Cilt Çatlakları İçin Doğal Çözümler: Cilt Çatlaklarına Krem

Cilt Çatlakları İçin Doğal Çözümler: Cilt Çatlaklarına Krem

Cilt çatlaklarına krem

Cilt çatlaklarına krem

Cilt çatlakları cilt esnekliğinin kaybedilmesi sonucu oluşur. Ciltte çizgili bir görüntü oluşturan çatlakların temel nedeni ani kilo alınması ya da verilmesidir. Cilt esnekliğinin korunması ve çatlakların giderilmesi için genellikle kozmetik ürünler kullanılır. Krem ve losyonlar cilt yapısını beslerken aynı zamanda cildin nemli kalmasına da yardımcı olur. Çatlakları azaltmak ve yok etmek için evde doğal çözümler de denenebilir.

Evde çatlak tedavisi: Ev yapımı çatlak kremi:

– Ev yapımı ve doğal çatlak kremleri kozmetik ürünlere göre daha ucuzdur. Aynı zamanda doğal malzemeler kullanıldığı için sağlığa zararsızdır.

Cilt çatlakları için yağlar:

– İki yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ile aynı oranda kakao yağı ve shea yağı karıştırılır. Elde edilen karışıma bir yemek kaşığı avokado yağı da eklenebilir. Ayrıca birkaç damla E vitamini yağı eklenmesi ciltte kolajen üretiminin artmasına yardımcı olur.

– Bu karışım bir tavada kısık ateşte kaynatılır. Ardından ılınması beklenir ve hava geçirmez kapaklı bir kaba konur. Bu karışım serin ve güneş almayan bir yerde saklanmalıdır. Haftada 2 ya da 3 kez çatlaklara masaj yapmak için kullanılabilir.

Ciltteki çatlaklara kesin çözüm: Zeytinyağı ve aloe vera jeli

– Cilt çatlakları için en etkili yağlardan biri de zeytinyağıdır. Aloe vera jel ise cildi yumuşatır ve nemlendirir.

– Bir blender yardımı ile aloe vera jel ile sızma zeytinyağı karıştırılır. İçerisinde 1’er ader E vitamini ila A vitamini kapsülünün içerisindeki sıvı eklenir. Elde edilen karışım çatlakların kurtulmak için her gün merhem olarak kullanılır. Bu karışım serbest radikallerin cilde hasar vermesini engeller.

Cilt çatlaklarına iyi gelen yağlar: Kakao yağı ile çatlak kremi

– Kakao yağı etkili bir şekilde cildi besler. Aynı zamanda cilt membranlarının elastikiyetini ve esnekliğini artırarak çatlak oluşmasını önler.

– Benmari yöntemi kullanarak bir fincan kakao yağı sıvılaştırılır. Ardından içerisine 10 damla avokado yağı ile lavanta esansiyel yağı eklenir. Elde edilen karışım bir kaba boşaltılır ve saklanır. Bu krem her gün düzenli olarak çatlak oluşan alanlara uygulanabilir.

Evde çatlak tedavisi: Tereyağı ve uçucu yağ karışımı

– Bir kap içerisinde balmumu ve kakao yağı karıştırılarak eritilir. Ardından içerisine biraz hindistan cevizi yağı ve çuha çiçeği yağı eklenir. Kısık ateşte kaynatılmaya devam edilir. Sürekli karıştırılarak karışıma biraz da su eklenir. Altı kapatıldıktan sonra birkaç damla da lavanta esansiyel yağı ve limon esansiyel yağı eklenir. Karışım hava geçirmez bir kapta saklanır. Her gün cilde masaj yaparak uygulanmalıdır.

Çatlaklara karşı krem: Uçucu yağ kremi

– Farklı esansiyel yağların karıştırılması ile cilt çatlakları için etkili bir krem yapılabilir. Bu karışım sadece yağlardan oluşur.

– Lavanta esansiyel yağı, sığla yağı ve sandal ağacı esansiyel yağı üçer damla olmak üzere bir kap içerisinde karıştırılır. Ardından içerisine 6 çay kaşığı susam tohumu yağı eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen karışım kapaklı bir kap içerisine konulur. Serin ve güneş ışığı almayan bir yerde saklanmalıdır.

Cilt çatlaklarından kurtulmanın yolları arasında bu doğal kremler de vardır. Kimyasal içeren kozmetik ürünler cildin uzun vadede zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle doğal tedaviler çok daha sağlıklıdır. Cilt çatlakları için kullanılan bu kremler düzenli olarak kullanıldığında birkaç ay içerisinde olumlu sonuçlar alınacaktır. Ancak daha hızlı sonuç alınmak isteniyorsa lazerle çatlak tedavisi gibi estetik çözümler de denenebilir. Bu tür estetik müdahaleler için mutlaka alanında uzman ve eğitimli bir estetik cerraha başvurulmalıdır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın