Güneş Lekeleri Nasıl Geçer: Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer: Güneş Lekelerine Bitkisel Çözüm

güneş lekelerine bitkisel çözüm

güneş lekelerine bitkisel çözüm

Güneş ışınları genel sağlık ve cilt sağlığı için faydalı olsa da ciltte lekelenmelere neden olabilir. Bu kahverengi lekelerin giderilmesi için kozmetik çözümlerin yanı sıra doğal çözümler de kullanılabilir.

Güneş lekelerine ne iyi gelir: Güneş lekelerine doğal maskeler:

1. Güneş lekelerine maske: Güneş lekelerine limon:

– Limon güneş lekelerinin azalmasına yardımcı olan en etkili çözümlerden biridir. Ağartıcı özellikleri vardır.

– Biraz taze limon suyu etkilenen bölgeye doğrudan uygulanır. Yarım saat kadar bekletilir ve ardından alan soğuk su ile durulanır.

– İşlem birkaç hafta boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

– Kahverengi lekelerin azaltılması için alternatif olarak şeker ve limon suyu karışımı da kullanılabilir. Biraz limon suyu ile şeker karıştırılır. Etkilenen alana masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Haftada 3 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Limon stres kırıcılar içerir. Aynı zamanda sitrik asit de içeren limon suyu bağışıklık sistemini güçlendirir.

2. Güneş lekelerine doğal çözüm: Hint yağı

– Hint yağı cilt bakımında kullanılan etkili bir çözümdür. Cilt lekeleri için de kullanılabilir.

– Biraz hint yağı pamuk yardımı ile etkilenen cilt alanlarına uygulanır. 5 dakika kadar masaj yapılır ve ardından cilt ılık su ile durulanır.

– İşlem günde 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

– Hint yağı cildin nem dengesini korur ve cilt yapısını geliştirir.

3. Güneş lekelerine iyi gelen bitkiler: Aloe vera:

– Aloe vera cildi yumuşatıcı ve nemlendirici özellikler içerir. Siyah nokta, sivilce ve cilt hastalıklarının yanı sıra ciltteki kahverengi lekelerin azaltılması için de kullanılabilir.

– Etkilenen bölgeye taze aloe vera jel ya da aloe vera suyu uygulanır. 30 dakika kadar ciltte bekletilir ve ardından su ile durulanır.

4. Güneş lekelerine elma sirkesi:

– Elma sirkesi de güneş lekeleri için önerilen bir çözümdür. Asidik yapısı ile cildin kendi kendini yenilemesine yardımcı olur ve cilt yapısını geliştirir.

– Eşit miktarda su, elma sirkesi ve bal karıştırılır. Elde edilen karışım etkilenen bölgeye uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve daha sonra ılık su ile durulanır.

– İşlem günde iki kez düzenli olarak yapılmalıdır.

5. Güneş lekeleri için doğal maske: Yeşil çay:

– Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve yağ kaybının artmasına yardımcı olur. Bu nedenle kilo vermek için önerilir. Ancak cilt sağlığı için de son derece etkilidir.

– Kahverengi lekelerin bulunduğu alanlara yeşil çay poşetleri kompres olarak uygulanabilir. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– İşlem her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

6. Güneş lekelerini ne geçirir: Süt kaymağı

– Süt kaymağı da cildin beyazlamasına yardımcı olur. Kahverengi cilt lekelerinin azaltılmasını sağlar.

– Biraz kaymak pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Hafifçe cilde masaj yapılır ve kaymağın ciltte kuruması beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

7. Güneş lekelerine kimyasal peeling

– Güneş lekelerinden kurtulmak ve pigmentasyon ile mücadele için kimyasal peeling işlemleri de kullanılabilir. Bu işlem alanında uzman kişilerce yapılmalıdır.

8. Güneşten uzak durmak

– Lekelerin oluşmasını engellemek için güneşten uzak durulmalıdır. Şemsiye, şapka ve güneş gözlüğü kullanılabilir. Ayrıca güneş koruyucu kremlerin kullanılması önerilir.

9. Güneş lekelerine hangi yağ iyi gelir: Sandal ağacı yağı

– Sandal ağacı yağı en etkili yaşlanma karşıtıcı malzemelerden biridir. Ancak ciltteki renk tonu dengesizliğini gidermek için de kullanılabilir.

10. Güneş lekesi için maske: Aloe vera ve kil

– Biraz aloe vera ve kil karıştırılır. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Kuruması beklenir ve su ile durulanır. İşlemin haftada 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

11. Güneş lekesi için ne yapılmalı: Un

– Un da cilt beyazlatıcı etkilere sahiptir. Cilt lekeleri için düzenli olarak kullanılabilir.

– Biraz zerdeçal, limon suyu, un ve süt karıştırılır. Bu karışım cilde uygulanır. Kuruması beklenir ve ardından soğuk su ile durulanır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın