Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Göz Enfeksiyonu İçin Bitkisel Tedavi

Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Göz Enfeksiyonu İçin Bitkisel Tedavi

göz enfeksiyonu için bitkisel tedavi

göz enfeksiyonu için bitkisel tedavi

Göz enfeksiyonu gözlerde kızarıklık ve kaşıntıya neden olur. Bu tür belirtilerin azaltılması için bazı doğal yöntemler uygulanabilir. Göz enfeksiyonu için doğal çözümler şunlardır:

Göz enfeksiyonu nasıl geçer: Göz enfeksiyonuna doğal çözüm:

1.) Göz enfeksiyonu için ne yapmalı: Göz enfeksiyonuna çay

– Çay yaprakları göz enfeksiyonu tedavisinde son derece etkili bir çözümdür. Anti bakteriyel özellikleri vardır. Gözlerdeki kızarıklıkları ve şişlikleri azaltır.

– Çay demlendikten sonra soğuması beklenir. Ardından pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. Bir süre gözlerde bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

2.) Göz enfeksiyonuna evde tedavi: Bal

– Bal içerisindeki enzimler ile bakteri enfeksiyonunun azaltılmasına yardımcı olur. Anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

– Biraz su ila bal karıştırılır. Elde edilen karışım gözlere uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

3.) Göz enfeksiyonu için şifalı bitkiler: Papatya çayı

– Papatya çayı göz enfeksiyonlarında en etkili çözümlerden biridir. Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri vardır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz papatya eklenir. Demlenmesi için 10 dakika kadar beklenir. Süzülür ve soğuduktan sonra pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. Bir süre gözlerde bekletilir ve ılık su ile durulanır. Bu uygulamanın düzenli olarak yapılması gözlerdeki tahrişin azaltılmasına yardımcı olur.

4.) Göz iltihabı için ne yapmalı: Borik asit

– Göz enfeksiyonu belirtilerinin azaltılması için borik asit kullanılabilir. Etkili bir antiseptiktir. İyileşme sürecini hızlandırır.

5.) Göz enfeksiyonuna hangi bitki iyi gelir: Keten tohumu

– Keten tohumu içerdiği lifler ile sindirim sistemi için önerilir. Ayrıca göz enfeksiyonunun azaltılmasına da yardımcı olur. Kaşıntıyı hafifletir.

– Bir bardak su ile biraz keten tohumu kaynatılır. Ardından süzülür ve pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. 10 ila 15 dakika kadar gözlerde bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak günde 2 ila 3 kez yapılması önerilir.

6.) Göz iltihabı için şifalı bitkiler: Yasemin çiçeği

– Yasemin çiçeği gözlerdeki tahrişi azaltmaya yardımcı olur ve diğer belirtileri hafifletir.

– Yasemin çiçeği çay şeklinde demlenir. Ardından süzülür ve soğuduktan sonra pamuk yardımı ile gözlere uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın günde bir kez düzenli olarak yapılması önerilir.

7.) Göz iltihabı için ne iyi gelir: Patates

– Patates cilt bakımında yaygın olarak kullanılır. Ciltteki tahrişi azalttığı için göz enfeksiyonu tedavisinde de önerilir.

– Patates dilimler halinde kesilir. Ardından gözlere kompres olarak uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar gözlerde bekletildikten sonra alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

8.) Göz iltihabını ne geçirir: Gül suyu

– Gül suyu mükemmel bir cilt temizleyicidir. Cildin bakterilerden temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda enfeksiyon nedeni ile oluşan kaşıntıyı da azaltır.

– Biraz gül suyu pamuk yardımı ile etkilenen göze kompres olarak uygulanabilir. İşlem günde birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

9.) Göz iltihabına bitkisel çözüm: Kişniş

– Kişniş yaprakları etkilenen bölgelerdeki tahrişi azaltır.

– Çay şeklinde demlendikten sonra gözlere pamuk yardımı ile kompres olarak uygulanabilir. Bir süre gözlerde bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır.

10.) Göz iltihabına iyi gelen bitkiler: Zerdeçal

– Zerdeçal doğal ve etkili antiseptik özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile göz enfeksiyonu belirtilerini azaltır.

– Bir bardak kaynar suya 2 yemek kaşığı zerdeçal eklenir. Demlenmesi için yaklaşık 10 dakika kadar beklenir. Ardından süzülür ve tüketilir. Bu karışım pamuk yardımı ile gözlere kompres olarak da uygulanabilir.

11.) Göz enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler: Rezene tohumları

– Biraz su ile rezene tohumları kaynatılır. Ardından süzülür ve pamuk yardımı ile gözlere kompres olarak uygulanır. Bir süre gözlerde bekletilir. Daha sonra alan ılık suyla durulanır.

– Uygulama her gün birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

12.) Göz enfeksiyonunda yapılması gerekenler: Aloe vera

– Aloe vera cildin nemli kalmasına yardımcı olur. Cilt bakımında son derece etkilidir.

– Taze aloe vera yapraklarından çıkarılan jel gözlere uygulanır. Bir süre bekletilir. Ardından alan ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapılabilir.

13.) Göz iltihabına iyi gelen şeyler: Karbonat

– Karbonat da gözlerdeki enfeksiyon için son derece etkilidir. Ciltteki kaşıntıyı ve kırmızılığı azaltır

– Biraz karbonat ile su karıştırılır. Hamur kıvamına getirilen karışım cilde uygulanır. Bir süre göz kapaklarında bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Bir bardak suyun içerisine biraz karbonat eklenerek karıştırılır. Bu karışım pamuk yardımı ile gözlere kompres olarak uygulanır.

14.) Göz iltihabı evde nasıl tedavi edilir: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı göz enfeksiyonlarında özellikle önerilen bir çözümdür. Kaşıntı ve yanma hissini azaltırken kızarıklıkları da hafifletir. İçerdiği mineraller ve vitaminler ile cilt sağlığını da korur.

– Bir pamuk yardımı ile biraz hindistan cevizi yağı gözlere kompres olarak uygulanır. Bir süre bekletilir ve ılık su ile durulanır.

15.) Göz enfeksiyonu evde nasıl tedavi edilir: Sarımsak

– Sarımsak antibiyotik ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri ile cilt hücrelerinin onarılmasını sağlar.

– Biraz sarımsak ezilir. Püre haline getirildikten sonra göz kapanlarına kompres olarak pamuk yardımı ile uygulanabilir. Ancak sarımsak suyunun gözlere kaçmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde gözlerde yanma oluşabilir.

16.) Hint bektaşi üzümü

– C vitamini açısından zengin olan hint bektaşi üzümü birçok sağlık sorununda kullanılır. Bağışıklığın artmasına yardımcı olurken aynı zamanda enfeksiyon ile mücadelede etkilidir.

– Hint Bektaşi üzümü suyu düzenli olarak tüketilebilir. Ezildikten sonra gözlere kompres olarak da uygulanması önerilir.

17.) Tuzlu su

– Bir bardak suyun içerisine 2 çay kaşığı tuz eklenir. Karıştırılır ve bu karışım pamuk yardımı ile gözlere kompres olarak uygulanır. Bir süre gözlerde bekletilir ve su ile durulanır.

18.) Hint yağı

– Hint yağı kızarıklıkların ve şişliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Günde 2 ila 3 kez pamuk yardımı ile gözlere kompres olarak uygulanabilir.

19.) Bebek şampuanı

– Gözlerin sık sık yıkanması önerilir. Bunun için bebek şampuanı kullanılabilir. Bu şekilde günde birkaç kez yıkanması kızarıklıkların azaltılmasına yardımcı olurken var olan bakterileri öldürür.

20.) Yoğurt

– Yoğurt da bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Yararlı bakteriler içerir.

– Biraz yoğurt pamuk yardımı ile gözlere uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve ıslak bir bez ile gözler silinir.

21.) Aynı safa çiçeği

– Aynı safa çiçeği de içerdiği enzimler ile göz enfeksiyonu tedavisinde önerilir. Çay şekilde demlendikten sonra ılık halde gözleri yıkamak için kullanılmalıdır. Günde 2 ila 3 kez kullanılabilir.

22.) Gözlerin ovulmaması

– Gözler gün içerisinde kesinlikle ovulmamalıdır. Bu şekilde gözlerdeki kızarıklar ve şişlikler artabilir. Ayrıca ellerdeki bakteriler gözlere bulaşabilir.

23.) Beslenme alışkanlıkları

– Göz enfeksiyonu durumunda beslenme alışkanlıklarına da dikkat edilmelidir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan sebze ve meyveler düzenli olarak tüketilmelidir. Özellikle C vitamini içeren besinlerin tüketilmesi önerilir.

Göz enfeksiyonu durumunda tüm bu önerilere uyulması tavsiye edilir. Eğer kızarıklıklar ve şişlikler çok yoğunsa mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir. Aksi halde enfeksiyon görme sağlığının da bozulmasına neden olabilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın