Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Doğal Yolları

Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı: Kilo Vermenin Doğal Yolları

kilo vermenin doğal yolları

kilo vermenin doğal yolları

Kilo vermenin pratik yolları şunlardır:

Kilo vermek için neler yapılmalı: Kilo vermenin yolları

1.) Kilo vermenin kolay yolu: Su tüketimi artırılmalıdır.

– Su tüketiminin artırılması kilo vermeye yardımcı olur. Vücutta var olan yağların yakılmasını hızlandırır. Aynı zamanda zararlı toksinlerin ve serbest radikallerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

– Her gün 3 litreye yakın su tüketilebilir. Ayrıca sebze ve meyve suları da mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Özellikle lif içeren besinlerin suyunun tüketilmesi tavsiye edilir.

– Özellikle meyve suları içilecekse taze olarak sıkılmalıdır. Hazır meyve suları yüksek miktarda şeker içerir.

2.) Kilo vermek için limonlu su:

– Kilo vermek için yaygın olarak kullanılan çözümlerden biri de limon suyudur. Limon suyu asidik yapısı ile yağların yakılmasını hızlandırır. Aynı zamana kilo verme sürecini olumlu etkiler.

– Bir bardak ılık suyun içerisine birkaç damla limon suyu eklenir. Karıştırılır ve düzenli olarak her sabah aç karna tüketilir.

3.) Kilo vermek için lahana çorbası:

– Lahana çorbası da kilo verilmesine yardımcı olur. Lif açısından son derece zengin bir besindir. Haftada 3 kilo kadar verilmesini sağlar.

– Lahananın ile birlikte çorba hazırlanırken; mantar, kereviz, havuç, domates ve yeşil soğan da kullanılabilir.

4.) Kilo verdiren yiyecekler ile akdeniz diyeti uygulanabilir.

– Akdeniz diyeti sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlar. Sağlık besinlerin bulunduğu bu diyet içerisinde daha çok sebze ve meyve bulunur. Lifli ve antioksidan içeriği olan sebze ve meyvelerin bol bol tüketilmesi kilo verme sürecini hızlandırır. Aynı zamanda kas ve eklem sağlığının korunmasını sağlar.

– Akdeniz diyetinin olmazsa olmazı zeytinyağıdır. Zeytinyağı içerisindeki enzimler ile yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca kalp ve damar sağlığının da korunmasını sağlar. Koroner kalp hastalıkların riskini azaltır. Diyette olması önerilen diğer besinler şunlardır:

+ Balık

+ Fasulye ve diğer bakliyatlar

+ Baharatlar

+ Fındık gibi çerezler

+ Kırmızı şarap

5.) Kilo vermek için kalori ihtiyacı hesaplanmalı:

– Kilo vermek için gün içerisinde yakılan kalorilerin alınan kaloriden daha fazla olması gerekir. Bu nedenle kalori sayımı yapılması önerilir.

– Her gün alınan besinlerin kalori miktarı not edilmeli; yapılan aktiviteler ile verilen kaloriler de hesaplanmalıdır.

6.) İştahı bastırmanın yolları: İştahı bastıran besinler:

– Bazı besinler iştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olur. Bu besinler de kilo verme sürecinde önerilen besinler arasındadır. İştahın kontrol altına alınmasına yardımcı olan besinler şunlardır:

+ Greyfurt

+ Yulaf ezmesi

+ Meyveler

+ Yumurta

+ Zencefil

+ Fındık

+ Yeşil sebzeler

+ Patates

+ Bitter çikolata

7.) Abur cubur tüketilmemelidir.

– Kola, cips ve gofret gibi abur cuburlardan uzak durulmalıdır. Bu besinler yerine daha sağlıklı atıştırmalıkların tüketilmesi önerilir.

8.) Öğün atlanmamalıdır.

– Özellikle kahvaltı atlanmaması gereken bir öğündür. Gün içerisinde aç kalınmamalıdır. Aç kalmak metabolizmayı yavaşlatır ve kilo verme sürecini hızlandırır.

– Her gün 3 ana öğün yerine 6 öğün yemek yenebilir. Ancak küçük porsiyonlar tüketilmelidir.

9.) Alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

– Alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklar genel sağlık için kötü olduğu kadar kilo verme süreci için de olumsuz sonuçlar oluşmasına neden olur. Kesinlikle bu tür alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

10.) Şekerli besinlerden uzak durulmalıdır.

– Şekerli ve gazlı içecekler de beslenme düzeninde çıkarılmalıdır. Bu besinlerin çok sık tüketilmesi bölgesel yağlanmaya neden olur.

– Ayrıca kafeinli içeceklerin tüketimi de sınırlandırılmalıdır.

11.) Düzenli egzersiz yapılmalıdır.

– Egzersiz kan akışını artırmaya yardımcı olurken aynı zamanda yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Kas kütlesini artırır. Her gün 30 dakika egzersiz yapılabilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın