Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanın Yolları: Sağlıklı Saçlar İçin Bitkisel Çözümler

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmanın Yolları: Sağlıklı Saçlar İçin Bitkisel Çözümler

sağlıklı saçlar için bitkisel çözümler

sağlıklı saçlar için bitkisel çözümler

Sağlıklı saçlar için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Sağlıklı saçlara nasıl sahip olunur: Sağlıklı saçlar için doğal maskeler

1 – Saç bakımında hindistan cevizi yağı:

Yöntem – 1:

Saf Hindistan cevizi yağı kullanılmadan önce biraz ısıtılması gerekir. Bu yağ, dairesel hareketler yaparak parmak uçları yardımı ile saç derisine masaj olarak uygulanır. Uygulama bittikten sonra ılık su ile nemlendirilmiş bir havlu ya da bezle örtülür. Bu şekilde yaklaşık 30 dakika boyunca bekletilir ve şampuan ile saç durulanır. Sağlıklı saçlar için haftada bir kez bu işlemin tekrarlanması gerekir.

Yöntem – 2:

Avuç içine alınan bir miktar Hindistan cevizi kremi biraz ısıtılır. Tüm saça uygulanan bu krem saçın yumuşak olmasını sağlar. Bu işlem sırasında yukarıdan aşağıya doğru karışım ile saça masaj yapılır. Sıcak bir havlu ile uygulama yapılan saçı kapsayacak şekilde kapatılır. Bu şekilde yaklaşık bir saat kadar beklenir ve hafif şampuanlanarak saç durulanır.

Not:

Hindistan cevizi yağı, saçın sağlıklı büyümesi için doğal yoldan yardımcı olacaktır. Bu yağ ile saç ve saç derisine masaj yapılması kan dolaşımını arttırarak güçlü ve sağlıklı saç büyümesine yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, sağlıklı saç derisi teşvik eden vitaminler ve mineraller içermektedir. Aynı zamanda Hindistan cevizi kremi hasarlı saçları onarır ve saç dökülmesini azaltır.

2 – Saç sağlığı için ne yapmalı: Kına Yaprakları:

Yöntem -1:

Kına yaprakları ezilerek elde edilen kına tozu, su ile iyice karıştırılarak ince kıvamlı bir hamur yapılır. Bu karışım uygulanmadan önce yaklaşık 2 saat kadar dinlendirilir. Saç üzerine uygulandıktan sonra üzeri kapalı halde 3 saat kadar bekletilir ve saç tamamen yıkanarak saç tipine göre krem uygulanır.

Yöntem – 2:

Kına tozu alınır ve su ile iyice karıştırılır. Bu karışım saça uygulanır ve gece boyunca bekletilir. Ertesi gün sabah, bir yumurta ve limon suyu karıştırılarak elde edilen hamur kıvamındaki karışım saç maskesi olarak uygulanır. Yaklaşık 3 saat bekletilir ve saç yıkanarak krem uygulanır.

Not:

Kına özellikle renk ve saç sağlığı için kullanılan doğal bitkisel bir tozdur. Soğutma özelliğine sahip kına, kafa derisi üzerine uygulanması yatıştırmaya ve deri gözeneklerini temizlemek için yardımcı olur. Aynı zamanda kafa derisindeki asit-alkali dengesine doğal yoldan yardımcı olur ve sağlıklı, güçlü saçların büyümesinde etkilidir.

3 – Saçlara yağ bakımı: Zeytinyağı:

Yöntem: 1 –

Zeytinyağı ile yatmadan önce dairesel hareketler yaparak düzgün şekilde kafa derisi üzerine masaj yapılır. Gece boyunca bekletilir ve ertesi gün sabah hafif bir şampuan kullanarak saç tamamen yıkanır.

Yöntem – 2:

Zeytinyağı ile küçük bir miktarda bal iyice karıştırılır. Saçın üzerine iyice uygulanır ve yaklaşık 30 dakika boyunca bekletildikten sonra saç şampuan ile tamamen yıkanır.

Not:

Zeytinyağı sağlıklı saçlar için mükemmel bir ilaçtır. Kafa derisi üzerine zeytinyağı ile masaj yapmak kan dolaşımını artırır. Aynı zamanda zeytinyağı bir antioksidan olarak saç bakım ürünlerinin kimyasal zararlarını azaltmaya yardımcı olur. Zeytinyağı, saç üzerinde aynı bir saç kremi gibi hareket eder.

4 – Sağlıklı saçlara sahip olmanın yolları: Keten tohumları:

Bir kap içine üç çorba kaşığı keten tohumu konur ve üzerine su ilave edilir. Yaklaşık 5 gün bekletilen bu sıvı pamuk yardımı ile kafa derisi üzerine sürülür. Bu şekilde 10 dakika bekletildikten sonra ılık su ile saç durulanır.

Not:

Keten tohumu omega bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur ve saç büyümesini teşvik eden omega3 yağ asitleri bulunmaktadır.

5 – Sağlıklı saçlar için doğal maskeler: Avokado ve bal:

Bir olgunlaşmış avokado kesilir ve bir yemek kaşığı bal ile ezilerek macun kıvamında bir karışım elde edilir. İyice karıştırılan bu karışım saç üzerine uygulanır ve yaklaşık 20 dakika boyunca bekletildikten sonra saç tamamen durulanır.

Not:

Avokado saçın sağlıklı büyümesi için gerekli olan B ve E vitamini bakımından zengindir. B vitamini saç dökülmesini önler ve saçın daha hızlı büyümesi için saçı teşvik eder. Avokado, kuru ya da hasarlı saçlar için nemlendirici bir krem olarak yardımcı olur.

Bal kafa derisinin kurumasını ve kaşıntılı kepek oluşmasını önlemede yardımcı olan doğal bir nemlendiricidir. Bal ayrıca saç derisindeki tüm kir parçacıklarını kaldırır. Temiz, pürüzsüz bir saç için antibakteriyel özelliklere sahip olan bal saçın parlak görünmesini sağlar.

6 – Sağlıklı saçlar için maske: Elma sirkesi ve limon:

Bir bardak elma sirkesi içine ¼ limon suyu sıkılır ve iyice karıştırılır. Saç üzerine iyice uygulanan bu karışım yaklaşık 15 dakika bekletilir ve sonra saç şampuan ile tamamen yıkanır.

Not:

Bu ilaç özellikle yağlı saçlar için kullanılmaktadır. Elma sirkesi saçın sağlıklı büyümesini desteklerken aynı zamanda saç derisindeki pH seviyelerini dengeler ve bakterileri öldürerek kepeklenmeyi tedavi eder.

Limon ise saç dökülmesini önlerken aynı zamanda saçın sağlıklı bir şekilde büyümesi için teşvik eden doğal bir tedavi yöntemidir.

Limon, saçı sağlıklı, parlak ve güçlü yapmak için yardımcı olan A ve B vitamini, fosfor ve anti-oksidanlar içermektedir.

Ayrıca, limon saç rengini değiştiren ve saçı beyazlatan sitrik asit açısından zengin bir kaynaktır. Bu yüzden çok fazla kullanılmaması önerilmektedir.

7 – Muz, bal ve badem:

Yöntem: 1 –

Bir kap içinde 1/2 olgun muz püre yapılır. İçerisine birkaç damla badem yağı ve iki kaşık bal eklenir. İyice karıştırılan bu karışım kafa derisi üzerine uygulanır. Yaklaşık 20 dakika boyunca bekletildikten sonra saç tamamen durulanır.

Yöntem – 2 (Muz ve Ballı):

3 olgun muz, üç çorba kaşığı bal, iki çay kaşığı yoğurt ve bir yemek kaşığı süt hepsi bir arada karıştırıcının içine konur ve malzemelerin iyice karışması sağlanır. Uygulama yapmadan önce ılık su ile saç durulanır ve saçın fazla suyu alınarak hafifçe kurutulur. Daha sonra kafa derisi üzerine bu macun masaj yaparak iyice yedirilir. Saçın üzeri bir örtü ile kapatılarak yaklaşık bir saat kadar bekletildikten sonra saç şampuan ile yıkanır ve saç tipine göre bir krem uygulanır.

Yöntem – 3:

Önce olgun bir muz püre haline getirilir. İçerisine bir yemek kaşığı bal ve bir yemek kaşığı limon suyu eklenir. İyice karıştırılır ve ince bir krem kıvamda ​​macun yapılır. Bu karışım saç üzerine uygulanırken özellikle saç köklerine odaklanmak gerekmektedir. Uygulama yaklaşık bir saat bekletildikten sonra saç su ile tamamen durulanır ve şampuan ile saç kremi uygulanır.

Yöntem – 4:

Bu tedavi için bir tane muz, süt, bal ve yarım bardak zeytinyağı gerekir. Önce muz küçük parçalar halinde kesilir ve bir kap içine konur. Üzerine süt dökülerek karıştırıcı yardımı ile ince hamur kıvamında bir karışım elde edilir. İçerisine iki çorba kaşığı bal ve zeytinyağı ilave edilir. İyice karıştırılan karışım macun kıvamında olur ve kafa derisi köklerine uygulanır. Kapalı olarak birkaç dakika bekletildikten sonra saç şampuan ile yıkanır.

Please follow and like us:

One comment

Bir Cevap Yazın