Cilt Çatlakları Nasıl Geçer: Cilt Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

Cilt Çatlakları Nasıl Geçer: Cilt Çatlaklarına Bitkisel Çözüm

cilt çatlaklarına bitkisel çözüm

cilt çatlaklarına bitkisel çözüm

Cilt çatlaklarından kurtulma yolları:

Yöntem – 1: (Limon ve Bal)

– Cilt çatlaklarının azaltılması için en etkili çözüm limon ve bal karışımıdır. Bu karışım cildin temizlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını da besler.

Gerekli malzemeler:

– Limon suyu

– Bal

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içerisinde çiğ, organik bal ile limon suyu karıştırılır. Macun kıvamına getirilen karışım etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Limon içerdiği C vitamini ile cildin bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olurken bal ciltteki bakterileri öldürür. Uygulamanın her gün düzenli olarak birkaç hafta boyunca yapılması önerilir.

Yöntem – 2: (Gliserin ve Limon)

– Limon ve gliserin karışımı da cilt çatlaklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– 1 adet limon

– Birkaç damla gliserin

Uygulanışı:

– Yarım limon suyu sıkılır. Ardından içerisine gliserin eklenir ve karıştırılır. Elde edilen karışım ciltte etkilenen alanlara uygulanır. Bir süre dairesel hareketler ile masaj yapılır. Ardından su ile durulanır.

– Uygulama her gün düzenli olarak iki kez yapılabilir.

Yöntem – 3: (Zerdeçal tozu ile Limon Suyu)

Gerekli malzemeler:

– Limon suyu

– Zerdeçal tozu

Uygulanışı:

– Zerdeçal tozu ile limon suyu karıştırılarak macun kıvamına getirilir. Elde edilen karışım cilde uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır.

Yöntem – 4: (Yulaf ezmesi ile Limon suyu)

Gerekli malzemeler:

– 3 ila 5 damla limon suyu

– Yulaf ezmesi

Uygulanışı:

– Küçük bir kase içerisinde malzemeler karıştırılır. Ardından cilde uygulanır. 15 ya da 20 dakika kadar ciltte bekletilir ve daha sonra ılık su ile durulanır.

– Uygulama günde 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

Yöntem – 5:

Gerekli malzemeler:

– Limon suyu

– Aloe vera jel

– Pamuk

Uygulanışı:

– Limon suyu ile aloe vera jel karıştırılır. Elde edilen karışım pamuk yardımı ile cilde uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Daha etkili olması için ciltte bir gece bekletilmesi önerilir. Ertesi sabah su ile durulanabilir.

Yöntem – 6: (Limon, Tuz, Şeker ve Süt)

Gerekli malzemeler:

– 1 adet limon

– Tuz

– Şeker

– Süt / kaymak

Uygulanışı:

– Limonun suyu sıkılır. Tuz ve şeker ile karıştırılır. Daha sonra içerisine süt ya da süt kaymağı da eklenerek cilde uygulanır. Bir süre masaj yapıldıktan sonra su ile durulanır. Bu uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

İpuçları ve Önlemler:

– Limon suyu çok sık kullanıldığında cildin kurumasına neden olabilir. Bu durumda uygulama sonrasında cilde biraz nemlendirici uygulanması önerilir.

– Limon suyu hassas ciltlerde kullanılacaksa su ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

– Limon suyu uygulamaları yapıldıktan sonra güneşe çıkılmamalıdır. Aksi halde ciltte koyulaşma ve yanıklar oluşabilir.

– Limon suyunun daha yumuşak bir yapıya sahip olması ve aynı zamanda cildi beslemesi için aloe vera suyu ya da aloe vera jeli ile karıştırılması önerilir.

Cilt çatlaklarının azaltılması için tüm bu çözümler uygulanabilir. Ancak düzenli olarak uygulanması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmesi önerilir. Vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından zengin besinler beslenme düzenine eklenebilir. Ayrıca su ve sıvı alımının da artırılması önerilir. Her gün 3 litreye yakın su tüketilebilir. Ek olarak bitkisel çaylar ve sebze suları da tavsiye edilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın