zamanda limon suyu ya da bitkisel çay gibi daha fazla meyve suyu içmek de katkıda bulunmasını sağlar. Ancak, kahve, çay ya da kahvaltı yapmadan önce her sabah bir bardak su içmek gerekmektedir. Vücudun en iyi şekilde sulu kalmasına yardımcı olması için günlük en az 8 bardak su içilmesi tavsiye edilir.

8 – Selülite neden olan faktörler: Cilt inceltme kremleri kullanmaktan kaçınmalıdır:

– Uyluk bölgesi gibi derinin altında selülit olması durumunda, cildi daha ince yapan herhangi bir ilaç ya da kimyasal maddelerin selülit üzerinde kullanmaması gerekir. Bu uygulama, selüliti daha belirgin yapabilir. Bunun yerine, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ya da başka bir organik nemlendirici doğal yoldan cildin beslenmesine yardımcı olabilir.

9 – Selülit için egzersiz:

– Egzersizleri yaparken terlemek, stresi rahatlatmak için ve vücudun toksinlerinin dışarı atılmasına yardımcı olur. Selülit izlerinin soluk olabilmesi için yapılan egzersizler sayesinde, vücut sıkılaşır.

– Uyluk bölgesindeki seliülit için en iyi sonucu almak açısından düzenli egzersiz uygulamaya dikkat edilmelidir. İhmal edilmeden yapılan egzersiz, uyluk bölgesindeki selüliti hızlı kaybetmek için en iyi çözüm yolu olarak bilinir.

10 – Selülit kahve kürü:

– Kahve telvesinin doğal yoldan selülit kaybetmede etkili olduğu birçok kişi tarafından bilinmektedir. Ayrıca, topikal selülit kremlerin ana maddesinin kafein olduğu belirtilmektedir. Bazı uzmanlar granüller ve kafeinin, toksinleri ortadan kaldırmak için etkili olduğu, aynı zamanda dokular ile hücreleri yenilemek üzere vücudun kan ve lenf sıvısının dolaşımını artırmak için yardımcı olduğunu göstermiştir. Bu yüzden içilen kahvenin telvesi biriktirilerek, etkilenen alanlar üzerinde masaj için kullanılabilir. Sıcak su ile karıştırılan telve ile cilt ovulur. Son olarak, uygulama yapılan alanı durulamak gerekir. Bunun için, banyo yapmadan önce masaj için kahve telvesi kullanmak en iyisidir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın