Cilt Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm

Cilt Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm

cilt lekelerine bitkisel çözüm

cilt lekelerine bitkisel çözüm

Cilt lekeleri neden olur?

Cilt lekeleri her yaşta oluşabilen cilt sorunlarından biridir. Genellikle zararlı güneş ışınları nedeni ile oluşsa da kimi durumda sivilce izler, yara ve yanık izleri ya da genetik faktörler nedeni ile de oluşabilir. En bilinen cilt lekeleri sivilce lekeleri ve çillerdir. Ciltten 1 ya da 2 ton koyu olan bu lekeler son derece rahatsız edici bir estetik sorun olarak görülür. Bu lekelerden kurtulmak için ise genellikle kozmetik çözümler kullanılır. Ancak kozmetik ürünler cilt yapısının uzun vadede zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle daha çok bitkisel çözümlerin kullanılması önerilir. Sabırlı ve düzenli şekilde uygulanan bitkisel çözümler kalıcı ve sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar. Cilt lekeleri için uygulanması önerilen bitkisel çözümler şunlardır:

Cilt lekelerine ne iyi gelir: Cilt lekeleri için doğal maske tarifleri

1. Cilt lekelerine çözüm: Süt ve badem

– Badem E vitamini açısından zengin içeriği ile cildi besler ve cilt hücrelerinin kendini yenilemesini sağlar. Süt ise cildi zararlı serbest radikallerden ve kirden arındırmaya yardımcı olur.

– Birkaç adet badem geceden süt içerisinde ıslatılır. Ertesi sabah ezilir ve hamur haline getirilir. Ardından cilde maske olarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

2. Cilt lekelerine doğal maske: Patates

– Patates de cilt beyazlatıcı özellikleri ile cilt lekeleri ile mücadelede etkili bir çözümdür.

– Patates dilimleri ile günde iki ya da üç kere cilt ovulabilir. Bir süre patates suyunun ciltte kuruması beklenir ve daha sonra su ile durulanır. Cilde patates suyu da doğrudan uygulanabilir.

– Uygulama sırasında çiğ patates kullanılmalıdır.

3. Cilt lekelerini ne giderir: Nane yaprakları

– Ezilmiş nane yaprakları cilt lekelerinin üzerine uygulanır. 5 dakika kadar bekletilir ve cilt ılık su ile durulanır.

4. Cilt lekesine limon suyu

– Cilt lekeleri için etkili olan bir başka çözüm limon suyudur. Limon suyu asidik yapısı ve C vitamini içeriği ile cildi besler ve nemlendirir.

– Aynı zamanda ciltteki kiri ve ölü deri hücrelerini ciltten arındırır.

– Biraz limon suyu; şeker, gülsuyu ve bal ya da zerdeçal tozu ile karıştırılarak cilde maske olarak uygulanabilir. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

5. Cilt lekelerini ne geçirir: Bal

– Bal en etkili cilt nemlendiricilerden biridir. Anti bakteriyel özellikleri ile ciltteki bakterileri de öldürür.

– Cilt lekelerinin üzerine doğrudan biraz bal uygulanması önerilir. Bal cilt üzerinde kuruduktan sonra su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

6. Cilt lekelerine hangi yağ iyi gelir: Çay ağacı yağı

– Çay ağacı yağı da cilt lekeleri için en etkili çözümlerden biridir. Aynı zamanda doğal ve etkili anti mikrobiyal özellikleri vardır. Lekelerin üzerine doğrudan uygulanabilir.

7. Cilt lekeleri için ne yapılmalı: Yoğurt

– Yoğurt cilt lekelerini azaltırken cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda içerisindeki yararlı bakteriler ile ciltte bulunan zararlı bakterileri öldürür.

– Biraz yoğurt ile yulaf unu karıştırılarak hamur haline getirilir. Etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve ardından ılık su ile durulanır.

8. Cilt lekelerine domates maskesi

– Domates suyu da cilt rengini açmak için kullanılır. Bu nedenle cilt lekeleri için de önerilir.

– Bir adet domatesin suyu sıkılır. Elde edilen su cilde uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır.

9. Cilt lekelerine neler iyi gelir: Sandal ağacı tozu

– Sandal ağacı tozu da cilt lekelerinde kullanılan bitkisel çözümler arasındadır.

– Biraz bal ya da gül suyu ile karıştırılan sandal ağacı tozu hamur haline getirilir. Elde edilen hamur cilt lekelerine uygulanır. Kuruması beklendikten sonra su ile durulanır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın