Kuru Ve Yıpranmış Saçlara Ne Yapılmalı: Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım

Kuru Ve Yıpranmış Saçlara Ne Yapılmalı: Kuru Ve Yıpranmış Saçlar İçin Doğal Bakım

kuru ve yıpranmış saçlar için doğal bakım

kuru ve yıpranmış saçlar için doğal bakım

Saçlar dış etkenler ve uygulanan işlemler sonucu yıpranır ve kurur. Bu durumda doğal bakım önerilerinin uygulanması tavsiye edilir. Kuru ve yıpranmış saçlar için doğal çözümler şunlardır:

Kuru ve yıpranmış saçlara ne iyi gelir: Kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım:

1 – Kuru ve yıpranmış saçlar için doğal maske: Zeytinyağı ve salatalık tedavisi:

Zeytinyağı, kuru saçlar için en iyi tedavi yolu olarak bilinmektedir. Bu yüzden, zeytinyağı baş bölgesine masaj için rahatlıkla kullanılabilir.

Gerekli malzemeler:

– 1 yumurta ya da 2 yumurta sarısı

– 1 soyulmuş salatalık

– Zeytinyağı – 4 çorba kaşığı

Yapılışı:

Birinci yol olarak birkaç damla sıcak yağ olan zeytinyağı parmak uçları yardımı ile kafa derisi üzerinde uygulanır. Bu yağ ile bir süre kafa derisi ve saça masaj yapılır. Daha sonra saçtaki yağı ortadan kaldırmak için şampuan ile saç derisi ve saç yıkanır.

İkinci yol olarak ise zeytinyağı ve soyulmuş salatalık uygulaması yapılabilir. Bu zeytinyağı paketini hazırlamak için, 1 soyulmuş salatalık ile 1 yumurta karışımı gerekir. Sonra bu karışıma 4 yemek kaşığı zeytinyağı eklenir. Saçı pürüzsüz yapmak için elde edilen bu karışım saç diplerine ve saça uygulanır. Daha sonra baş üzerine bir duş başlığı takılır ve yaklaşık 10 dakika boyunca bekletilir. Ardından kafa derisi ve saç bir şampuan ile 2 kez yıkanır.

Buna ek olarak, 2 yumurta sarısı ile zeytinyağı kullanmak üçüncü bir seçenek olabilir. Basit olan bu yol için, sadece 2 yumurta sarısı ile 2 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırmak gerekir. Sulandırmak için ½ su bardağı su bu karışıma eklenir. Ardından, macun kıvamında bu karışım başa uygulanarak yaklaşık 20 dakika boyunca bekletilir. Son olarak, şampuan ile saç ve saç derisi yıkanır.

2 – Kuru ve yıpranmış saçlar için maske: Mayonez tedavisi:

Mayonez protein açısından zengin bir üründür. Bu özellik sayesinde saçın parlak, yumuşak ve sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

Gerekli malzemeler:

– Tam yağlı mayonez ½ fincan

– Yumurta – 1 ya da 2

– Badem yağı – 1/3 su bardağı

– Bir plastik kapak

Yapılışı:

½ fincan tam yağlı mayonez, saç ve saç derisi üzerinde uygulanır. Nazikçe yapılan masajın ardından plastik kapak ile baş bölgesi kapatılır. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra saç ılık su ile durulanır.

Buna ek olarak, aynı zamanda ¼ fincan mayonezin içine 1/3 fincan badem yağı eklenebilir. Sonra, içerisine 1 ya da 2 yumurta eklenir ve elde edilen karışım iyice karıştırılır. Son olarak, saç üzerinde uygulanan bu karışım üzerine bir duş başlığı takılır ve seyreltilmiş sirke ile saç derisi ve saçlar yıkanır. Ayrıca, sadece mayonez yağı da saça uygulanabilir ve yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra saçı durulamak gerekir.

3 – Yıpranmış saçlar için maske: Aloe vera tedavisi:

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağı – 2 yemek kaşığı

– Aloe vera jel – 4 yemek kaşığı

– Yoğurt – 3 yemek kaşığı

– Çemen tozu – 2 çay kaşığı

– Ezilmiş ebegümeci çiçeği – 2 çay kaşığı

– Fesleğen tozu – 1 çay kaşığı

– Hint yağı – 2 çay kaşığı

Yapılışı:

Önce 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 4 yemek kaşığı aloe vera jeli ve 3 yemek kaşığı yoğurt içeren bir karışım hazırlanır. Bu malzemeler iyice karıştırılır ve saç ile saç dipleri üzerinde uygulanır.

Ayrıca ezilmiş 2 çay kaşığı ebegümeci çiçeği karıştırılarak aloe vera ile macun kıvamında bir karışım hazırlanabilir. Bir başka seçenek ise ½ fincan aloe vera jel içine 1 çay kaşığı zeytinyağı ile karıştırarak bir karışım hazırlanabilir.

Aloe veradan bir macun hazırlamak için başka bir yol olarak, ½ fincan aloe vera jel içine 2 tatlı kaşığı Hint yağı eklenir. Ardından, 1 çay kaşığı fesleğen tozu ile 2 çay kaşığı çemen tozu bu karışıma ilave edilir. Daha sonra, kalın bir macun oluşturmak için tüm bu malzemeler iyice karıştırılır. Son olarak, yatmadan önce bir maske olarak saça bu macun uygulanır ve bu şekilde gece boyunca bekletilir.

4 – Yıpranmış saçlar için evde maske: Jelatin tedavisi:

Gerekli malzemeler:

– Bir su bardağı su

– Jelatin – 1 paket

– Elma sirkesi – 1 çay kaşığı

– Biberiye esansiyel yağı – 4 damla

Yapılışı:

Önce bir bardak su ısıtılır. Bu suya 1 paket jelatin eklenir ve kalın bir jel oluşturmak için iyice karıştırılır. Saç şampuan ile yıkanır sonra saça ve kafa derisi üzerinde jelatin uygulanır. Bir süre bekletildikten sonra sıcak su ile saç derisi ve saçlar durulanır.

Alternatif olarak, normal şampuan içine jelatin eklenir ve sonra bu şampuan ile saç yıkanır, durulanır. Buna ek olarak, 1 çay kaşığı elma sirkesi, 1 çorba kaşığı jelatin ve 4 damla biberiye esansiyel yağı ile karışım hazırlamak mümkündür. Sonra, filtrelenmiş 1 fincan su tüm bu malzemenin içine karıştırılır. Ardından, bu karışım ile saç diplerine ve saça masaj yapılır. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra, saç yıkanır. Kuru ve yıpranmış saçlara karşı daha iyi sonuçlar elde etmek için, haftada bir kez bu tedavinin uygulanması tavsiye edilir.

5 – Yıpranmış saçlara ne yapmalı: Kakao yağı tedavisi:

Gerekli malzemeler:

– Jojoba yağı – çeyrek bardak

– Ham kakao yağı parçalarından – 1 bardak

– Tatlı badem yağı ya da susam yağı 1 çay kaşığı

Yapılışı:

Önce jojoba yağı, ham kakao yağı parçaları ve tatlı badem yağı ya da susam yağı bir arada iyice karıştırılır. Kalın bir kıvama gelene kadar bu karışım dinlenmek için bekletilir. Daha sonra su ile saçlar ıslatılır. Ardından avuç içine hazırlanan bu karışımdan alınarak saç diplerine ve saç üzerine uygulanır. Biraz bekletildikten sonra su ile durulanır.

6 – Kuru saçlara doğal maske: Shea yağı (karite yağı) tedavisi:

Gerekli malzemeler:

– Shea yağı – 100 gram

– Limon yağı – 20 damla

– Kayısı çekirdeği yağı – 20 gram

– Biberiye yağı – 10 damla

– Mısır nişastası – 40 gram

Yapılışı:

Öncelikle shea yağı eritilir ve soğutulduktan sonra içine Kayısı çekirdeği yağı eklenir. Karıştırılan bu karışımın içine biberiye yağı, limon otu yağı ve mısır nişastası ilave edilir. Tüm bu malzemeler iyice karıştırılır ve saç üzerinde uygulandıktan sonra ılık su ile durulanır.

7 – Yıpranmış ve kuru saçlar için doğal bakım: Kabak tedavisi:

Gerekli malzemeler:

– 1 patates

– Kabak suyu – 2 su bardağı

– Sade yoğurt, bal ya da Hindistancevizi yağı

Yapılışı:

Önce kabak suyu alınır ve yaklaşık 20 dakika kaynatılır. Daha sonra macun kıvamında bir karışım elde etmek için bir patates rendelenerek püre halinde kabak suyuna ilave edilir. Bu hamur karışımın içine sade yoğurt, bal ya da Hindistan cevizi yağı eklenir ve iyice karıştırılır. Saç üzerine uygulanan bu karışım, yaklaşık 15-20 dakika kadar saç üzerinde bekletilir. Ardından saç ve saç derisi şampuan ile yıkanarak durulanır.

Tüm bu ev tedavileri düzenli uygulandığı takdirde kuru ve yıpranmış saçlar için çok faydalı olacaktır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın