Saçların Uzamasına Ne İyi Gelir: Saç Uzaması İçin Bitkisel Çözüm

Saçların Uzamasına Ne İyi Gelir: Saç Uzaması İçin Bitkisel Çözüm

saç uzaması için bitkisel çözüm

saç uzaması için bitkisel çözüm

Saç uzaması için doğal çözüm önerileri şunlardır:

Saçların daha hızlı uzaması için ne yapılmalı: Saç uzaması için doğal maskeler:

1. Saç uzaması için evde yapılan maskeler: Limon Suyu ve Hindistan cevizi yağı

– Saçların daha hızlı uzaması ve saç dökülmesinin kontrol altına alınması için en etkili çözüm limon suyu ve Hindistan cevizi yağı uygulamasıdır. Bu uygulama aynı zamanda kepek sorununu da engeller.

Uygulanışı:

– 1 adet limonun suyu ile hindistan cevizi yağı alın 1’e 2 oranında karıştırılır. Bu karışım saç derisi üzerine masaj yaparak uygulanır. Yaklaşık 5 saat kadar saçlarda bekletilir. Ardından saçlar soğuk su ile yıkanır.

2. Saçları uzatan bitkiler: Aloe Vera

– Aloe vera da saçların daha hızlı uzaması için kullanılabilir. Aynı zamanda saç diplerini nemlendirir ve besler.

Uygulanışı:

– Aloe vera suyu ya da aloe vera jeli saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Bir ya da iki saat kadar saçlarda bekletilir. Bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

3. Saçı uzatan maske: Avokado

– Avokado saçların hızla uzamasına yardımcı olan enzimler içerir.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– 1 adet avokado

– 1 adet muz

Uygulanışı:

– Avokado ve muz ezilerek hamur haline getirilir. Ardından saç diplerine masaj yaparak uygulanır. 30 dakika kadar saçlarda bekletilir ve bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– 2 yemek kaşığı zeytinyağı

– Bir adet olgun avokado püresi

Uygulanışı:

– Avokado püresi ile zeytinyağı karıştırılır. Bu karışım saç diplerine maske olarak uygulanır. Saçlarda yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Daha sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır ve saç kremi uygulanır.

Yöntem – 3:

Gerekli malzemeler:

– Yarım avokado

– Bir miktar hindistan cevizi yağı

Uygulanışı:

– Hindistan cevizi yağı 15 ya da 20 dakika kadar ısıtılır. İçerisine avokado püresi eklendikten sonra saç diplerine masaj yaparak uygulanır. 15 dakika kadar saçlarda bekletilir ve ardından saçlar şampuan ile yıkanır.

4. Saç uzatan yağ karışımları

Gerekli malzemeler:

– Lavanta yağı

– Biberiye yağı

– Kekik yağı

– Jojoba yağı

Uygulanışı:

– Tüm yağlar eşit miktarda karıştırılır. Elde edilen karışım saç diplerine ve saçlara uygulanır. Saçlar bir duş başlığı ile kapatılır ve bir saat kadar bekletilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

5. E vitamini yağı

– E vitamini yağı saçlardaki ve saç diplerindeki serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda saç derisinin altındaki kan dolaşımını artırır. Saç hücrelerine daha fazla oksijen gittiği için saçlar daha hızlı uzar.

Uygulanışı:

– E vitamini yağı saçlara masaj yaparak uygulanır. Bir gece saçlarda bekletilir ve ertesi sabah saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

6. Saç uzatma yolları: Hindistan cevizi sütü

– Hindistan cevizi sütü de saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Aynı zamanda saçların dökülmesini engeller.

Uygulanışı:

– Hindistan cevizi sütü saçlara doğrudan uygulanır ve yaklaşık 5 dakika boyunca saçlarda bekletilir. Ardından şampuan ile saçlar yıkanır.

7. Saç uzatan zeytinyağı maskesi

– Düzenli olarak zeytinyağı kullanılması saç dökülmesine neden olan hormonunun oluşumunu önler. Aynı zamanda saçların daha hızlı uzamasını sağlar. İçerdiği antioksidanlar ile saçların daha yumuşak ve canlı kalmasına yardımcı olur.

– Saçlara düzenli olarak zeytinyağı ile masaj yapılabilir. Haftada birkaç kez yapılması önerilir.

8. Saç uzatma kürü: Biberiye Yağı

– Biberiye yağı da saçların hızla uzamasını sağlar. Düzenli olarak saçlara uygulandığında etkili sonuçlar alınmasını sağlar.

– Biberiye yağı saç kremine eklenerek kullanılabilir. Ayrıca zeytinyağı, hint yağı, çay ağacı yağı gibi diğer uçucu yağlar ile karıştırılarak da saçlara uygulanabilir.

9. Saç uzatma hindistan cevizi yağı 

– Hindistan cevizi yağı en iyi doğal saç kremidir. Saçların hızla uzamasını sağlarken saç yapısını besler ve güçlendirir. Aynı zamanda saç yapısını geliştiren pek çok protein ile potasyum içerir. Hasarlı saçların kendi kendini onarmasına yardımcı olurken saçı nemlendirir.

10. Saç uzatmanın en kolay yolu: Jojoba Yağı

– Jojoba yağı da saçların hızla uzamasına yardımcı olur ve saç dökülmesini engeller. Saç diplerindeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olan jojoba yağı saçlara düzenli olarak uygulanabilir. Haftada 2 kere uygulanması yeterli olacaktır.

11. Saç uzatmanın kolay yolları: Beslenme Planı

– Beslenme düzeninde de bazı değişiklerin yapılması saç sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.

– İşlenmiş gıdalar ile abur cubur besinlerden ve gazlı içeceklerden uzak durulması önerilir. Kafeinli besinler de çok fazla tüketilmemelidir.

– Saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olan demir içeren yeşil sebzeler özellikle beslenme düzenine eklenmelidir.

– Omega 3 yağ asitleri içeren fındık ve yağlı balıklar da bol bol tüketilebilir.

– E vitamini içeren hububatlar, ayçiçeği yağı, soya yağı; C vitamini içeren guava, amla, portakal, limon, kivi gibi meyveler de tüketilebilir.

– Ayrıca muz, patates, tavuk, yulaf ezmesi ve B vitamini içeren besinler de diyet listesinde olması gereken besinler arasındadır.

Saç uzamasına yardımcı olan ipuçları:

– Saçlar şampuan ile yıkandıktan sonra elma sirkeli su ile durulanabilir. Elma sirkesi saçları beslerken aynı zamanda saç derisini temizler ve cildi pH dengesini korur.

– Uçucu yağlar ile saç diplerine düzenli olarak masaj yapılabilir. Bekleme sürecinde saçların sıcak bir havlu ile kapatılması önerilir. Bu uygulama saçların daha yumuşak kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda saç kırıklarının oluşmasını engeller.

– Elma sirkesi tek başına uygulanabileceği gibi adaçayı yağı ile karıştırılarak da kullanılabilir.

– Saç derisine ısıtılmış bitkisel bir yağ ile de masaj yapılabilir. Bitkisel yağlar saç yapısını beslerken aynı zamanda kan akışını artırır. Saç diplerinde ölü deri hücrelerinin birikmesini engeller. Kepek sorunu için de düzenli olarak uygulanabilir.

– Su tüketiminin artırılması önerilir. Her gün 3 litre kadar su tüketilmesi gerekir.

– Saçlar dikkatli fırçalanmalıdır. Çok kuru ya da ıslakken taranması önerilmez. Saçlar nemli iken taranmalıdır. Bu şekilde saç dökülmesi ve kırılması en aza indirgenmiş olur.

– Saç kremi düzenli olarak kullanılabilir. Saçların nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir.

– Kullanılan saç ürünlerine dikkat edilmelidir. Saçı yıpratan ve kurutan ürünler kullanılmamalıdır. Ayrıca kimyasal içeren ürünler yerine bitkisel ürünlerin kullanılması önerilir.

– Hormonal dengesizlikler de saç dökülmesi gibi saçların uzamasını engelleyen sorunlara neden olabilir. Bu durumda öncelikle hormonal tedavilerin uygulanması önerilir. Daha sonra bitkisel çözümler ile saç dökülmesinin neden olduğu kayıplar en aza indirgenebilir.

Saçların hızla uzaması ve saç dökülmesinin engellenmesi için tüm bu bitkisel çözümler düzenli olarak uygulanabilir. Bitkisel çözümler ile bir sonuca ulaşılamıyorsa bir cilt doktoruna başvurulmalıdır. Stres de saç uzama hızını olumsuz etkiler. Bu nedenle yoga ve meditasyon gibi tekniklerin uygulanması önerilir. Stresin kontrol altına alınması saç dökülmesini engeller ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın