Lazerle Leke Tedavisi: Cilt Lekelerine Lazer Tedavisi

Lazerle Leke Tedavisi: Cilt Lekelerine Lazer Tedavisi

Lazerle leke tedavisi

Lazerle leke tedavisi

Cilt lekeleri en sık yaşanan cilt sorunları arasındadır. Yaralar ve sivilceler ciltte iz kalmasına neden olabilir. Ameliyat sonrasında da ciltte izler kalmaktadır. Bu izlerin azaltılması için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Ancak bu ürünler uzun sürede etki eder ve yeterince etkili değildir. Cilt lekeleri için kalıcı ve anında çözüm aranıyorsa lazer tedavi yöntemleri kullanılabilir. Ciltteki lekelerin azaltılması için farklı lazer yöntemleri uygulanır. Bu yöntemler şunlardır:

– Ablatif lazer

– Fraksiyonel lazer

– Non ablatif lazer

Ablatif lazer ile cilt yenileme ve leke tedavisi

– Bu tedavide, cildin üst tabakası soyulur. Yüksek güçlü lazer aleti kullanılmaktadır. Uygulama sırasında lazer cildin alt katmanlarına da nüfuz eder. Cildin sıkılaştırılmasını sağlar ve lekeleri azaltır.

– Ablatif lazer cilt yenileme lazer kliniğinde ayak tedavi şeklinde yapılır. Yaklaşık 1 ila 2 saat kadar sürer. Uygulama sırasında gözleri korumak için özel gözlükler kullanılır. Ayrıca olası ağrı ve acıyı azaltmak için uygulama yapılacak alanlara lokal anestezi uygulanır.

– Bu yöntemin her lazer tedavisinde olduğu gibi artıları ve eksileri vardır. Lazer cilde derinlemesine nüfuz eder ve kalın cilt tabakasındaki sorunları azaltır. Oldukça güçlü bir lazer olduğu için deri cilt lekeleri ve izleri için son derece etkilidir.

– Deriye derinlemesine nüfuz ettiği için iyileşme süreci daha uzundur. Yaklaşık 2 hafta sonra cilt iyileşmeye başlar. Ayrıca diğer lazer tedavilere göre ağrı olasılığı daha yüksektir.

– Bu yöntemde YAG lazer kullanıldığında daha da derin izler ve lekeler azaltılmaktadır. Ancak bu lazer yöntemi genel anestezi gerektirebilir. İyileşme süreci 1 hafta kadar sürmektedir.
Fraksiyonlel lazer leke tedavisi
– Fraksiyonel lazer hassas ciltler için daha uygundur. Cilde derinlemesine etki etse de ince kırışıklıkların tedavisinde de kullanılır. Cildin yenilenmesini sağlarken aynı zamanda cilt hücrelerinin kendini onarmasına yardımcı olur.

– Fraksiyonel lazer tedavisi ciltte kollajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Cildin esnekliğini geri kazandırır.

– Bu tür lazer tedavilerinde ciltte çok fazla ağrı ve acı olmaz. Cilde az miktarda topikal anestezi uygulanması ağrıyı önleyecektir. Bu lazer uygulamalarında iyileşme süreci oldukça kısadır.

– Lazer tedavisi sonrasında ciltte kızarıklıklar ve ufak kabartılar olabilir. Bu belirtiler genellikle 3 ila 5 gün içerisinde yok olur.

– Uygulamanın sonuçları 1 hafta içerisinde görülse de cildin oturması ve tam sonuçlar 1 ay sonra görülür.

Non ablatif leke tedavisi: Non ablatif deriyi soymadan cilt gençleştirme
– Bu lazer tedavisinde cilt soyulmaz. Lazer ışınları cildin iç katmanlarını ısıtır. Bu lazer tedavisinde kızılötesi lazer kullanır.

– Non ablatif lazer ciltte kolajen üretimini artırır. Bu şekilde cilt lekelerin azaltılmasını sağlar. Cilt hücrelerini kendini daha hızlı yeniler.

– Tedavi yaklaşık 15 ila 30 dakika kadar sürer. Ayakta tedavi ile uygulanan yöntem ciltte ağrıya neden olabileceğinde lokal anestezi kullanılır. Soğutucu spreyler de kullanılmaktadır.

Lazer ile cilt lekesi tedavisinin yan etkileri:

– Cilt lekeleri için lazer tedavileri farklı tekniklerde yapılır. Bu tekniklerden hangi cilde uygunsa o tedavi uygulanmalıdır. Uygun tedavi uzman tarafından belirlenir. Lazerle yapılan uygulamalar sonrasında ciltte kızarıklıklar ve ufak şişlikler olması normaldir. Bu şişliklerin azaltılması için uygulama yapan doktora ya da uzmana danışılarak buz kompresleri kullanılabilir. Ciltteki lekeler tedavi sonrasında yok olur. Ancak tedavi sonrası cilt güneşe karşı korunmalıdır. Her lazer uygulamasında olduğu gibi bu uygulamalardan sonra 3 ila 6 ay boyunca cilde düzenli olarak yüksek faktörlü güneş koruyucu krem uygulanması önerilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın