Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Yolları

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Yolları

kilo vermenin yolları

kilo vermenin yolları

Kilo vermek için genellikle diyet programları ve egzersiz planları uygulanır. Ancak bitkisel çözümler de kullanılabilir. Kilo vermeye yardımcı bitkiler şunlardır:

Kilo vermenin püf noktaları: Kilo vermek için doğal yollar:

1.) Kilo vermenin doğal yolları: Tarçın çayı

Gerekli malzemeler:

– 1 çay kaşığı toz tarçın

– 1 tarçın çubuğu

– 2 bardak su

Uygulanışı:

– Su kaynatılır. Ardından içerisine tarçın tozu ve tarçın çubuğu konulur. Yaklaşık 15 dakika kadar demlenmesi için beklenir. Daha sonra süzülür ve tüketilir. Günde 2 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

2.) Kilo verdiren bitki çayları: Yeşil çay ve zencefil

– Yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olan en etkili çözümlerden biridir. İçerdiği theanine ve kateşinler ile kilo vermeyi kolaylaştırır. Metabolizmayı hızlandırır.

Gerekli malzemeler:

– Taze zencefil kökü ya da 1 çay kaşığı zencefil tozu

– 1 çay kaşığı yeşil çay

– 2 bardak sıcak su

– Ham, doğal bal (isteğe bağlı)

Uygulanışı:

– Su kaynatılır ve içerisine yeşil çay ile zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Ardından süzülür ve içerisine biraz da bal eklenerek tüketilir. Her gün 2 ila 3 bardak kadar tüketilmesi önerilir.

3.) Kilo vermek için bitkiler: Gül yaprakları

Gerekli malzemeler:

– Bir avuç taze ya da kurutulmuş gül yaprakları

– 1 ya da 2 fincan sıcak su

Uygulanışı:

– Gül yaprakları sıcak suyun içerisine konulur. Yaklaşık 15 ya da 20 dakika kadar demlenmesi beklenir. Daha sonra süzülür ve tüketilir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

4.) Zayıflatan bitkiler: Ginseng

– Ginseng günümüzde en sık kullanılan bitkilerden biridir. Aktarlardan kolayca bulunan bu bitki birçok sağlık sorunu için önerilir. Ayrıca yağların daha hızlı yakılmasına yardımcı olur ve kilo verme sürecine olumlu etki eder.

Gerekli malzemeler:

– 1 çay kaşığı ginseng bitkisi

– 2 bardak su

– Biraz ham bal ya da limon suyu

Uygulanışı:

– 2 bardak kaynar suya ginseng bitkisi konulur. 10 dakika demlenmesi beklenir. Ardından içerisine bal ya da limon suyu eklenerek tüketilir. Günde 1 ya da 2 bardak kadar içilebilir.

5.) Zayıflatan bitki çayı: Karahindiba ve nane

– Karahindiba ve nane çayı karaciğer sağlığının korunmasına yardımcı olur. Detoks etkisi yaratır.

Gerekli malzemeler:

– 1 çay kaşığı kurutulmuş karahindiba yaprağı

– 1 tatlı kaşığı kuru nane yaprakları

– 2 bardak kaynar su

– Limon suyu (isteğe bağlı)

Uygulanışı:

– 2 bardak kaynar su içerisinde karahindiba yaprakları ve nane yaprakları kaynatılır. 10 dakika demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve içerisine limon suyu eklenerek tüketilir.

6.) Zayıflamak için ne yapmalı: Adaçayı

– Adaçayı stresin azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda enerji seviyelerini yükseltir.

Gerekli malzemeler:

– 2 çay kaşığı taze adaçayı

– 1 bardak kaynar su

– Limon suyu ya da bal

Uygulanışı:

– 1 bardak kaynar suyun içerisine adaçayı eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Ardından süzülür ve bal eklenerek tüketilir. Günde birkaç bardak kadar tüketilebilir.

7.) Sakız çiğneyerek zayıflamak

– Sakız çiğnemek tükürük üretimini artırırken aynı zamanda iştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Şişkinliği ve hazımsızlığı azaltır.

– Gün içerisinde şekersiz sakız çiğnenmesi önerilir.

8.) Kilo vermek için su içmek

– Kilo verme sürecinde 3 litreye yakın su tüketilmesi önerilir. Su tüketimi vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda yağların yakılmasını da hızlandırır.

9.) Zayıflatan yağlar: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı kilo vermede son derece etkilidir. Yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir. Sağlıklı bir yağdır. Her gün 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı tüketilmesi önerilir.

10.) Zayıflatan yiyecekler: Sade yoğurt ve bal

– Özellikle kahvaltıda sade yoğurt ile bal tüketilmesi önerilir. Yoğurt içerisindeki yararlı bakteriler ile zararlı bakterilerin ölmesine yardımcı olurken aynı zamanda genel sağlık için faydalı enzimler içerir. Ancak sade yoğurt tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

11.) Uyku düzeni

– Kilo verme sürecinde uyku düzenine dikkat edilmelidir. Her gün 8 saat kadar uyunması yeterli olacaktır. Ayrıca aynı saatte uyunması ve aynı saatte uyanılması önerilir.

12.) Kilo vermek için limon suyu ve karabiber

Gerekli malzemeler:

– Bir tutam taze çekilmiş karabiber

– Limon suyu

– 1 bardak su

Uygulanışı:

– 1 bardak suyun içerisinde limon suyu ile karabiber eklenir. Karıştırılır ve tüketilir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

13.) Kilo verdiren sebzeler: Kabak suyu

Gerekli malzemeler:

– 1 su bardağı kabak suyu

– Biraz limon suyu

Uygulanışı:

– Bir bardak kabak suyunun içerisine limon suyu eklenir. Karıştırılır ve günde 2 bardak kadar tüketilir.

14.) Kilo vermek için ne yemeli: Kalorisi düşük besinler

– Kilo verme sürecinde düşük kalorili ve yağsız besinlerin tüketilmesi önerilir. Taze sebze ve meyvelerin yanı sıra bakliyatlar da tüketilebilir.

– Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratların tüketilmesi önerilir. Beyaz un ürünleri yerine kepekli ekmek, kepekli makarna ve tam tahıllı besinler tüketilebilir.

15.) Elma kilo verdirir mi?

– Elma lif açısından zengin içeriği ile iştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Aynı zamanda sindirim sistemini geliştirir. Her gün düzenli olarak elma tüketilmesi kilo verme sürecini olumlu etkiler.

16.) Aç kalmamak

– Gün içerisinde aç kalınması metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bu da kilo verme sürecini olumsuz etkiler. Gün içerisinde sık sık ama az yemek yenmelidir. Öğünler arasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketilebilir. Abur cuburlardan uzak durulmalıdır.

17.) Keten tohumu

– Yemek ve salatalara 1 yemek kaşığı keten tohumu eklenerek düzenli olarak tüketilmesi önerilir.

18.) Kuru fasulye kilo verme

Gerekli malzemeler:

– 1 su bardağı kuru fasulye

– 3 su bardağı

Uygulanışı:

– Suyun içerisinde fasulyeler kaynatılır. Ardından süzülür ve bir kase kadar tüketilir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olur ve tokluk hissini artırır.

19.) Kilo verdiren egzersizler

– Her gün düzenli olarak 30 dakika kadar egzersiz yapılmalıdır. Özellikle yüzme, aerobik, bisiklet ve kardiyo egzersizleri yapılabilir. Yürüyüş ve koşu egzersizleri de kilo verme sürecinde son derece etkilidir.

Zayıflamanın yolları:

– Stres düzeylerinin azaltılması önerilir. Yoga ve meditasyon gibi teknikler düzenli olarak uygulanabilir.

– Limon suyu eklenen ılık su da son derece yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Bir bardak ılık suyun içerisine biraz limon suyu eklenir. Karıştırılır ve her sabah düzenli olarak sabahları tüketilir.

– Yatmadan önce yemek yenmemesi önerilir. Aksi halde bölgesel yağlanma oluşabilir. Yemek ile yatma zamanı arasında en az 2 saat olmalıdır.

– Yağlı gıdalar ile işlenmiş gıdalar kesinlikle beslenme düzeninde çıkarılmalıdır. Daha çok evde yemek yenmesi önerilir. Dışarıdan alınan hazır gıdaların içerisinde ne kadar şeker ya da yağ kullanıldığı bilinemez.

– Düzenli olarak egzersiz yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Günde 30 dakika yürüyüş ya da koşu mutlaka yapılmalıdır.

– Sıvı ve su tüketimi artırılmalıdır.

– Uygun yeme planı için bir diyetisyene başvurulabilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın