İğneli Epilasyon: İğneli Epilasyonun Faydaları

İğneli Epilasyon: İğneli Epilasyonun Faydaları

İğneli epilasyon

İğneli epilasyon

Günümüzde istenmeyen tüylerden kurtulmak için pek çok yöntem uygulanmaktadır. Lazer ile epilasyon, ağda ve epilasyon aletlerinin yanı sıra iğneli epilasyon da sık kullanılan yöntemler arasındadır. Elektroliz iğneli epilasyon yönteminde seanslar sonucunda kalıcı sonuçlar alınır. Saç kökündeki foliküllerin içine ince bir iğne ile müdahale edilir. Verilen akım sayesinde saç kökü kurutulur.

İğneli epilasyon nerelere yapılır?

– İğneli epilasyon tedavisinde pek çok alanda olumlu sonuçlar alınır. Kaş arası, dudağın üstü bıyık bölgesi, çene bölgesi, yüz kenarları, düşük saç çizgisi, kalın kaşlar, kaş şekillendirme, kollar, koltuk altları, göğüs arası, bacaklar, uyluk bölgesi, bikini bölgesi, karın, sırt ve omuzlar ile el ve ayak parmaklarındaki tüyler için kullanılabilir.

– Kulak ve göz çevresindeki tüyler için bu yöntem kullanılmaz.

İğneli epilasyon nasıl yapılıyor?

– Elektroliz diğer adıyla iğneli epilasyon istenmeye tüylerden kalıcı olarak kurtulmak için en sık kullanılan çözümlerden biridir. Düşük seviyeli elektrik akımları kullanılan bu yöntem ile kıl kökleri yakılır. Bu şekilde var olan kıl köklerinde bir daha kıl oluşumu görülmez.

– Kalın tüyler daha yapılan işlem yaklaşık 1 saniye ila 20 saniye sürer.

– İğneli epilasyon iğneler yardımı ile kıl köklerine uygulanan elektrik akımıdır. Uygulama sırasında hafif rahatsızlık hissedilebilir. Küçük elektrik çarpması hissi yaşanır. Ancak elektroliz epilasyon genellikle ağrılı değildir.

– Uygulama sonrasında ciltte kızarıklık olabilir. Cildi yatıştırmak için cilt uzmanına danışılarak yatışırıcı losyonlar kullanılabilir.

İğneli epilasyon ne kadar sürer: İğneli epilasyon kaç seans sürer?

– İğneli epilasyon yöntemi ile kıl kökleri yakılır ve tüylerin dökülmesi sağlanır. Bu yöntem kalıcı sonuçlar verir. Ancak birden fazla seans uygulama yapılmalıdır.

– 3 ya da 6 hafta aralıklarla uygulama tekrar edilebilir. Genellikle 3 ila 5 seans içerisinde sonuç alınacaktır.

İğneli epilasyon kimlere yapılmaz?

– Elektroliz işlemi her cilde uygulanmaz. Daha önce lazer tedavi uygulandıysa mutlaka doktora bu konuda bilgi verilmelidir.

– Kullanılan düzenli ilaçlar varsa ya da kan sulandırıcı kullanılıyorsa bu ilaçların bırakılması gerekebilir.

– Hassas ciltlere uygulanması önerilmez.

– Bu uygulama kulak ya da burun içine ve göz çevresine uygulanamaz.

– Kalp sorunları olanlar ile kalp pili olan kişilere de yapılması önerilmez. Verilen elektrik akımı düşük de olsa kalp ritmini olumsuz etkileyebilir.

İğneli epilasyonun yan etkileri ve iğneli epilasyonun zararları:

– Elektroliz iğneli epilasyon uzun zamandır kullanılan epilasyon yöntemleri arasındadır.

– Elektroliz doğru ve başarılı şekilde uygulandığında tüylerin kalıcı olarak yok olmasını sağlar.

– Elektroliz iğneli epilasyon yöntemi sağlıklı bireylerde risk oluşturmaz. Uygulama sırasında az da olsa ağrı oluşabilir.

-İğneli epilasyon sonrasında ciltte kırmızılık, şişlik ve ödem gibi yan etkiler oluşabilir. Bu yan etkilerin azaltılması için uzmana da danışılarak buz kompresi kullanılabilir.

İğneli epilasyon sonrası bakım ve süreç:

– Elektroliz iğneli epilasyon sonrası cildin kurumasını engellemek için doktora danışılarak doğal içerikli nemlendiriciler kullanılabilir.

– Uygulama sonrasında ilk seanstan birkaç hafta sonra tüylerde dökülme olmaya başlayacaktır. Tam sonucun görünmesi 1 ay kadar sürebilir.

Elektroliz ve iğneli epilasyon tüylerden kalıcı olarak kurtulmaya yardımcı olur. Kaş arası, dudak çevresi, bacak, kol ve göbek ya da sırt alanlarında oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Bu uygulama öncesi cilt analizi yapılır ve uygulamanın kişiye uygun olup olmadığına karar verilir. Eğer bu yöntem kişi için uygun değilse diğer kalıcı epilasyon yöntemleri denenebilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın