Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

Diş Ağrısı Nasıl Geçer: Diş Ağrısı İçin Doğal Çözümler

diş ağrısı için doğal çözümler

diş ağrısı için doğal çözümler

Diş ağrısı neden olur?

Vücudun ana parçası olan dişler; yemek ve gıda sindirimi için yardımcı olur. Herhangi bir sorunu olan diş tüm vücudun olumsuz etkilenmesine neden olabilir. Diş ağrısına genelde diş kırılması, ağız yaralanması, diş çürümesi, diş etinin çekilmesi, enfeksiyonlar ya da gıdaların dişler arasına sıkışması neden olur. Diş ağrısı sorunu ile karşı karşıya kalındığında bir diş hekimine gitme imkanı olmayan kişiler için sorunu azaltmak ve önlemek açısından birkaç doğal ev yapımı ilaçlar önerilmektedir.

Diş ağrısı belirtileri nelerdir?

– Ateş ve titreme

– Yutma ya da nefes almada sorun

– Kırmızı ya da tahriş olan diş eti

– Şiddetli diş ağrısı ve şiddetli iltihaplanma

– Baş ağrısı

– Kulak ağrısı

– Ağzı açma sırasında ağrı

Diyet alışkanlıkları:

Diş ağrısı sorunundan muzdarip insanlar, yaşanan ya da gelecekte yaşanacak bu sorunu önlemek için bir diyet planı takip etmek zorundadırlar.

Diş ağrısını önlemek için tüketilmesi gereken gıdalar:

– C vitamini ve K vitamini içeren meyve ve sebze

– Kalsiyum alımı

– Elma

– Çiğ meyve ve sebze

– Mangan ve Magnezyum içeren yiyecekler

– Omega-3 yağ asitleri

– Morina karaciğeri yağı

– Yeşil yapraklı sebzeler

– Yeşil çay

– Yoğurt

– Kepekli ekmek ve gıda içeren lifler

– Bol bol su içmek

Diş ağrısını önlemek için kaçınılması gereken gıdalar:

– Gıda içeren aşırı şeker

– Çikolatalar

– Kek ve kurabiye

– Soda

– Simit

– Kahvaltılık tahıllar

– Şekerler

– Kraker

– Çörek

– Reçel

– Muffins

– Hamur işleri

– Narenciye

– Alkolsüz içecekler

– Alkol ve sigara

Diş ağrısına ne iyi gelir: Diş ağrısına bitkisel çözüm

Diş ağrısı tedavi için diş hekimine ulaşana kadar doğal ev ilaçları ağrıyı önlemek için kullanmak faydalı olabilir. Diş ağrısı için bitkisel çözümler şunlardır:

1 – Diş ağrısına tuzlu su ile gargara:

Tuz, dişin etrafındaki alanı temizlemek için yardımcı olur. Ayrıca, şişme ve diş ağrısını azaltmaya yardımcı olurken neden olan sıvıları dışarı çeker. Bunun için, 1 çorba kaşığı tuz bir bardak ılık su içine eklenir. İyice karıştırılır ve tuzun tamamen erimesi sağlanır. Elde edilen bu karışım ağız içine alınır ve gargara yapılır. Bu işlemin gerektiği kadar tekrarlanması faydalı olur.

2 – Diş ağrısına oksijenli su:

Hidrojen peroksit anti-bakteriyel bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile bakterileri öldürmeye yardımcı olur ve ağrının verdiği rahatsızlığı azaltmayı sağlar. Hidrojen peroksit ile gargara yapılırken biraz su ile sulandırılması tadı açısından faydalı olabilir.

 3 – Diş ağrısına alkol iyi gelirmi?

Viski, konyak ya da votka gibi alkollü içecekler güçlü alkol içeriği ile ağız içini yıkayarak diş ağrısı sorununu önlemek açısından yardımcı olabilir. Brendi, viski ya da votka gibi alkolün diş ağrısından etkilenen kısmına uygulanmasının yanı sıra etkilenen alana sert liköre batırılan bir pamuk yardımı ile uygulama yapılması da diş ağrısını azaltmak için yardımcı olabilir.

4 – Diş ağrısını ne geçirir: Vanilya özü:

Vanilya ekstresi diş ağrısına neden olan bakterileri ortadan kaldırmak için yardımcı olan alkolü az miktarda içermektedir. Bunun için, vanilya özüne batırılan ve bir kullanımlık pamuk ile diş ağrısının olduğu alana uygulanması ağrının geçirilmesi açısından etkili olabilir. Ayrıca diş ağrılarını geçirmek için şu özler kullanabilir.

– Badem Özü

– Nane Özü

– Limon Özü

5 – Diş ağrısını kesen bitkiler: Çay ağacı yağı:

Çay ağacı yağı, diş etlerin üzerinde sinirlerden meydana gelen şişmeyi durdurmak için yardımcı olan anti-inflamatuar ve antiseptik özellik içermektedir. Çay ağacı yağı, diş içinde derinlere kadar nüfuz eder ve diş ağrısına neden olan bakterileri öldürür. Bunun için, bir pamuklu çubuk yardımı ile çay ağacı yağından birkaç damla alınır ve doğrudan etkili alana uygulanır. Bir başka seçenek olarak ise küçük bir bardak sıcak su içine birkaç damla çay ağacı yağı eklenir ve karıştırılır. Elde edilen bu su ile ağız içi çalkalanır.

6 – Diş ağrısına iyi gelen şeyler: Elma sirkesi:

Elma sirkesi diş ağrısını engellemeye yardımcı olan antibakteriyel, anti-inflamatuar özelliğe sahiptir. Elma sirkesinin diş ağrısına neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olan asidik özelliği vardır. Bu tedavi için elma sirkesi bir pamuğa dökülür ve doğrudan sorunlu yere uygulanır. Ayrıca düzenli olarak ev sirkesi denemek etkili olabilir.

7 – Diş ağrısına iyi gelen bitkiler Zencefil:

Zencefil, anti-bakteriyel özelliğe sahiptir ve bu özelliği sayesinde diş ağrısı tedavisi için yardımcı olurken aynı zamanda dişin şişmesini önler. Bunun için, sadece taze bir zencefil parçasını alıp ağız içinde çiğnemek yeterli olur.

8 – Diş ağrısına sarımsak iyi gelirmi?

Sarımsak diş ağrısını etkileyen bakterinin üremesini yavaşlatmak için yardımcı olan antibiyotik özelliğe ve diğer tıbbi özelliklere sahiptir. Sarımsak, aynı karanfil gibi doğrudan etkili olan yere uygulanır ya da sarımsak ile karanfil ezilerek ince bir hamur yapılır ve içine biraz kaya tuzu eklenir. Bu karışım anında yardımcı olması için dişin etkilenen kısmına uygulanması gerekir.

9 – Diş ağrısını geçiren şeyler: Nane yaprakları:

Nane, etkilenen bölgede şişme ve ağrı azaltmaya yardımcı olur. Nane içeriğinde doğal olan ve diş ağrısını önleyen anti-inflamatuar bileşeni vardır. Bu tedavi için, taze nane yaprakları ağız içine alınır ve bir süre boyunca çiğnenir ya da ağrı olan yerde kurutulmuş nane yaprakları tutulabilir. Ayrıca, bir bardak kaynar su içine 1 tatlı kaşığı kuru nane yaprakları konularak yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Elde edilen nane çayı ağız içinde tutularak soğuyana kadar beklenir. Bu işlemin düzenli tekrarlanması diş ağrısını geçirmek için çok faydalı olur.

10 – Patates:

Patates fazla nemin emilmesine neden olur. Ayrıca, diş ağrısından kaynaklanan iltihabı ortadan kaldırmaya yarayan anti enflamatuar özelliğe sahiptir. Bu tedavi için, taze patatesten küçük bir parça kesilir ve ağrılı yere uygulanır. Bir başka seçenek olarak ise tuz ile karıştırılan patates püresinden bir parça etkilenen alan üzerine konularak yardımcı olabilir.

11 – Soğan:

Soğan, diş ağrısını kontrol etmesini sağlayan antiseptik ve anti-mikrobiyal özelliklere sahiptir. Bunun için, taze soğan dilimler halinde kesilir ve birkaç dakika boyunca çiğnenerek ağız içinde tutulur. Diş ağrısı sorunu tedavisi için suyu salması bakımından lokma mümkün değil ise soğandan büyük bir parça çiğnemek faydalı olur.

12 – Karanfil:

Karanfil, anti-inflamasyon, anti-bakteriyel, anti-oksidan ve diş ağrısı tedavisi için yardımcı olan anestezi özelliğe sahiptir. Bu tedavi için, bir karanfil ağız içine atılır ve ağrıdan kurtulmak için etkilenen alan üzerinde tutulur. Ayrıca karanfilin suyunu almak için de ısırabilir. Diş ağrısından etkilenen alan üzerine karanfil ve su ile ya da karanfil ve zeytinyağı ile ince bir macun kıvamında elde edilen karışım yerleştirilebilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın