Kırışıklıklara Ne İyi Gelir: Kırışıklıklar İçin Doğal Çözüm

Kırışıklıklara Ne İyi Gelir: Kırışıklıklar İçin Doğal Çözüm

kırışıklıklar için bitkisel çözüm

kırışıklıklar için bitkisel çözüm

Kırışıklıklar neden oluşur?

Kırışıklıklar yaşlanmanın bir parçasıdır ve insanlar sık olarak yaşlandıkça kırışıklıkları fark etmeye başlar. Ancak, çoğu zaman daha genç yaştaki insanlarda da kırışıklıklar görülür ve bu durumdan kurtulmak için oldukça çok büyük harcamalar yapılır. Kırışıklık ya da kıvrım yüz, boyun, el ve kol gibi alanlarda deri üzerinde daha çok görülmektedir. Güneş, kırışıklık oluşmasının ana nedenidir. Özellikle açık tenli insanları daha fazla etkilemektedir. Kırışıklık için katkıda bulunan diğer faktörler ise aşırı sigara ya da alkol, kir, su kaybı, bazı ilaçlar ve tedaviler bulunmaktadır. Kırışıklığa neden olan birçok alışkanlıklar ve davranışlar da erken kırışıklıklar için katkıda bulunabilir. Bu kötü alışkanlıklardan kaçınmak, daha sonraki yıllarda genç görünümlü cilde sahip olmak açısından yardımcı olabilir.

Kırışıklık nedenleri: Kırışıklıklara doğal çözüm:

1 – Uyurken karın üzerine ve yan yatmak:

Uyku cildin sağlığı için önemlidir. Her gün en az 6-7 saat kaliteli uyku uyumak, cildin tazelenmiş ve genç kalmasına yardımcı olur. Ancak, kırışıklıklara faydalı olan kaliteli uyku ile birlikte uyuma pozisyonuna da dikkat etmek gerekmektedir. Güzellik uzmanlarının raporuna göre yan ya da yüzükoyun yatmak kırışıklıklara neden olabilir. Yastık yumuşak olmasına rağmen, ne olursa olsun yüzün üzerine yastığın baskı yaparak ciltte kollajen ve elastin lifleri üzerinde olumsuz etki yapar. Bu durum, zaman içinde çene, yanaklar ve alın bölgesinde ince çizgiler meydana gelmesine neden olur. Uyurken çizgiler ve kırışıklıkları önlemek için sırt üstü yatmaya dikkat etmek gerekir ve mümkünse saten yastık kılıfı kullanılması önerilmektedir.

2 – Mimik kırışıklık ve yüz ifadeleri:

İletişim gücünü arttırmak için kullanılan yüz ifadelerinin tekrarlanması, erken yaşlanma belirtileri gibi ince çizgiler ve kırışıklıklar için katkıda bulunabilir. Belirli bir ifadeyi gereksiz yere tekrar tekrar yapmak yüz kaslarını etkileyebilir. Bu ifadelerin çok fazla yapılması ile yüz kaslarının esnekliği kaybetmesine neden olur ve sonuç olarak cilt üzerinde daha belirgin çizgiler oluşmasında etkili olur. Tekrarlanan yüz kas hareketleri her türlü kırışıklıklara neden olur. Şaşı, çatık gibi bazı yüz ifadelerini kontrol ederek yüz kaslarını çalıştırmak mümkün olabilir. Ayrıca, makyaj yaparken ya da temizliği sırasında cildi germekten kaçınmak gerekmektedir. Cildin uyurken kendini onarması için yatmadan önce kaliteli bir gece kremi kullanmak faydalı olur.

3 – Kırışıklıklara ne yapmalı: Aşırı alkol kullanmak:

Çok fazla alkol kullanmak cildin yanı sıra genel sağlık için de iyi değildir. Alkol, vücudun A vitamini ve kolajen üretmek için güçlü antioksidan seviyesini etkileyerek yaşlanma sürecini hızlandırır. Kolajen eksikliği için erken yaşlanmaya katkıda bulunur. Aşırı alkol kullanımında kan damarlarının şişmesi, çirkin bir varis görünümüne neden olur. Ayrıca alkol, vücudun hidrasyon eksikliğine neden olur. Bu durum erken yaşlanma işaretleri olan kırışıklık ve ince çizgiler gibi belirtiler ile cildi etkileyerek erken yaşlanmaya daha yatkın yapar. Cildi esnek, gergin ve genç görünümlü tutmak için alkolün bırakılması gerekmektedir. Bunun için, egzersiz, akupunktur, yoga, meditasyon ve sağlıklı beslenme yardımı ile alkol bırakılabilir. Ancak, alkol bırakmak için gerekirse profesyonel yardım almak önerilir.

4 – Kırışıklıkları önlemek için doğal yöntemler: Sigarayı içmek:

Sigara içmek kanser, kalp hastalığı, kısırlık, yüksek tansiyon ve daha birçok rahatsızlığa neden olur. Bunun yanı sıra sigara içmek, yaşlanma belirtilerini erken yaşta yaşamak için de etkili olur. Düzenli içilen sigara, sedef, cilt tonunda düzensizlik ve deri sarkıklığı gibi cilt koşullarına neden olur. Ayrıca, sigara içerken ağız çevresi kaslarını olumsuz etkileyerek zaman içinde derin kırışıklıklara neden olabilir. Bunun yanında, sigara içerken dumanına maruz kalmak cildin tahriş olmasına neden olabilir.

5 – Kırışıklıkları önlemek için ne yapmalıyız: Güneş koruyucu kullanmamak:

Zararlı ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmak, ciltte erken yaşlanma belirtilerinin ana nedenlerinden biridir. Ayrıca, hayati önem taşıyan melanom cilt kanseri riskini arttırır. Kırışıklıkları önlemek için her zaman güneş koruyucu kullanmak gerekir. Hatta birkaç dakika güneş ışığına maruz kalmak bile ince çizgiler ve kırışıklıklara yol açabilir. Bu yüzden, güneş koruma faktörü (SPF) en az 15 yıl boyunca her gün kullanılması gerekir. Ayrıca, geniş kenarlı şapkalar, uzun kollu giysiler ve güneş gözlüğü gibi koruyucu giysiler giyilmelidir. Güneş ışığında bulunan D vitamini önemli bir kaynak olduğu için, her gün birkaç dakikalığına cildin sabahları erken saatte güneş ışığına maruz kalması önemlidir. Fakat kırışıklığı önlemek için sabah saat 10.00 ile 16.00 arası dik gelen güneş altına çıkmak sakıncalıdır.

6 – Kırışıklıklar için öneriler: Makyaj ile uyumak:

Yorucu bir gün sonunda kadınların çoğunlukla makyaj çıkarmadan uyuması kırışıklık için çok sakıncalıdır. Makyaj, cilt için önemli hasarlara neden olabilir. Bu yüzden gece uykuya makyajı temizlemeden yatmak yaşlanma sürecini hızlandırır. Makyaj gün boyu havadaki kirleri ve serbest radikalleri alır. Yatmadan önce temizlenmez ise deri gözeneklerin yapışmasına ve kolajen liflerin arızasına neden olur. Bu yüzden ne kadar yorgun olunsa da en az 10 dakika süreyle cildin hafif bir temizleyici ile yüzün yıkanması ve bir nemlendirici uygulanması gerekmektedir. Temiz bir yüz, uyurken cildin gece boyunca nefes almasını sağlar.

7 – Kırışıklık giderici peeling:

Peeling yapmak ciltten toz, aşırı yağ ve ölü cilt hücrelerini kaldırmak için faydalı bir yoldur. Düzenli yapılan peeling, cildin daha parlak ve genç görünmesi için diğer cilt bakım ürünleri yardımı ile deri içine nüfuz eder. Ancak, aşırı yapılan peeling cildi soyabilir. Hatta doğal yağlara zarar vererek cilt tahrişlerine neden olur ve cildi kırmızı bırakır.

8 – Göz çevresi kırışıklığı için ne yapılmalı: Göz çevresi bakımı yapmamak:

Gözlerin çevresindeki kırışıklıklar yaşlanma belirtilerinden biridir. Özellikle göz çevresindeki cilt incedir ve UV ışınlardan, tahriş, diğer çevresel faktörlerden kolayca zarar görebilir. Göz çevresi kırışıklıkları önlemek için hassas cilt alanı olan gözleri parmaklar ile ovuşturmaktan kaçınmak gerekir. Ayrıca, cilt altında kan damarları yırtılmasını önlemek, koyu halkaların daha belirgin gözükmemesi ve her türlü göz tahrişi için sadece gözlerin üzerine soğuk su sıçratmak faydalı olur. Bunun için, kaliteli bir göz kremi cildi nemli tutmak için kullanılabilir. Gözlerin çevresine her gün birkaç dakika yavaşça yapılan masaj kan dolaşımını arttırır ve cildi gençleştirir. Ayrıca, her zaman güneşin UV ışınlarına karşı korunmak için güneş gözlüğü kullanılması önerilir.

9 – Kulak, boyun ve ellere bakım yapmamak:

Yüz kırışıkları kadar boyun ve ellerin kırışıklıkları ile etrafındaki sarkık deri yaşlı görünüm bakımından etkilidir. Yaşlandıkça genç bir görünüm sağlamak için boyun, kulak ve ellere özel önem vermek gerekir. Boyun, kulak ve eller haftada en az bir ya da iki kez iyice fırçalanmalıdır. Kırışıklıkları yumuşatmak ve cildi nemli tutmak için her gün nemlendirici uygulamak gerekmektedir. Soğuk kış günlerinde duştan sonra cildi nemlendirmek için nemlendirici uygulanabilir. Ayrıca güneş ışınları için boyun, kulak ve ellerin sırtına cilt üzerine güneş kremi uygulanması ihmal edilmemelidir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın