Botox: Botoxun Yararları

Botox: Botoxun Yararları

Botoxun yararları

Botoxun yararları

Botox nedir botoks nasıl uygulanır?

Botox, botulinum toksini olarak adlandırılan clostridium botulinum tarafından üretilen bir nörotoksinden yapılmış bir ilaçtır. Kasların geçici olarak işlevsiz kalmasını sağlayan botox, kırışıklıkların azaltılması için kullanılmaktadır. Botox her yıl 6 milyondan fazla kişiye uygulanan, kozmetik cerrahi uygulamalarından biridir. Kasları etkisiz hale getiren botox; ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Kırışıklık tedavisinde kullanılmasının yanı sıra aşırı terleme, migren, kas bozuklukları ve bazı mesane ya da bağırsak bozukluklarının tedavisinde de kullanılır.

Botox nasıl çalışır?

– Aslında botulinum toksini, insanoğlunun bildiği en zehirli maddelerden biridir. Bilim adamları, tek bir gramının oldukça ölümcül olduğu bilinmektedir. Solunum yetmezliği gibi etkileri de olabilmektedir. Ancak botox malzemesi olarak uzman kişilerce kullanıldığında bu tür sorunların oluşması söz konusu olmaz.

Botox kimlere yapılır?

– Botox yaşlı erişkinlerde yüz kırışıklıkları ve ince çizgilerin görünümünü azaltmak için etkili bir estetik tedavi olarak kullanılmaktadır. Estetik uygulamalarının ötesinde botoxun farklı kullanım alanları da vardır. Migren, aşırı terleme ve mesane sorunları gibi hastalıkların tedavisinde de olumlu sonuçlar vermektedir.

Botox işlemi nasıl yapılır: Botox acıtırmı:

– Botox, botulinum toksini ile sodyum klorür tozunun seyreltilmesi ile hazırlanır. Ardından kas dokusuna doğrudan enjekte edilir. Toksinin tam olarak kasa işlemesi ve kası işlevsizleştirmesi yaklaşık 24 ila 72 saat sürer. Çok nadir durumlarda 5 güne kadar uzayabilir.

– Botoks, bir dolgu maddesi değildir. Kimyasal içerikli olduğu için bölgede şişlik olmaz. Sadece kas gevşemesi sonucu farklı bir görünüm olabilir.

– İğne ile enjekte öncesi acı duyulmasını önlemek için alan lokal anestezi kremiyle uyuşturabilir. Ardından 20 dakika kadar beklenir ve uygulama yapılır. Uygulama yaklaşık 15 dakika içerisinde biter.

Botox kimlere yapılmaz?

– Botox yani botulinum toksini hamile ve emziren kadınlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca önceden herhangi bir kimyasala alerjisi olan kişilere de önerilmez. Uygulama öncesi gerekli alerji testleri yaptırılabilir.

Botoksun yan etkileri:

– Botox ile verilen kimyasal genellikle enjeksiyon oluşmadan vücut tarafından tolere edilir. Oldukça az yan etkisi vardır. Yan etkiler kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Herhangi bir organda hasar oluşturmasa da farklı etkilere neden olabilir. Botoxun olası yan etkileri şunlardır:

– Uygulama yapılan alanda hafif ağrı, enjeksiyon yerinde lokal ödem ya da farklı bir görünüm oluşabilir.

– Uygulama yapılan alan ve çevresinde geçici hissizlik görülebilir.

– Geçici baş ağrısı yapabilir.

– Geçici keyifsizlik ve olumsuz ruh haline neden olabilir.

– Hafif mide bulantısına neden olabilir.

– Toksinin hareket etmesi nedeni ile yakın kaslarda geçici istenmeyen zayıflık ya da felç oluşabilir.

– Göz çevresine uygulandığında geçici olarak üst kapağın sarkmasına neden olabilir.

– Alt göz kapağında veya lateral rektus (kas kontrol eye movement) zayıflığına neden olabilir.

– Disfaji ile boyunda zayıflık hissi yaratabilir.

– Grip benzeri hastalıkları tetikleyebilir.

– Safra kesesi fonksiyon bozukluğuna neden olabilir.

– Diplopi (çift görme) gibi geçici durumlara neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerde bulanık görme sorunu yaşanabilir.

– Göz kapaklarının geçici olarak sarkmasına neden olabilir.

Tüm bunların yanı sıra oldukça az rastlansa da ağız kuruluğu, yorgunluk, kurdeşen benzeri döküntüler, hırıltı, alanda şişme da görülen yan etkiler arasındadır.

Botox ciddi bir estetik uygulamadır. Bu nedenle kesinlikle alanında uzman kişilerce yapılmalıdır. Gerekli görüldüğünde diğer sağlık sorunları için de kullanılabilir. Ancak baş ağrısı ya da mesane sorunları için kullanılacaksa mutlaka doktor tavsiyesi ile uygulanmalıdır. Botox kalıcı bir uygulama değildir. Bu nedenle doktor ya da cilt uzmanlarının gerekli gördüğü periyotlarda tekrar edilmesi gerekebilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın