Kepeğe Ne İyi Gelir: Kepek İçin Sirke Kürü

Kepeğe Ne İyi Gelir: Kepek İçin Sirke Kürü

kepek için sirke kürü

kepek için sirke kürü

Kepek neden olur?

Kepek sorunu sık görülen saç sorunlarından biridir. Saç derisindeki kuruluk ve ölü deri birikimi pul pul dökülmelere neden olur. Sirke kepek sorunu için önerilen en etkili çözümlerden biridir. Saç köklerini besler ve mantar sorunu için de gereklidir. Cilt kuruluğu, stres, cildin nemini kaybetmesi kepek sorununun temel nedenlerinden biridir. Kaşıntının azalmasına yardımcı olan sirke aynı zamanda cildin pH dengesinin de korunmasını sağlar.

Kepeğe sirke iyi gelirmi?

– Sirke asidik içeriği ile saç derisindeki kaşıntının azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlar.

– Sirke kepeğe neden olan ölü cilt hücrelerinin ciltten arınmasına yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki bakterileri de öldürür.

– Potasyum açısından zengin olan sirke; içerdiği diğer enzimler ile birlikte kaşıntıyı azaltır.

– Sirke kan dolaşımını da artırmaya yardımcı olur.

Kepek nasıl önlenir: Kepeğe doğal çözüm:

Kepeğe karşı sirke:

– Saç uzunluğuna bağlı olarak yeterli miktarda sirke saçlara uygulanır. Bir süre saçlarda bekletilir ve durulanır.

– Alternatif olarak sirke içerisine 3 damla kadar çay ağacı eklenerek de kullanılabilir.

Kepeğe karşı çözümler: Muz ile sirke

– Bir adet muz püre haline getirilir. Ardından sirke ile karıştırılır ve hamur haline getirilir. Bu karışım saç derisine uygulanır. 5 dakika kadar saç derisinde bekletilir ve daha sonra ılık su ile durulanır.

Kepek için evde çözüm: Sirke

– Sirke bir pamuk yardımı ile doğrudan saç derisine uygulanır. Birkaç dakika masaj yapılır ve ardından sıcak bir havlu ile saçlar kapatılır. Bir saat kadar saçlarda bekletildikten sonra bitkisel bir şampuan ile saçlar yıkanır.

– Düzenli olarak bir ay boyunca haftada 2 kez yapılmalıdır.

Kepek nasıl giderilir: Seyreltilmiş sirke

– Ilık su ile eşit miktarda sirke karıştırılır. Bu karışım saçlara uygulanır. Birkaç dakika saçlarda bekletilir ve daha sonra ılık su ile durulanır.

– İşlem düzenli olarak haftada birkaç kez yapılmalıdır.

Kepek için ne yapılmalı:

– 3 yemek kaşığı sirke saç derisi üzerine uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar saçlarda bekletilir ve daha sonra hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır.

Kepek maskesi: Sirke ve çay ağacı yağı masajı

– 3 yemek kaşığı sirkeye 3 damla kadar çay ağacı yağı eklenir. Bu karışım saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Ardından saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

– Bu işlem düzenli olarak her hafta yapılmalıdır.

Kepek için maske:

– Her zaman kullanılan şampuanın içerisine biraz sirke eklenir. Bu şampuan ile saçlar haftada 3 kez yıkanır.

– Saçların iyice durulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Kepek sorunu için maske: Sirke ve papatya çayı

– Bir yemek kaşığı beyaz sirke ile 200 ml papatya çayı karıştırılır. Çay sirke kokusunu azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu karışım saçlara uygulanır ve 5 dakika bekletildikten sonra şampuan ile saçlar yıkanır.

Aspirin kepeğe iyi gelirmi: Sirke ve aspirin

– Sirke içerisine 3 adet ezilmiş aspirin eklenir. Karışım ıslak saçlara uygulanır. 10 dakika kadar bekletildikten sonra saçlar bitkisel bir şampuan ile yıkanır.

Kepeklere doğal çözüm: Sirke ve su

– 3’e 1o oranında su ve sirke karıştırılır. Bu karışım saçları durulamak için kullanılır. Özellikle gece uygulanmalıdır. Bir gece saçlarda bekletilir ve ertesi sabah saçlar ılık su ile durulanır.

Kepeği gidermenin doğal yolları: Sirke ve pancar kökü suyu

– Sirke ve pancar kökü suyu eşit miktarda karıştırılır. Bu karışım saç derisi üzerine uygulanır. 15 dakika kadar saçlarda bekletilir ve ardından su ile durulanır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın