Göz Kızarıklığına Ne İyi Gelir: Göz Kızarıklığı İçin Bitkisel Çözüm

Göz Kızarıklığına Ne İyi Gelir: Göz Kızarıklığı İçin Bitkisel Çözüm 

göz kızarıklığı için bitkisel çözüm

göz kızarıklığı için bitkisel çözüm

Göz kızarıklıklarını azaltmak için bazı önerilere uyulması tavsiye edilir. Göz kızarıklığına doğal çözüm önerileri şunlardır:

Göz kızarıklığı nasıl geçer: Göz kızarıklığına bitkisel çözüm:

1.) Göz kızarıklığına iyi gelen şeyler: Beslenme düzeni

– Gözlerdeki kızarıklıkların azaltılması için beslenme düzenine dikkat edilmesi önerilir. Omega 3 yağ asitlerinin yanı sıra doymamış yağlar içeren besinler; A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini, demir ve çinko içeren gıdalar mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. B vitaminlerini içeren gıdalar da düzenli olarak tüketilmelidir.

2.) Göz kızarıklığını ne geçirir: Soğuk kompres

– Gözlerdeki kızarıkların azaltılması için soğuk kompres uygulanabilir. Kısa sürede kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Şişlikleri de hafifletir.

– Plastik bir torbanın içerisine birkaç buz küpü eklenir. Ardından ince bir havlu ile sarılır. Bu havlu gözlere kompres olarak uygulanır. 15 dakika kadar uygulanması yeterlidir. Uygulamanın günde birkaç kez düzenli olarak yapılması önerilir.

3.) Göz kızarıklığına çözüm: Salatalık

– Salatalık da gözlerdeki kızarıklıklar için önerilir. İçerdiği enzimler ve yüksek miktarda su ile ciltdi yatıştırır.

– Biraz salatalık suyu ya da salatalık püresi gözlere kompres olarak uygulanır. 10 ila 15 dakika kadar bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak 2 ya da 3 kez yapılması önerilir.

4.) Göz kızarıklığı için ne yapılmalı: Gül suyu

– Gül suyu genellikle cilt temizliği için önerilir. Ancak gözlerdeki kızarıklık ve şişlikler için de kullanılır.

– Biraz gül suyu göz kapaklarına pamuk yardımı ile uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar bu şekilde bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Bu uygulamanın günde 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılması

5.) Göz kızarıklığına çay

– Çay içerisindeki bioflavonoidler ile var olan inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda olası bakterileri ciltte arındırır.

– Demlenmiş koyu ve yeşil çay ılık halde ilen pamuk yardımı ile gözlere uygulanabilir. yaklaşık 20 dakika kadar gözlerde bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır. Düzenli olarak yapıldığında yanma ve kaşıntı hissinin azaltılmasına yardımcı olur.

6.) Göz kızarıklığını gidermek için ne yapmalı: Su tüketimi

– Gözlerdeki kızarıkların azaltılması için tüketilen su miktarının artırılması önerilir. Her gün 9 ila 12 bardak su tüketilebilir. Ayrıca bitkisel çaylar ile sebze suları da beslenme düzenine eklenmelidir.

7.) Gözlerdeki kızarıklık nasıl geçer: Süt ve bal

– Bal içerdiği enzimler ile anti bakteriyel özellikler gösterir. Aynı zamanda cildi yatıştırır. Süt ile birlikte gözlerdeki kızarıkların azaltılması için de kullanılabilir.

– Biraz süt ve bal karıştırılır. Ardından göz kapaklarına uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

8.) Gözdeki kızarıklığa iyi gelir: Yıkama

– Gözlerdeki kızarıkların azaltılması için gözlerin sık sık su ile durulanması önerilir. Bu işlem yatıştırıcı etkiler gösterir.

9.) Göz kızarıklığı için şifalı bitkiler: Papatya

– Papatya sakinleştirici ve yatıştırıcı özellikleri ile gözlerdeki tahriş ve kızarıklık için en etkili çözümlerden biridir.

– 1 bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve pamuk yardımı ile ılıkken gözlere uygulanır.

– Gün içerisinde birkaç bardak papatya çayı da tüketilebilir.

10.) Göz kızarıklığı bitkisel tedavi: Altın mühür bitkisi

– Altın mühür bitkisi de gözlerdeki kızarıkların azaltılması için en etkili çözümlerden biridir. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri vardır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine 2 çay kaşığı altın mühür bitkisi eklenir. Bir süre demlenmesi için beklenir. Daha sonra süzülür ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra gözlere pamuk yardımı ile uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

– Uygulamanın her gün 2 ya da 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

11.) Soğuk kaşık

– Soğuk kaşık uygulaması gözlerdeki kızarıkların azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda olası şişlikleri de azaltır.

– Birkaç metal kaşık buzdolabında bekletilir. Soğuduktan sonra gözlere kompres olarak uygulanır. 5 dakika bekletilir. Ardından başka bir soğuk kaşık ile işleme devam edilir.

– Düzenli olarak yapılması şişliklerin ve koyu halkaların da azalmasını sağlar.

12.) Göz kızarması nasıl geçer: Cadı fındığı yağı

– Cadı fındığı yağı gözlerdeki kızarıkları azaltırken aynı zamanda göz enfeksiyonu tedavisi için de önerilir.

– Biraz cadı fındığı yağı pamuk yardımı ile kapalı gözlere uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama aynı zamanda sıkılaştırıcı etkilere de sahiptir.

13.) Aloe vera suyu

– Aloe vera suyu ve biraz soğuk su karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk ile gözlere uygulanır. Bir süre gözlerde bekletilir ve su ile durulanır. Düzenli olarak yapılması cildin daha pürüzsüz olmasına yardımcı olurken var olan tahrişi azaltır. Yanma hissini de hafifletir.

14.) Hint yağı

– Hint yağı cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda göz enfeksiyonlarının belirtilerini azaltır.

– Biraz hint yağı gözlere pamuk yardımı ile uygulanır. Bir süre bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Günde 3 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

15.) Elma sirkesi

– Elma sirkesi bakteriyel enfeksiyonlarda önerilen bitkisel bir çözümdür. Ayrıca göz kızarıklıkları için de önerilir.

– 1 fincan suyun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenir. Karıştırılır ve günde 2 kez pamuk yardımı ile gözlere uygulanır.

16.) Patates

– Patates cilt bakımında kullanılan en etkili çözümlerden biridir. İçerisinde enzimler ile cildi yatıştırır.

– Bir adet patates rendelenir. Ardından gözlere kompres olarak uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Patates suyu da kullanılabilir.

17.) Soğuk ekmek

– Soğuk ekmek de göz enfeksiyonu belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olur. Kızarıklıkları ve tahrişi ya da kaşıntıyı azaltır.

– Soğuk ekmek gözlere kompres olarak uygulanabilir. Her gün düzenli olarak 2 kez uygulanması önerilir.

18.) Göz damlaları

– Göz kuruluğu da gözlerde yanma hissine ve kızarıklara neden olabilir. Bu durumda anti bakteriyel göz damlalarının kullanılması önerilir. Bu göz damlaları özellikle enfeksiyon durumunda önerilir. Ancak doktora danışılmadan kullanılması önerilmez.

Önleyici Tedbirler:

– Toz ve polen gibi alerjenler gözlerin kızarmasına neden olabilir. Bu nedenle bu tür alerjenlerden uzak durulması önerilir.

– Göz kuruluğunun giderilmesi için yapay göz yaşı damlaları kullanılabilir. Ayrıca tüketilen su miktarı da artırılmalıdır.

– Gözlerinizi kesinlikle ovulmamalıdır.

– Kontakt lens kullanılmamalıdır. Lens kullanımı da göz kuruluğuna ve göz kızarıklıklarına neden olabilir.

– Bilgisayar ve televizyon karşısında çok fazla vakit geçirilmesi önerilmez.

– Göz yorgunluğunu önlemek için dinlendirici gözlükler kullanılabilir.

– Sigara içilmemelidir. Sigara dumanı gözlerdeki kızarıklık ve tahrişe neden olabilir.

– Kozmetik ürünlerin kullanılması da önerilmez. Kimyasal içeren makyaj ürünleri ve kozmetik malzemelerin kullanımı gözlerde kızarıklıklar, şişliklere hatta iltihaba neden olabilir.

– Uyku düzenine dikkat edilmelidir. Her gün mutlaka 8 saat uyunmalıdır.

– Düzenli olarak göz doktoruna gidilerek muayene olunması önerilir. Bu şekilde göz sorunlarının tedavisi ile kızarıklar azaltılabilir.

– Eğer kızarıklar geçmiyorsa ya da giderek yoğunlaşıyorsa mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın