Kalıcı Makyaj: Kalıcı Makyaj Uygulaması

Kalıcı Makyaj: Kalıcı Makyaj Uygulaması

Kalıcı makyaj uygulaması

Kalıcı makyaj uygulaması

Günümüzde her kadın makyaj malzemelerini kullanmaktadır. Ancak her gün makyaj yapmak ve akşamları temizlemek oldukça uğraştırır. Ayrıca makyaj malzemelerinin içerisinde bulunan kimyasalların sık kullanılması cilde zarar verebilir. Bu nedenle kalıcı çözümlere başvurulur. Kalıcı makyaj günümüzde oldukça sık uygulanmaktadır. Kalıcı makyaj her ne kadar yan etkisiz bir uygulama olsa da bazı durumlarda yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu nedenle uygulama öncesi doktordan alerjik reaksiyonlar hakkında bilgi alınmalıdır.

Kalıcı makyaj nasıl yapılır: Kalıcı makyaj kaş uygulaması:

– Kalıcı makyaj uygulaması acı duyulmayan bir işlemdir. Uygulamadan önce lokal anestezi uygulanır. Kalıcı makyaj için alerji yapmayan boyalar kullanılır. Bu boyalar cilt altında enjeksiyon yöntemi ile uygulanır. Boyalar kokuya neden olmaz. Dövme benzeri bir işlemdir.

– Kalıcı makyaj uygulaması özellikle kaş için yapılsa da gözlere ve dudaklara da uygulanmaktadır.

– Kalıcı makyaj micropigmentasyon olarak da bilinir. Kalıcı eyeliner ve kalıcı kaş şekillendirme en sık uygulanan yöntemler arasındadır.

– Uygulama sonrasında 1 ay ila 3 ay sonra rötuş yapılabilir.

– Kalıcı makyaj sırasında lokal anestezi uygulansa da hastalarda batma ve yanma hissi oluşabilir. Uygulamanın süresi uygulama yapılacak alana bağlı olarak değişse de genellikle 30 dakika ila 2 saat arasında değişir.

– Uygulama sonrası kişi gündelik hayatına devam eder.

Kalıcı makyajın ömrü ne kadardır?

– Kalıcı makyajda kullanılan boyalar son derece önemlidir. Genellikle bir süre sonra renklerde solma oluşur. Özellikle 1 sene sonra uygulamaların tekrar edilmesi gerekebilir.

– Kalıcı makyaj her uygulamada ve ciltte aynı sonuçları vermez. Bazı kişilerde kullanılan boyalar daha silik bir etki yaratabilir.

Kalıcı makyajın zararları:

– Kalıcı makyaj genellikle bir yan etki göstermez. Ancak bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar nadirde olsa görülür. Kalıcı makyajın beklenmemektedir sonuçlar gösterebileceği bilinmektedir. Sonuç olarak bu uygulama ile cilde yabancı maddeler enjekte edilmektedir. Ciltte döküntü görülebilir ve bağışıklık sistemi alerjik reaksiyonlar verebilir.

– Doktorlar pigmentlerin demir oksit gibi maddelere nadiren de olsa alerjik tepki gösterebildiğini söylerler.

– Uygulama sonrasında işlem yapılan alanlarda şişlikler ve kızarıklıklar oluşabilir. Ayrıca cilt altında beze benzeri kitlelerin oluşması da mümkündür.

– Yapılan işlemin steril bir ortamda yapılması gerekir. Aksi halde ciltte enfeksiyon olasılığı oldukça yüksektir. Steril ortamda yapılmayan enjeksiyonlar hepatit C gibi bulaşıcı kan hastalıklarına neden olabilir.

– Uygulamanın mutlaka alanında uzman ve eğitimli kişiler tarafında onaylı ve sertifikalı merkezlerde yaptırılması gerekir. Cilde enjeksiyon uygulaması yapıldığı için kalıcı makyaj ciddi bir uygulamadır. Eğitimsiz kişilerce kalitesiz ve zararlı boyalar ile yapılması istenmeyen ve ciddi hastalıklara neden olabilir.

Kalıcı makyaj günümüzde kadınlar sık kullandığı estetik çözümler arasındadır. Bu işlemlerde kalıcı far uygulamalarının kullanım süresi oldukça kısadır. En uzun süre kalıcılığı olan uygulamalar ise kalıcı eyeliner, kalıcı kaş ve kalıcı dipliner uygulamalarıdır. Kalıcı makyajın kullanım süresi genellikle 5 yıl olarak kabul edilir. Ancak bu süre uygulamanın yoğunluğuna ve kişinin cilt tipine göre farklılık gösterir. Kalıcı makyaj için mutlaka işlemin yapıldığı yerin ve kullanılan iğnelerin strelize olması gerekir. Ayrıca boya kalitesi de son derece önemlidir. Kalıcı makyaj uygulaması için sertifikalı merkezlere başvurulmalıdır. Uygulamanın artıları, eksileri ve yan etkileri hakkında mutlaka doktorla konuşulmalıdır. Alerjik bünyeli kişiler ile hassas ciltlere önerilmeyen kalıcı makyaj sonrasında cilt bir süre korunmalıdır. Kalıcı makyaj uygulaması sonrası solaryuma girilmemeli, güneşe çok fazla maruz kalınmamalı ve enfeksiyon olasılığını önlemek için cilde ekstra makyaj yapılmamalıdır. Diğer kozmetik makyaj uygulamalarına ne zaman başlanabileceği konusunda doktora danışılabilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın