Cilt Çatlakları Nasıl Giderilir: Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler

Cilt Çatlakları Nasıl Giderilir: Cilt Çatlaklarına Doğal Çözümler

cilt çatlaklarına doğal çözümler

cilt çatlaklarına doğal çözümler

Cilt çatlakları neden oluşur?

Cilt çatlakları gerçek bir sağlık sorunu olmamak ile beraber cilt üzerinde bazı çizgiler olarak görünür. Cilt çatlakları aslında daha çok karın bölgesi, uyluk, meme, kalça ve üst kol üzerinde meydana gelir. Cilt çatlakları, bağ dokusu üzerinde esnekliğin daralması sonucu ya da deri genişlemesi nedeni ile gerginleşen cilt üzerinde oluşan derin çizgilerdir. Genel olarak derinin orta tabakası üzerinde meydana gelen ince beyaz ya da gri işaretler belli bir zaman sonra pembe, kırmızı ya da mor işaretler olarak görünmeye başlar. Cilt çatlakları hamile kadınlarda daha yaygın olarak bulunmaktadır. Ayrıca, insanların ani kilo kaybı ya da alımı, stres, kalıtım sorunları, hızlı büyüyen fiziksel değişiklikler gibi koşullar cilt çatlaklarının oluşmasına neden olabilir. Oluşan bu cilt çatlaklarını yok etmek imkansız olsa bile kullanılan ev ilaçları ile çatlakların görüntülerinin solması ve hafifletilmesi mümkün olabilir.

Cilt çatlaklarına ne iyi gelir: Cilt çatlakları için bitkisel çözümler

1 – Cilt çatlağına çözüm: Şeker:

Doğal beyaz şeker, pul pul cilt ve ciltteki çatlak işaretler için yardımcı olarak kullanılabilir. Şeker şurubu içerisinde, çatlak işaretlerini önlemek için esansiyel yağ asitleri bulundurmaktadır. Şeker şurubu kan akışını arttırır ve çatlak işaretlerinin olduğu bölgenin nemlenmesi için yardımcı olur.

– Uygulama 1

Alınan bir çorba kaşığı ham şeker birkaç damla badem yağı ve limon suyu ile iyice karıştırılır. Bu karışım hafif ovalama yolu ile çatlak işaretlerin bulunduğu alan üzerine uygulanır ve cilt üzerinde en az 10 dakika bekletilir. Bir ay boyunca her gün duş almadan önce bu işlemi yapmak, cilt çatlaklarının hafiflemesi ve cildin parlak görünmesi için etkili olur.

– Uygulama 2

Bir çorba kaşığı şekere su eklenir ve bu karışım ile ciltte çatlak olan alan nazikçe fırçalanır. Etkili olan alan 10-15 dakika kadar ovulduktan sonra ılık su ile yıkanır. Cilt çatlaklarını en az seviyeye indirmek için her gün bu ovma işleminin devam etmesi etkili olur.

2 – Cilt çatlağına bitkisel çözüm: Aloe vera:

Aloe vera, içerisinde anti-inflamatuar ve doğal iyileştirici özellikler bulundurmaktadır. Bu özellik, yaralı derinin tamiri ve cildi düzgünleşmesi için yardımcı olur. Aloe vera, cilt çatlaklarını onarırken aynı zamanda çatlakların tekrar oluşmasını da önler. Aloe vera, küçük yanıklar, kesik ve yara tedavisi için yararlı olan aktif bileşikler bakımından çok zengindir.

– Uygulama 1

Aloe vera yapraklarından elde edilen taze jel doğrudan çatlaklardan etkilenen bölgede cilt üzerine sürülür. Bu durumda birkaç dakika bekletilen cilt ılık su ile durulanır. Bu işlemin cilt çatlakları sorunundan kurtulmak için tekrarlanması gerekmektedir.

– Uygulama 2

Elde edilen 1/4 fincan taze aloe vera jel, 10 E vitamini kapsülleri ve 5 A vitamini kapsülleri yağlarına eklenir.

Tüm malzemeler iyice karıştırılır ve bu karışım çatlaklar üzerine gezdirilir. Derinin yağı içine çekmesi için birkaç dakika kadar üzeri açık bırakılarak beklenir ve ılık su ile durulanır. Bu işlem, çatlaklardan kurtulmak için düzenli olarak tekrarlanması gerekir.

3 – Cilt çatlaklarına iyi gelen yağlar: Zeytinyağı:

Zeytinyağı cildi yumuşatır ve mevcut çatlakların görünümünü azaltmak için yardımcı olur. Ayrıca, zeytinyağı yeni çatlaklar oluşumunu önlemek için etkili olan A, D ve E vitaminleri bakımından zengindir.

– Uygulama 1

İlk önce derinin daha iyi emilim yapması açısından gözenekleri açmak için etkili olan alan yıkanır ya da sıcak su ile banyo yapılır. Banyodan sonra çatlakların bulunduğu cildin üzeri birkaç damla zeytinyağı ile dairesel hareketler yaparak ovulur. Bu işlem kan dolaşımını arttırmak için yardımcı olur ve çatlak işaretlerini azaltır. İşlem yapıldıktan sonra alan kuruyana kadar birkaç dakika bekletilir ve çatlak işaretlerinden kurtulana kadar günde iki kez aynı işlem tekrarlanmalıdır.

– Uygulama 2

Zeytinyağı, birkaç damla sirke ve birkaç damla su ile eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım gece yatmadan önce çatlakların oluştuğu alan üzerine uygulanır. Bu karışım aynı zamanda cildi nemlendirir ve cildin pul pul olmasına engel olur. Bu işlemin düzenli olarak yapılması cildin pürüzsüz olmasına ve çatlak işaretlerinin azalmasına yardımcı olur.

4 – Cilt çatlakları için kahve limon:

Limon, çatlak işaretlerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ölü deri hücreleri açısından cildin pul pul kalkmasını sağlar. Limon, ciltteki çatlak işaretlerin kızarıklığını azaltmak için doğal bir asitli meyvedir ve çatlak işaretlerini daha az görünür hale getirir. Kahve ise cildin onarılmasına yardımcı olur. Cilt yapısını canlandırır.

– Uygulama 1

Limondan elde edilen taze limon suyu ile biraz kahve karıştırılır. Derideki çatlak olan alan üzerine dairesel hareketler ile tatbik edilir.

Derinin limon suyunu emmesi için en az 10 dakika kadar bekletilir ve sonra sıcak su ile durulanır. Limon suyu tedavisinin çatlak izleri aydınlanana kadar her gün tekrarlanması gerekir.

– Uygulama 2

Eşit miktarda salatalık suyu ile limon suyu iyice karıştırılır ve çatlak izlerinin üzerine uygulanır. Karışım kuruyana kadar üzeri açık olarak birkaç dakika kadar bekletilir ve ılık su ile durulanır. Düzenli olarak yapılan bu uygulama, çatlak izlerinden kurtulmak için tekrarlanması gerekir.

– Uygulama 3

Yarım fincan kakao yağı ile 2 yemek kaşığı limon suyu iyice karıştırılır. Elde edilen bu karışım, dairesel hareketler ile hafifçe ovalayarak cilt çatlakları üzerine uygulanır. Karışım kuruması için bekletildikten sonra etkilenen bölge normal su ile yıkanır.

5 – Cilt çatlakları için yağlar: Kakao yağı:

Kakao yağı cildi yumuşatmak ve düzgünleştirmek için yardımcı olur. Kakao yağı, çatlak izlerini tedavi ederken aynı zamanda yeni çatlak oluşumunu engeller.

– Uygulama 1

Kakao yağından küçük bir miktar alınır ve etkilenen cilt üzerine 5-10 dakika masaj şeklinde uygulanır. Cildin üzeri açık bırakılarak nemi kuruyana kadar bekletilir. Bu işlem, cilt çatlakları daha az görünür hale gelene kadar iki ay boyunca her gün bir ya da iki kez tekrarlanır.

– Uygulama 2

Bu tedavi için 1/2 fincan kakao yağı, 1 çorba kaşığı buğday tohumu yağı, 2 çay kaşığı rendelenmiş balmumu, 1 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı ve 1 tatlı kaşığı E vitamini yağı iyice karıştırılır. Bu karışım balmumu eriyene kadar birkaç dakika için ısıtılır. Karışım oda sıcaklığına ulaştığı zaman hava almadan soğumaya bırakılır. Bu karışım gün içinde 2-3 kez çatlak işaretlerin bulunduğu alan üzerine uygulanır. Bu ilacı her gün tekrarlamak çatlak izlerinin hafiflemesine yardımcı olur ve aynı zamanda cildi yumuşak ve nemli tutar.

6 – Cilt çatlakları için maske: Yumurta akı:

Yumurta akı içerdiği zengin proteinler ve amino asitler sayesinde gerilmiş olan deriyi onarmaya yardımcı olur ve cilt çatlaklarını daha az görünür yapar. Proteinler, pürüzsüz bir cilt ve cildi kirden temizlemek için yardımcı olur.

– Uygulama 1

İki yumurtanın sarısı ve beyazı ayrılır. Yumurta beyazları bir karıştırıcı yardımı ile iyice karıştırılır. Cilt çatlaklarının bulunduğu alan önce su ile temizlenir ve arkasından çırpılan yumurta beyazları tatbik edilir. Uygulamanın cilt üzerinde kuruması için yaklaşık olarak 5-10 dakika kadar bekletilir. Soğuk su ile durulanan cilt temiz bir bez yardımı ile iyice kurulanır. Sonra uygulama yapılan alan üzerine cildi nemlendirmek ve çatlak izlerinin görünürlüğünü azaltmak için cilt onarım kalitesini arttıran bir miktar zeytinyağı ile masaj yapmak etkili olur. Olumlu sonuç almak için en az iki hafta boyunca her gün bu işlemi tekrarlamak gerekmektedir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın