Saç Dökülmesine Kesin Çözüm: Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler

Saç Dökülmesine Kesin Çözüm: Saç Dökülmesini Engelleyen Besinler

Saç dökülmesini engelleyen besinler

Saç dökülmesini engelleyen besinler

Saç dökülmesi çok yaygın görülen bir sorundur. Hem erkeklerde hem de kadınlarda özellikle yaş ilerledikçe dökülme de artar ve erkeklerde bu durum daha hızlı gelişerek erken yaşta kelliğe yol açabilir.

Bu sorunun çözümü olarak genellikle saç ektirme ve benzeri tıbbı yöntemler kullanılmaktadır. Ancak hem saç dökülmesini engelleyecek hem de dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlayabilecek doğal tedavi yöntemlerinin uygulanması önerilmektedir. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir.

Saç dökülmesini önleme yolları:

Saç dökülmesine karşı tüketilebilecek besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Mango

– Kabak çekirdeği

– Yeşil bezelye

– Süzme peynir

– Barbunya fasulyesi

– Kinoa

– Brokoli

– Badem

– Yumurta

– Somon

Saç dökülmesi için ne yemeli: Saç dökülmesine faydalı yiyecekler:

1 – Saç dökülmesini azaltan besinler: Mango:

Mango, saç sağlığı sorunlarında kullanılabilecek bitkisel ürünlerin başlıca olanlarından bir tanesidir. İçerisindeki bileşenleri sayesinde saç dökülmesine karşı güçlü etkiler göstermektedir.

Mangodaki temel besin maddeleri saçların uzamasına yardımcı olan etkiler gösterir. Zengin bir besin deposu olarak bilinen mango, aynı zamanda vücudun organlarının beslenmesine de yardımcı olur. Eğer kişinin kan değerlerinde bazı besin maddelerinin eksikliği varsa bu besin maddesinin mangoda bulunma ihtimali oldukça yüksektir ve bu yüzden mango beslenme planına mutlaka eklenmelidir.

Mangoda bulunan besin maddeleri şu şekilde sıralanabilir:

– Diyet lif

– Protein

– Karbonhidrat

– Doymamış yağ asidi

– Kalsiyum

– Fosfor

– Demir

– Çinko

– Potasyum

– Magnezyum

– A vitamini

– B vitamini

– C vitamini

– Folat

– B kompleks vitaminler

Bu tatlı ve hoş kokulu meyvenin içerisindeki bol C vitamini kollajen üretimini destekleyerek kişinin saç yapısının gelişimine katkıda bulunan mükemmel bir kaynaktır. C vitamini aynı zamanda kandaki demirin emilmesine yardımcı olarak kişideki olası demir eksikliğinin giderilmesini sağlar. Saç dökülmesi görülen kişilerde istatistiksel olarak %70 oranla demir eksikliği görülmektedir. Bu yüzden mango tüketerek saç dökülmesini büyük ölçüde azaltmak mümkündür. Demir eksikliği nedeniyle incelen saç teller mango sayesinde normal kalınlığına ulaşır.

Tüm bunların yanı sıra, bol miktardaki A vitamini ve E vitamini içeriği ile saç büyümesini de teşvik eder. Bunu kan dolaşımını hızlandırarak geçekleştirir. Kafa derisi altındaki kan damarlarındaki kan akışı hızlanarak saç köklerine sağlanan besin maddesi miktarı artar. Daha iyi beslenen saçlar ise saç derisine daha sağlam tutunur ve böylece saç dökülmesi durumu ciddi ölçüde azalır.

Mango tüketimi de oldukça basittir. Doğrudan yıkandıktan sonra kabukları soyularak tüketilebildiği gibi aynı zamanda suyunun içilmesi de çok etkilidir. Alternatif olarak küp şeklinde parçalara ayrılarak salata yapımında da kullanılabilir.

Etkili sonuçlar elde edilebilmesi için mangonun beslenme planına eklenmesi ve en azından her hafta 3 – 4 gün tüketilmesi gerekmektedir.

2 – Saç dökülmesi için ne yemeli: Kabak çekirdeği:

Kabak çekirdeği, saç dökülmesi için kullanılabilecek diğer bitkisel ürünlerden bir tanesidir. Ancak bu besin sadece saç dökülmesi değil, başka birçok hastalık için de önlem almayı sağlayan bir besindir. Örneğin; prostat olan erkeklerin ve hatta prostat olmayan erkeklerin de önlem amaçlı düzenli olarak mutlaka kabak çekirdeği tüketmesi gerekmektedir.

Kabak çekirdeğinde bulunan besin maddeleri şu şekilde sıralanabilir:

– Kalsiyum

– Magnezyum

– E vitamini

– B ve B kompleks vitaminleri

– Demir

– Bakır

– Potasyum

– Biotin

– Selenyum

– Çinko

– Protein

Tüm bunların haricinde içerisinde bulundurduğu omega-6 yağ asitleri saç sağlığını geliştirerek kalın ve parlak saçlar elde etmeyi sağlar.

Tüketimi oldukça basittir. Kabak çekirdeği doğrudan tüketilebildiği gibi aynı zamanda salatalara ve diğer ara / ana yemeklere garnitür olarak eklenebilir. En genel tüketim şekli çerez olarak tüketilmesidir. Etkili sonuçlar elde edilmesi için her hafta 3 – 4 avuç kabak çekirdeği tüketilmesi yeterli olacaktır.

3 – Saç dökülmesine yararlı yiyecekler: Yeşil bezelye:

Yeşil bezelye saç dökülmesine karşı çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bitkisel ürünlerden bir tanesidir. İçerisindeki bol lif içeriği, mineralleri ve vitaminleri ile saçı besleyerek dolgun ve parlak bir görünüm sağlar. Sağlıklı saçlar ile dökülme büyük oranda azaltılır.

Yeşil bezelyedeki birkaç temel mineral içeriği, saç sağlığı ve saçların büyümesi için gerekli olan bileşenler olarak nitelenebilir. Özellikle potasyum, çinko ve demir açısından zengin olması saçların güçlü ve canlı olmasını sağlayan en önemli etkendir. Bol içeriği ile saçları dinç tutar ve saç dökülmesini yüksek oranda engeller. İçerisindeki bileşenler kana karışarak kan akış hızını arttırır ve saç köklerinin altından geçen kan damarları vasıtasıyla saç kökleri bu bileşenler ile beslenir.

Yeşil bezelyede bulunan temel besin maddeleri şu şekilde sıralanabilir:

– B vitamin

– B6 vitamini

– B12 vitamini

– Folat

Tüketilen besinler ve oksijen birlikte çalışarak kandaki kırmızı kan hücrelerinin üretimini sağlar. Bu kırmızı kan hücreleri bol C vitamini içeriği ile beraber yeşil bezelyenin saç kökleri üzerine optimal büyülükte bir etki yaratmasını sağlar. Bu etki ile beraber saç kökleri daha sıkılaşır ve kökleri daha sıkı şekilde tutunur.

Uygulanışı ise oldukça basittir. Doğrudan tüketilebilir. Çiğ olarak ya da haşlanmış olarak tüketilmesi en ideal olan tüketim şeklidir. Bunun yanı sıra yemeği tüketilebileceği gibi garnitür olarak da kullanılabilir ve tüketilebilir.

Etkili sonuçlar elde edilebilmesi için yeşil bezelyenin haftalık beslenme planında 3 – 4 öğün tüketilmesi gerekmektedir.

4 – Saç dökülmesini önleyen gıdalar: Süzme peynir:

Süzme peynir, yapısı gereği son derece etkili bir bitkisel tedavi ürünüdür. Bu ürünün doğru kullanımı ile saçın uzamasına yardımcı olunabilir. Kazein ve peynir altı suyu, kurumuş saç derisini tekrar nemlendirmek için kullanılabilecek, 2 kat kaliteli protein içeren bir besindir. Protein zenginliği ile hasarlı, kırılgan ve kuru saçların dolgun ve parlak olmasını sağlar.

Süzme peynirde bulunan temel besin maddeleri şu şekilde sıralanabilir:

– B5 vitamini

– D vitamini

– Aminoasitler

Süzme peynir tüketilmesi bu etkilerinden faydalanmak için yeterli olacaktır. Haftalık beslenme planında 4 ya da 5 öğün süzme peynir tüketilmesi gerekir.

Not: Laktoz intoleransı olan kişilerin süzme bu tedaviyi ve beraberinde süt ve süt ürünlerini içeren hiçbir tedaviyi uygulamaması gerekmektedir.

Tüm tedavi yöntemleri ile etkili sonuçlar elde edilir ve spesifik durumlar olmadığı sürece besinlere karşı alerji benzeri yan etkiler ortaya çıkmaz. Saç dökülmesine iyi gelen şampuan tercihinde cilt tipine uygun ürünlerin seçilmesi gerekir. Ayrıca saç dökülmesine karşı maskeler de düzenli olarak kulanılabilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın