Limon Suyu Nelere İyi Gelir: Limon Suyunun Faydaları

Limon Suyu Nelere İyi Gelir: Limon Suyunun Faydaları

limon suyunun faydaları

limon suyunun faydaları

Limon suyu ne işe yarar?

Limon güzellik, rejim gibi birçok faydası olan ve aynı zamanda en sık kullanılan mutfak malzemelerinden biridir. Limon suyu yüksek tansiyon kontrolü, enfeksiyonla mücadele, sindirimi geliştirmek ve pH seviyelerini dengeleyerek vücut kokusu ile mücadele ve bağışıklık sistemini artırma gibi birçok sağlık yararları sağlar. Bu narenciye besin C vitamini, kalsiyum, magnezyum ve potasyum için iyi bir kaynaktır. Aynı zamanda cilt, saç ve tırnakların sağlık açısından görünümünü ve durumunu iyileştirmeye yardımcı olan antioksidan, antibakteriyel, antifungal ve sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir. Limonun çeşitli güzellik yararlarını sağlamak amacıyla, günlük limon suyu içmek ve aynı zamanda cilde uygulamak gerekmektedir.

Limon suyu neye iyi gelir: Limonun suyunun yararları

1 – Limon suyunun cilde faydaları: Cildi gençleştirir:

Hem erkek hem de kadınlar kırışıklık, ince çizgiler, siyah noktalar, düzensiz cilt tonu yerine ışıltılı ve kusursuz bir cilde sahip olmak ister. Limon cildi gençleştirmek için yardımcı olurken aynı zamanda cildin güzel ve genç görünmesini sağlayabilen tek maddedir. Limon içerdiği C vitamini sayesinde pürüzsüz ve genç bir görünümü korumaya yardımcı olmak için cildin elastikiyetini sağlamak bakımından kolajen üretimini artırır. Hatta serbest radikal hasarına karşı cildi korur. Buna ek olarak, limon sıkılaştırıcı özellikleri ile cildi sıkıştırır ve kırışıklıklar ile ince çizgiler gibi erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur. Uygulama için, limon parçası üzerine biraz bal konularak yüz, boyun, eller ve bacaklar hafifçe ovalanır. Daha sonra, 10 dakika boyunca bekletilir ve ılık suyla durulanır. Bu uygulamanın haftada bir ya da iki kez yapılması tavsiye edilir. Alternatif olarak başka bir uygulama için, gül suyu ya da E vitamini yağı eşit miktarda limon suyu ile sulandırılır ve cildin üzerine uygulanır. Sıcak suyla yıkamadan önce 10 dakika kadar bekletilir ve bir hafta içinde birkaç kez uygulanmalıdır. Ayrıca, cildin güzelliğini korumak için günde iki kez bir bardak limonlu su içilmesi önerilir.

2 – Limon suyu sivilcelere iyi gelirmi: Akne ve izlerini tedavi eder:

Limon, L-askorbik asit özelliği ile hızlı bir şekilde akne tedavisi için yardımcı olur ve doğal büzücü olarak etkilidir. Buna ek olarak limon, içerdiği C vitamini sayesinde sağlıklı cilt dokularının büyümesini teşvik etmesinin yanı sıra akne izleri ve lekelerin görünümünü en aza indirir. Ayrıca limon, aknenin meydana gelmesinden sorumlu bakterileri öldürebilen antibakteriyel özellikleri içerir. Tedavisi için, sadece etkilenen bölge üzerine bir dilim limon sürülür ve soğuk su ile yıkamadan önce 5 dakika kadar bekletilir. Bu işlem akne bitene kadar günde iki kez tekrarlanmalıdır.

Alternatif olarak çözeltiyi hazırlamak için, ½ çay kaşığı limon suyu ve gül suyu karıştırılır. Çözelti bir pamuk kullanarak etkilenen cilt üzerinde uygulanır ve 15 dakika kadar bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır. Bu ilacın günde iki kez tekrarlanması önerilmektedir.

Ayrıca, serbest radikal hasarına karşı cildi korumak ve pH seviyesini iyi bir şekilde dengelemek için gün içinde bir bardak limon suyu içilmelidir.

3 – Limon suyunun saça faydaları: Kepek sorununu tedavi eder:

Limon suyu kepek tedavisi sırasında kafa derisi üzerinde kaşıntıyı kontrol eder. Bunun yanı sıra kafa derisindeki pH seviyesini dengelemek açısından yardımcı olmak için fazla yağ salgılamasını önler. Böylece kepek oluşmasına katkıda bulunan iki büyük faktörü azaltır. Ayrıca, içerdiği antifungal ve antibakteriyel özellikler sayesinde kafa derisi enfeksiyonları ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Tedavisi için, 1 su bardağı su ile 2 limon suyu karıştırılır. Saçı şampuanladıktan sonra bu seyreltilmiş çözelti ile saç durulanır. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra düz su ile saç durulanır ve bu işlemin hafta içinde bir ya da iki kez kullanılması gerekir. Bir başka tedavi yolu için, 1 fincan sade yoğurt ile 1 limon suyu karıştırılır. Bu karışımın içine biraz Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı eklenir ve iyice karıştırılır. Bu karışım, özellikle saç kökleri üzerinde ve biraz ıslak saça uygulanır. Ilık su ile saçı durulamadan önce, 30 dakika boyunca bir duş başlığı takılı olarak beklenir. Bu işlem hafta içinde bir ya da iki kez yapılmalıdır.

4 – Limon suyu cilde iyi gelirmi: Çatlakları azaltır:

Limon suyu ciltteki çatlakları tedavi etmek için oldukça faydalı bir seçenektir. Limon içerdiği hafif asidik özellik sayesinde ölü cilt hücrelerinin dökülmesi ve yeni cilt hücrelerinin gelişmesi için cilde yardımcı olur. Buna ek olarak, içindeki C vitamini ile sağlıklı cildi teşvik etmek için oldukça etkilidir. Tedavi için, bir dilim limon parçası yavaşça ve dairesel hareketler ile 5 dakika boyunca çatlaklar üzerine sürülür. Limon suyunun kuruması beklendikten sonra ılık su ile uygulama yapılan alan durulanır ve bu işlem günde 1 ya da 2 kez tekrarlanır. Alternatif olarak, limon suyu ve salatalık suyu eşit miktarda kullanılarak bir karışım hazırlanır. Etkilenen bölgelere uygulanır ve nazikçe 5 dakika kadar masaj yapılır. Ilık suyla yıkamadan önce 10 dakika bekletilir ve günde bir kez yapılmalıdır.

Ayrıca koyu renkli dirsek ya da dizlerden kurtulmak için bu ilaçlar kullanılabilir.

5 – Limon suyu çilleri yok eder mi?

Çiller, güneş ışınlarından hasarlı ciltlerin ortak bir işaretidir ve hem erkek hem de kadınlar için güzellik açısından endişe verici olabilir. Limon suyu çilleri hafifletmek ve hatta onların zamanla kaybolmasını sağlayarak, cildi aydınlatma ve ağartma özelliklerine sahiptir. Tedavi için, yeni sıkılmış limon suyu ile etkilenen cilt üzerine 5 dakika kadar yavaşça masaj yapılmalıdır. Yaklaşık 10 dakika kadar bekledikten sonra cilt ılık su ile yıkanır ve bu işlem günde iki kez yapılmalıdır. Alternatif olarak, 1 limon suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve biraz bal ile macun kıvamında karışım hazırlanır. Etkilenen bölgelerde bu macun sürülür ve kuruması beklenir. Daha sonra soğuk su ile durulanır ve günde bir kez bu tedavinin uygulanması önerilir.

6 – Limon suyu dişleri beyazlatırmı?

Limon suyu sararan dişleri beyazlaştırarak ışıldamasını sağlar. Pahalı diş beyazlatma ürünleri satın almanın yerine dişlerin beyazlaması için daha ekonomik olan limon suyundan faydalanmak mümkündür. Bunun için, tüm dişlerin üzeri taze limon kabuğu ile ovulur. Daha sonra birkaç dakika bekletilir ve ağzın içi ılık su ile çalkalanır. Bu işlemin günde bir kez yapılması önerilir.

Alternatif olarak, ince bir macun elde etmek için ¼ çay kaşığı tuz ya da kabartma tozu ve yeterli limon suyu ile karışım hazırlanır. Bu macun lekeli dişler üzerine uygulanır ve nazikçe ovalanır. Yaklaşık 1 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla ağzın içi iyice çalkalanır. Bir hafta boyunca günde bir kez bu ilacın tekrarlanması tavsiye edilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın