Saçları Gürleştiren Doğal Yöntemler: Saçları Gürleştirmek İçin Maske

Saçları Gürleştiren Doğal Yöntemler: Saçları Gürleştirmek İçin Maske

Saçları gürleştirmek için maske

Saçları gürleştirmek için maske

Her kadın gür ve hacimli saçlara sahip olmak ister. Ancak dış etkenler ve saçları yıpratan işlemler saç yapısının zayıflamasına ve incelmesine neden olur. Güneş ve rüzgar gibi etkenler de saçları etkiler. Kuruyan ve matlaşan saçlar sağlıksız bir görüntü yaratır. Saçların daha gür olması için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak saç için doğal maskeler de en az kozmetik ürünler kadar etkilidir.

Gür saçlar için doğal yöntemler: Saçları gürleştiren maskeler:

 – Saçları gürleştiren yağlar: Hint yağı:

Soğuk preslenmiş Hint yağı ile düzenli olarak saç derisine masaj yapmak, saçıngür ve hızlı büyümesi için en kolay doğal çözüm yollarından biri olabilir. Ayrıca, Hint yağı tedavisi sayesinde saçların dökülmesine karşı saçı korur. Buna ek olarak, Hint yağında bulunan yüksek miktardaki yağ asitleri ve E vitamini aynı zamanda, saç uzamasını teşvik etmektedir.

Gerekli malzemeler:

– Hintyağı

– Hindistancevizi yağı

Uygulanışı:

Öncelikleeşit miktarda Hindistan cevizi yağı ile Hint yağı karıştırılır ve bu karışım birkaç dakika ısıtılır.Bundan sonra, dairesel hareketlerle kafa derisi ve saç üzerine masaj uygulamak için elde edilen sıcak karışım kullanılır.Daha sonra, saç boyunca bu yağ karışımını dağıtmak ve saç karışıklığını ortadan kaldırmak için saç tarağı kullanılır. Ardından, ılık su ile nemlendirilmiş bir havlu kafa derisi ve saçı kapsayacak şekilde başa sarılır. Yaklaşık en az 1 saat bekletildikten sonra her zamanki gibi saç yıkanır. Gür saçlar için olumlu sonuçlar almak bakımından haftada bir kez bu ilaç takip edilmelidir.

2 – Gür saç için maske: Ebegümeci yaprakları ve Hindistan cevizi yağı:

Ebegümeci çiçeği C vitamini içerir ve doğal yumuşatıcıdır. Aynı zamanda buna ek olarak,ebegümeci nemlendirici ve sıkılaştırıcı özellikler içermesi neden ileyağlı ve kuru saçlar için uygundur.Saçların kırılmasına neden olan kurumaya bağlı incelmeler için ebegümeci çiçeği yağı,saçlarda meydana gelen yumakları kaldırmak ve kuru saç derisini yatıştırmaya yardımcı olan kaygan bir öze sahiptir.

Gerekli malzemeler:

– 2 ile 3 ebegümeci çiçeği

– 2 ile 3 ebegümeci yaprakları

– ½ kap Hindistan cevizi yağı

– Bir havan ve tokmak

Uygulanışı:

İlk önce, macun kıvamında bir karşım yapmak için havan ve tokmak kullanarak ebegümeci çiçekleri ve yaprakları ezilir. Sonra diğer tarafta küçük bir kap içine Hindistan cevizi yağı dökülür ve içine ezilmiş ebegümeci otları ilave edilir.Yaklaşık 5 ile 10 dakika boyunca bu karışım kaynatılır ve ardından süzülen yağ soğumaya bırakılır. Hazırlanan bu yağ ile saç derisi ve saçlara masaj yapılır. Bu uygulama sırasında bir gece boyunca kafa derisi üzerinde bu yağı bırakmak ya da yaklaşık 20 ile 30 dakika süreyle sıcak bir havlu ile saçları sarmak gerekir. Son olarakbekleme süresi bitiminde saçlar şampuan ile yıkanır.

3 – Saçlara hacim kazandırmanın yolları: Hindistan cevizi sütü ve Aloevera:

Aloevera, saçı güçlü yapmak için birçok şekilde kullanılan popüler bir bitkidir.Etkin nemlendirici ve kalitesi nedeni ile aloevera, aynı zamanda kafaderisindekipH seviyelerinin geri gelmesine yardımcı olacaktır.

Gerekli malzemeler:

– 1 ya da 2 aloevera yaprağı

Uygulanışı:

İlk önce, aloevera yaprakları kesilerek taze jel elde edilir. Daha sonra, kafa derisi üzerine bu jel sürülür ve yaklaşık 30 ile 40 dakika jelin kafa derisinde kalması için beklenir. Son olarak, ılık su ile saç durulanır.Haftada 1 ya da 2 kez düzenli olarak bu ilacın yapılması önerilmektedir.

Gerekli malzemeler:

– Aloevera jel – 2 yemek kaşığı

– Hindistan cevizi sütü – 2 yemek kaşığı

Uygulanışı:

Öncelikle, elde edilen taze aloevera jeli ile Hindistan cevizi sütü karıştırılır.Daha sonra, kafa derisi üzerine bu karışım uygulanır veyaklaşık 20 ile 30 dakika boyunca bekletilir.Son olarak, saç durulandıktan sonra şampuan ile yıkanır.Bu çözüm bir hafta içinde 1 ya da 2 kez tekrar edilmelidir. Ayrıca bir başka seçenek olarak, saçların uzamasının yanı sıra genel sağlık için demide boşken günlük yaklaşık 1 yemek kaşığı aloevera suyu tüketmek önerilebilir.

4 – Saçlara hacim veren maske: Ebegümeci yaprakları, Köri yaprakları ve su:

Bu etkili ev ilacı, ağaran saç ve saç dökülmesine karşı saçın güçlü olmasını sağlayan en iyi doğal yollardan biridir.Buna ek olarak bu ev yapımı saç maskesi, saçın dökülmesini durdurmak içinsaç ucunun yanı sıra saç kökünü de güçlendirir. Aynı zamanda saça yumuşaklık ve parlaklık verecektir.

Gerekli malzemeler:

– Ebegümeci yaprakları – bir avuç

– Köri yaprakları – bir avuç

– Su – yeterli miktarda

– Bir havan ve tokmak

Uygulanışı:

İlk önce, ebegümeci ve köri yaprakları karıştırılır. Daha sonra, bu yapraklar havanda içine biraz su ilave ederek hamur kıvamında bir karışım yapmak için ezilir. Hazırlanan maske ıslak saç üzerine uygulanır. Yaklaşık 30 ile 60 dakika boyunca maske saç üzerinde bekletilir. Son olarak, hafif bir şampuan ile saç yıkanır. Bu ev ilacını yaklaşık en az 3-4 hafta boyunca haftada 1 ile 2 kez yapmak gerekir.

5 – Saçları gürleştirmek ibrahim saraçoğlu yöntemi: Kına, yoğurt, yumurta ve limon yaprakları:

Güçlü saçlar elde etmek için bir başka kolay çare kına yaprakları uygulamaktır. Aslında, kına yaprakları saçın dökülmesini önler ve yumuşak hale getirir.

Gerekli malzemeler:

– Kına yaprakları – bir avuç

– Biraz su

– Bir duş başlığı

Uygulanışı:

Öncelikle taze kına yaprakları, ince bir macun oluşturmak için su ile birlikte ezilir.Sonra, saça uygulanan bu macun en az 2 saat boyunca saç derisinin emmesi için bekletilir. Ardından, birkaç saat kadar duş başlığı ile saçlar kapalı tutulur. Son olarak, saçlar iyice durulanır ve sonra saç şampuan ile yıkanır.

Gerekli malzemeler:

– Kına tozu – 2 çay kaşığı

– Su

– Yoğurt – 2 çay kaşığı

– Yumurta – 1

– Limon suyu – 2 çay kaşığı

Uygulanışı:

Öncelikle, bir hamur yapmak için yeterli miktarda su, kına tozu ve yoğurt karıştırılır.Ardından, hazırlanan kına gece boyunca saç ve saç derisi üzerinde bekletilir.Ertesi gün ise, bu karışımın içine limon suyu ile birlikte bir çiğ yumurta eklenir. Daha sonra bu karışım saça uygulanır ve tamamen kuru hale gelinceye kadar bekletilir.Son olarak, durulanan saç, şampuan ile yıkanır.

6 – Saça hacim veren maske: Bal, kurutulmuş Adaçayı, Zeytinyağı:

Hazırlanan bu karışım saç ve saç derisi üzerine doğrudan uygulanabilir. Bu maskede bulunan doğalmaddeler saçı besler. Bunlardan biri olan bal, zengin miktarda mineral ve vitamin içerir. Buna ek olarak, saçı sulu tutmak için bir nemlendirici olarak etki eder.

Gerekli malzemeler:

– Bal – 1 yemek kaşığı

– Kurutulmuş Ada çayı – 1 yemek kaşığı

– Zeytinyağı – ½ kaşığı

– ½ su bardağı – su

Uygulanışı:

Besleyici bir saç maskesi yapmak için tüm malzemeler birleştirilir ve karıştırılır. Ardından, yaklaşık 5 ile 10 dakika boyunca saç derisine masaj yaparken bu maske kullanılır. Saç üzerinde yaklaşık 20 ile 30 dakika kadar bekletilen maskeyi temizlemek için bitkisel şampuan ya da düzenli kullanılan şampuan ile saç yıkanır. Bu uygulamayı haftada bir kez tekrarlamak gerekir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın