Ciltteki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer: Ciltteki Beyaz Lekelere Bitkisel Çözüm

Ciltteki Beyaz Lekeler Nasıl Geçer: Ciltteki Beyaz Lekelere Bitkisel Çözüm

ciltteki beyaz lekelere bitkisel çözüm

ciltteki beyaz lekelere bitkisel çözüm

Ciltteki beyaz lekeler neden oluşur?

Cilt lekeleri cilt yapısındaki bozukluklar nedeni ile oluşur. Ciltte melanin üretiminin az olması cildin renginin açılmasına neden olur. Bu beyaz lekeler genellikle ellerde, dudaklarda, yüz ve kollar ile bacaklarda oluşur. Bazı durumlarda genetik faktörler nedeni ile oluşsa da otoimmün bozukluklar ya da stres nedeni ile de oluşabilir. Ayrıca beyaz lekeler güneş ışığına aşırı derece maruz kalınması durumunda da oluşabilmektedir.

Ciltteki beyaz lekelere ne iyi gelir: Ciltteki beyaz lekeler için bitkisel çözüm:

1.) Ciltteki beyaz lekeler için bitkisel tedavi: Zerdeçal ve hardal yağı

– Hardal yağı il zerdeçal beyaz cilt lekelerinde son derece etkilidir. Bu karışımın antibiyotik ve antiseptik özellikleri vardır

– Biraz hardal yağı ile zencefil tozu karıştırılır. Ardından beyaz lekelerin olduğu cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapıldığında lekelerin azaltılmasına yardımcı olur.

2.) Yüzdeki beyaz lekeler için maske: Elma sirkesi

– Elma sirkesi asidik içeriği ile birçok cilt sorunu için önerilir. Cilt enfeksiyonlarını azaltır. Aynı zamanda cilt yapısını besler ve cildi güçlendirir. Antiseptik ve antibiyotik özellikleri de vardır.

– Biraz elma sirkesi cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından alan ılık su ile durulanır. Uygulama haftada birkaç kez yapılabilir. Eğer ciltte tahriş ve kaşıntı gibi sorunlar oluşuyorsa mutlaka elma sirkesi ve su karıştırılmalıdır.

3.) Güneş ışınları

– Ciltteki beyaz lekelerin azaltılması için güneşten uzak durulması gerekir. Cilt yandığında beyaz alanların görünümü daha da artabilir. Güneşe çıkmadan önce yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca uzun kollu kıyafetler de tercih edilebilir.

4.) Beyaz cilt lekelerine doğal çözüm: Lahana

– Lahana içerdiği enzimler ile cilt yapısının güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

– Lahana; lif, E vitamini, C vitamini, kükürt ve iyot açısından son derece zengindir. Ciltteki ton dengesini korumaya yardımcı olur.

– Lahana suyu cilde düzenli olarak uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir. Ardından ılık su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

5.) Ciltteki beyaz lekelere çözüm: Sandal ağacı tozu

– Sandal ağacı tozu birçok cilt sorununda kullanılır. Cilt yapısının korunmasına yardımcı olur ve cilt lekelerinin azalmasını sağlar. Bal ile birlikte kullanıldığında son derece etkili sonuçlar vermektedir.

– Biraz bal ile sandal ağacı tozu karıştırılır. Macun kıvamına getirilen karışım cilde uygulanır. Ciltte kuruması beklendikten sonra ılık su ile durulanır.

6.) Yüzdeki beyaz lekelere çözüm: Aloe vera jel

– Aloe vera jel cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını güçlendirir. Cilt hücrelerinin kendi kendini yenilemesine yardımcı olur.

– Taze aloe vera yapraklarından çıkarılan jel cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama günde birkaç kez düzenli olarak yapılabilir.

7.) Yüzdeki beyaz lekeler için maske: Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı da cilt lekeleri için önerilen bitkisel çözümler arasındadır. Biraz su ile karıştırılarak cilde doğrudan uygulanabilir. 10 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama haftada birkaç kez düzenli olarak yapılmalıdır.

Tüm bu çözümlerin düzenli olarak uygulanması ciltteki beyaz lekelerin azaltılmasını sağlar. Bazı durumlarda ciltteki beyaz lekeler giderek artabilir. Eğer cilt lekeleri çoğalıyorsa ya da uzun zamandır varsa bir cilt doktoruna gidilmesi önerilir. Bazı durumlarda medikal tedavi şarttır. Ayrıca estetik müdahalelere de gerek duyulabilir. Beslenme düzenine dikkat edilmeli; cilt sağlığının korunmasına yardımcı olan vitamin ve mineraller açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın