Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Doğal Tarifler

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir: Saç Dökülmesi İçin Doğal Tarifler

saç dökülmesi için doğal tarifler

saç dökülmesi için doğal tarifler

Saç dökülmesine doğal çözüm önerileri şunlardır:

Saç dökülmesi nasıl durur: Saç dökülmesine bitkisel çözüm

1. Saç dökülmesine soğan kürü:

– Soğan, saç dökülmesine karşı en etkili çözümlerden biridir. İçerisindeki kükürt bileşenleri ile saç yapısını besler ve saç köklerinin güçlendirir.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– Soğan

– Bez veya elek

– Su

– Hafif şampuan

Yapılışı:

– Soğanın dış kısmı soyulur. Ardından zarı alınır ve suyu sıkılır. Bu su bir elekten ya da tülbentten geçirilir. Soğan suyu saç diplerine masaj yaparak uygulanır ve 10 dakika kadar saçlarda bekletilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

Yöntem – 2: (Soğan ve bal)

Gerekli malzemeler:

– Soğan

– Bal

Yapılışı:

– Soğan suyuna organik bal eklenir. İyice karıştırılır ve kel alanların üzerine uygulanır. Bir süre saçlarda bekletilir ve ardından bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

2. Saç dökülmesine iyi gelen yağlar: Hindistan cevizi yağı:

– Hindistan cevizi yağı da saç dökülmesi için kullanılan etkili çözümler arasındadır. Saç büyümesini destekler ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar. Aynı zamanda etkili ve güçlü anti viral, anti fungal ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Cildi besler ve nemlendirir.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağı

– Duş başlığı

– Şampuan

Yapılışı:

– Hindistan cevizi saç diplerine masaj yaparak uygulanır. 5 ya da 10 dakika kadar duş başlığı ile kapatılan saçlar bekletilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Bu işlem haftada birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağı

– Limon suyu

– Soğuk su

Yapılışı:

– Hindistan cevizi yağının içerisine yarı oranda limon suyu eklenir. İyice karıştırılır ve kel alanlar üzerine uygulanır. 4 ila 6 saat kadar saçlarda bekletilir. Ardından saçlar hafif bir şampuan ve soğuk su ile yıkanır.

– Badem yağı ya da zeytinyağı limon suyu yerine kullanılabilir.

– Bu uygulama düzenli kullanımda saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olur.

3. Saç dökülmesine şifalı bitkiler: Ebegümeci:

– Ebegümeci dünyanın birçok bölgesinde saç dökülmesi tedavisi için kullanılan geleneksel bir ilaçtır.

Gerekli malzemeler:

– Ebegümeci çiçekleri

– Köri yaprakları

– Hindistan cevizi yağı

– Hint bektaşi üzümü (amla)

Yapılışı:

– Hindistan cevizi yağı, köri yaprakları, ebegümeci çiçekleri ve amla bir tavaya alınır. Bu karışım birkaç dakika kaynatılır ve daha sonra soğuması beklenir.

– Yağı süzüldükten sonra saç derisine masaj yaparak uygulanır. 35 ya da 40 dakika kadar saçlarda bekletilir ve ardından bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– Ebegümeci çiçeği

– Su

– Limon suyu

Yapılışı:

– Bir tavaya ebegümeci çiçekleri konulur. Su eklenerek birkaç dakika kaynatılır. Ardından içerisine limon suyu eklenir ve saç diplerine uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

4. Saç dökülmesine karşı şifalı bitkiler: Hint bektaşi veya Amla:

– Hint bektaşi üzümü diğer adıyla amla saç sorunlarında etkili olarak kullanılan çözümler arasındadır. İçerdiği C vitamini ve demir ile saçların beslenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda etkili ve güçlü anti inflamatuar, anti bakteriyel, antioksidan özellikler vardır. Kafa derisinde biriken toz ve ölü deri hücreleri arındırırken diğer enfeksiyonlara karşı da koruma sağlar.

Yöntem – 1:

Gerekli malzemeler:

– 1 yemek kaşığı Hint bektaşi üzümü suyu

– 1 yemek kaşığı limon suyu

– Duş başlığı

– Bitkisel şampuan

– Kase

Yapılışı:

– Bir kaseye hint Bektaşi üzümü ve limon suyu konulur. İyice karıştırılır ve hamur haline getirilir.

– Bu hamur saç diplerine maske olarak uygulanır. Bir süre cilde masaj yapılır. Ardından saçlar bir duş başlığı ile kapatılır.

– 1 saat kadar bekletildikten sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

Yöntem – 2:

Gerekli malzemeler:

– Hint Bektaşi üzümü

– Hindistan cevizi yağı

– Tencere

Yapılışı:

– Hint bektaşi üzümü parçalar halinde kesilir. Bu parçalar gölgede kurutulur. Ardından bir tencereye konulur. Yeterli miktarda hindistan cevizi yağı eklenir. Birkaç dakika kadar ısıtılır ve soğuması beklenir.

– Bu karışım saç derisi üzerine masaj yaparak uygulanır. Bir süre bekletilir ve saçlar şampuan ile yıkanır.

Yöntem – 3:

Gerekli malzemeler:

– 2 çay kaşığı hint bektaşi üzümü tozu

– 1 fincan su

– 1 çay kaşığı bal

– 2 çay kaşığı yoğurt

Yapılışı:

– Bir tavaya su dökülür ve bir süre kaynatılır. Ardından içerisine hint bektaşi üzümü tozu eklenir. Yumuşak bir hamur kıvamına getirilen karışıma yoğurt da eklendikten sonra saçlara maske olarak uygulanır. Saç diplerinde yaklaşık 30 ila 45 dakika kadar bekletilir. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Bu uygulama haftada 2 ya d 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

5. Saç dökülmesine maske: Bezelye:

Gerekli malzemeler:

– Bezelye

– Şampuan

Yapılışı:

– Bezelye ezilir ve hamur haline getirilir. Saç dökülmesi yaşanan alanlara uygulanır. Yaklaşık 15 ya da 30 dakika kadar saçlarda bekletilir ve ardından bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

– Bu işlem haftada 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılabilir.

6. Saç dökülmesine kına iyi gelir mi?

Gerekli malzemeler:

– 100 gr kına

– 250 gr hardal yağı

– Hava geçirmez şişe

Yapılışı:

– Hardal yağı bir kapta kaynatılır. Ardından içerisine kına yaprakları eklenir. Birkaç dakika daha kaynatıldıktan sonra soğuması beklenir. Hava almayan kapaklı bir kaba dökülür.

– Karışım düzenli olarak her gün saçlara maske olarak uygulanabilir.

7. Saç dökülmesinde şifalı bitkiler: Meyankökü ve süt:

– Meyan kökü saçların hızla uzamasına yardımcı olan etkili bitkilerden biridir. Özellikle hormonal dengesizliklere bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi sorununda önerilir.

Gerekli malzemeler:

– 2 yemek kaşığı meyan kökü tozu

– 4 yemek kaşığı süt

– Bir tutam safran

Yapılışı:

– Sütün içerisine meyankökü tozu eklenir. İyice karıştırılarak hamur haline getirilir. Elde edilen hamur saçlara maske olarak uygulanır. Bir gece saçlarda bekletilir ve ertesi sabah saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

8. Saç dökülmesine bitkisel yağlar: Kamfor yağı:

– Kamfor yağı özellikle anksiyete ve stres nedeniyle oluşan saç dökülmesini önlemek için kullanılır. Bu yağ, kel alanların azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda antiseptik, anti bakteriyel, anti mantar ve anti enflamatuar özellikler içerir.

– Kafur yağı ile birkaç damla bitkisel yağ (örneğin, Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı veya badem yağı) karıştırılarak saçlara uygulanabilir. Bir hafta düzenli olarak bu yağ karışımı ile saçlara masaj yapıldığında etkili sonuçlar alınabilir.

Saç dökülmesini ve kelliği önlemek için saçlara zarar veren saç şekillendirme losyonlarından ve jöle benzeri ürünlerden uzak durulması önerilir. Ayrıca stres ve gerginlikten de uzak durulmalıdır.

Please follow and like us:

One comment

  1. deniz says:

    Saç dökülme sorunumu hiçbir ürün engellemedi.Eczacı olan bir arkadaşımın sarımsaklı şampuanını tavsiye edene kadar avantajlı pakette şiddetle tavsiye ediyorum.Resmen farkı görüyorsunuz.

Bir Cevap Yazın