Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Doğal Yolları

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Doğal Yolları

kilo vermenin doğal yolları

kilo vermenin doğal yolları

Kilo vermek için bitkisel çözümler şunlardır:

Kilo vermek için ne yapmalıyım: Kilo vermenin yolları

1 – Kilo verdiren yiyecekler: Zencefil:

Zencefil kilo kaybına teşvik için etkili olabilir. Zencefil tüketimi yiyeceklerin ısı etkisini artırır ve tokluk hissi duyulmasını sağlar. Bu durum gereksiz meze ve yüksek kalorili gıdaları yemeyi engeller. Buna ek olarak, zencefil sindirim sistemini çalıştırır ve metabolizmayı artırır. Bunun için, günlük 2 ile 3 bardak zencefil çayı içilir. Öğünler arasında zencefil küçük parçalar halinde çiğnenir ya da ana yemeklere rendelenmiş zencefil eklenir. Ayrıca zencefil kapsülleri kullanılır, ama mutlaka bir doktora danışılması tavsiye edilir.

2 – Kilo verdiren bitki çayları: Yeşil çay:

Metabolizma artırmak için ve daha fazla kalori yakmak için yeşil çay içmek etkili olur. Yeşil çayda bulunan ve antioksidan olarak adlandırılan kateşinler yağ yakma süreci için teşvik eder. Yeşil çay içeriği kafeinsizdir. Sağlık açısından önemli iyileştirici özellikleri bulunan yeşil çay düzenli kullanıldığı takdirde yüksek yağlı beslenen kişiler için önemli derecede kilo kaybı sağlar. Araştırmacılar tarafından yeşil çayın kilo vermek isteyen insanlar için umut verici olduğu belirtilmektedir. Kaliteli çay için bir fincanın içine 1 ile 2 çay kaşığı yeşil çay konur ve üzerine sıcak su dökülür. Demlenmesi için 2 ile 3 dakika beklenir ve sonra süzülür. Gün boyunca 3 ile 4 bardak yeşil çay içilir.

3 – Kilo verdiren bitkiler: Zerdeçal:

Bu bitki kilo kaybında hedefe ulaşmak için yardımcı olabilir. Curcumin, zerdeçalın içeriğinde en iyi etkili olan aktif bileşenlerinden biridir ve safra akışını artırmaya yardımcı olur. Bu da yağ yakmak açısından önemlidir. Zerdeçal aynı zamanda, insülin direnci gibi etki eder. Obezite ve metabolik bozukluklarla ilişkili enflamatuvar semptomları geliştirir. Uygulama için, 1 limon suyu, 1 fincan ılık su, (tat için) bir tutam acı biber, biraz ham bal ve 1 çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırılarak bir detoks içeceği hazırlanır. Günde bir kez bu karışım içilir. Bunun yanı sıra zerdeçal çayı içilebilir. Çay yapmak için, 2 su bardağı kaynar suya, ½ çay kaşığı zerdeçal tozu ve kuru zencefil tozu eklenir ve 10 dakika kadar pişirilir. Günde iki kez içilmesi önerilen bu bitkisel çayın içine lezzet için limon suyu eklenebilir. Başka bir seçenek olarak doktora danıştıktan sonra curcumin takviyeleri alınabilir.

4 – Kilo verdiren otlar: Çin gülü (ebegümeci):

Bu güzel bitki, vücudun yağ ve karbonhidrat emilimini azaltmaya yardımcı olur. Ebegümeci, besin, flavonoidler ve çeşitli mineraller ile yüklüdür. Bu durum kilo yönetimi için etkili olur. Buna ek olarak, bu bitki doğal idrar söktürücü özelliği ile kilo kaybı bakımından vücudun su atmasını sağlar. Yapılan araştırmalar, 12 hafta boyunca ebegümeci özlerinden yapılan tablet kullanan insanlarda bel çevresi, vücut yağ yüzdesi ve hip-to-bel oranının azalmış olduğunu göstermiştir. Kilo kaybı için, günlük 2 ile 3 bardak ebegümeci çayı içilebilir. Ebegümeci çayı hazırlamak için, 2 su bardağı suyun içine 2 yemek kaşığı kurutulmuş ebegümeci yaprakları eklenir ve 5 ile 10 dakika pişirilir. Süzülen bu çayı tatlandırmak için içine 1 tatlı kaşığı bal ve limon suyu eklenir. Ayrıca doktora danıştıktan sonra ek şeklinde ebegümeci alınabilir.

Not: Hamile ya da emziren kadınların ilaç almadan ya da bu bitkiyi almadan önce doktora danışması önerilir.

5 – Kilo vermenin sırları: Karahindiba:

Karahindiba, zayıflamak isteyen kilolu insanlar için başka yararlı bir bitkidir. Karahindibada bulunan fitokimyasallar idrar söktürücü ve müshil özelliğine sahiptir. Vücudun suyunu atmak ve kilo kaybı için idrar hacmi ve sıklığını arttırır. Buna ek olarak, bu bitki vücudun kan şekerini normale döndürür, vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar, iştah bastırır ve iltihap ile mücadelede yardımcı olur.  Tedavi için, günlük olarak her yemek öncesi bir fincan karahindiba çayı içilmelidir. Bu bitki çayını yapmak için, 1 fincan suyun içine 2 tatlı kaşığı kurutulmuş karahindiba kökü eklenir ve 1 dakika kadar kaynatılır. Yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesi için bekletilir ve süzülerek içilir. Ayrıca salata ya da çorbalara taze karahindiba yeşillikleri eklenebilir. Ancak, uzun süre bu bitkiyi almaktan kaçınmak gerekir.

Not: Bu bitki, bazı ilaçlar ile etkileşim yapabileceği için kullanmadan önce doktora danışılması önerilir.

6 – Kilo vermek için neler yapmalı: Kekik:

Kekik kilo kaybı için etkili bir başka bitkidir. Kekik, yağ erimesine yardımcı olan karvakrol adı verilen aktif bir bileşeni içerir. Bu bitki aynı zamanda sindirime yardımcı olur ve şişkinliği azaltır. Buna ek olarak, kilo almayı etkileyen, aşırı yemeye neden olan depresyon ve stres ile mücadelede yardımcı olur. Bunun için, günlük birkaç bardak kekik çayı içilmelidir. Çay yapmak için, 3 çay kaşığı kekik 1 fincan sıcak su içine eklenir ve 5 ile 10 dakika demlenmesi için bekletilir. Sonra süzülen bu çay içilir. Alternatif olarak, düşük kalorili bir bardak meyve suyunun içine 4 ya da 5 damla kekik yağı eklenir ve günde bir kez içilir. Ayrıca en az yüzde 70 karvakrol içeren kekik kapsül kullanılabilir. Ancak, bu takviye almadan önce doktora danışılması önerilir.

7 – Kilo vermek için bitki çayları: Adaçayı:

Adaçayı, uyarıcı, idrar söktürücü ve antioksidan özellikleri sayesinde fazla kiloların kaybı için etkili başka bir bitkidir. Uyarıcı olması nedeni ile metabolizma hızını arttırarak daha fazla kalori yakmak için yardımcı olur. Buna ek olarak, adaçayı şişkinliği azaltır, endişelenme hissini tedavi eder ve kaliteli uykuya teşvik için yardımcı olur. Adaçayı hazırlamak için, bir fincanın içine 1 yemek kaşığı taze adaçayı yaprakları ya da 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprakları konur. Üzerine kaynar su eklenir ve fincanın ağzı kapalı olarak 5 dakika kadar dinlendirilir. Daha sonra süzülen çayı tatlandırmak için içine biraz limon suyu ilave edilir. Bu bitki çayı günde 2 ya da 3 kez içilmelidir.

Not: Hamile ya da emziren kadınların adaçayı tüketmesi sakıncalıdır.

8 – Hızlı kilo vermek için bitki çayları: Nane:

Nane, kilo azaltmaya doğal bir iştah bastırıcı olarak yardımcı olur. Açlık acısı azaltır ve aşırı yemek tüketmeyi önler. Bu şekilde gereksiz kalori alımını azaltmak için iştahı kontrol etmeye yardımcı olur. Bu bitki aynı zamanda sindirime etki eder ve şişkinliği azaltır. Ayrıca, nane sakinleştiricidir. Kokusundaki yatıştırıcı özelliği ile kilo alımı nedenlerinden biri olan stres azaltmaya yardımcı olur. Bu yüzden günlük birkaç bardak nane çayı içilmelidir. Çay yapmak için, 1 çorba kaşığı taze nane bir bardak sıcak su içine konur ve 10 dakika kadar dinlenmeye bırakılır. Soğuduktan sonra içilir. Ayrıca, temiz bir mendil üzerine birkaç damla nane yağı koyulur ve nefes yolu ile içine çekilir. Bu durum gıda isteğini azaltmaya yardımcı olacaktır.

9 – Süt devedikeni:

Süt devedikeni kilo yönetimi için iyi bir bitkidir. Vücudun doğal detoksifikasyon sürecini geliştirmek için karaciğer fonksiyonlarını arttırır. Bu bitki detoksifikasyon yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasını artırarak, aynı zamanda metabolizmayı yeniler ve yağ kaybını artırmaya yardımcı olur. Süt devedikeni kapsül şeklinde ya da bir tentür olarak kullanılabilir. Ancak uygun doz için doktora danışılması önerilir.

Not: Bir sağlık sorunu olan kişilerin süt devedikeni almadan önce mutlaka bir doktora başvurması gerekmektedir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın