Arpacık Nasıl Geçer: Arpacığa Bitkisel Çözüm

Arpacık Nasıl Geçer: Arpacığa Bitkisel Çözüm

arpacığa bitkisel çözüm

arpacığa bitkisel çözüm

Arpacık neden çıkar?

Arpacık genellikle göz kapağında oluşan viral bir enfeksiyondur. Virüs, uçuk virüsü ile benzerlikler taşır. Kişide eğer daha önce uçuk ya da arpacık çıkmışsa ilerleyen zamanlarda bu durum tekrar edebilir. Bu enfeksiyonun azaltılması için bitkisel ve doğal çözümler kullanılabilir. Arpacığa doğal çözüm önerileri şunlardır:

Arpacığa ne iyi gelir: Arpacık için bitkisel tedavi:

1.) Arpacığa sıcak kompres

– Sıcak uygulamalar arpacık nedeni ile oluşan şişlik ve yanma hissinin azaltılmasında son derece etkilidir.

– İnce bir havlu sıcak su ile ıslatıldıktan sonra fazla suyu sıkılır. Ardından etkilenen göze kompres olarak uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Gün içerisinde işlemin birkaç kez tekrar edilmesi önerilir.

– Etkilenen göze sıcak suya batırılan çay poşeti de uygulanabilir. Çay içerisindeki tanen ile cildi yatıştırır ve sakinleştirir.

2.) Arpacık için ne yapmalı: Cildin tahriş edilmemesi

– Arpacık tedavisi boyunca cildin tahriş edilmemesi gerekir. Bu nedenle sıkılmamalı ve oynanmamalıdır. Aksi halde arpacık nedeni ile oluşan şişlik artabilir. Ayrıca olası enfeksiyon riski de artar.

3.) Arpacık için neler yapılır: Göz makyajı

– Arpacık tedavisi boyunca göz makyajı yapılmamalıdır. Makyaj malzemelerinin içerisindeki kimyasallar belirtilerin artmasına neden olabilir. Ayrıca enfeksiyonu da artırır.

4.) Arpacık varken lens takılır mı?

– Arpacık durumunda lens kullanılmaması önerilir. Aksi halde tahriş artabilir ve cildin daha da şişmesine neden olabilir.

5.) Arpacık göz şişmesi ve gözlerin temiz tutulması

– Kokusuz ve bitkisel bir sabun ve sıcak su ile gözler sık sık yıkanmalıdır. Bu şekilde bakterilerin ölmesi sağlanabilir. Enfeksiyon riski de azaltılmış olur.

6.) Arpacık ağrısı nasıl geçer: Ağrı kesiciler

– Arpacık gözlerde ağrıya neden olabilir. Bu ağrıların azaltılması için ağrı kesiciler kullanılabilir. Ancak ağrı kesici kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bazı ağrı kesiciler bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

7.) Arpacık ağrısına ne iyi gelir: Antibiyotikler

– Antibiyotikler arpacık tedavisi için etkili ilaçlardan biridir. Ancak doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

– Antibiyotik kullanımı var olan iltihabı ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olur.

8.) Gözler ovulmamalıdır.

– Arpacık tedavisi boyunca gözler ovulmamalıdır. Gözlerin ovulması bakterilerin üremesine neden olabilir.

9.) Alerjenlere karşı koruma

– Arpacık belirtilerinin azaltılması için alerjenlere karşı koruma sağlanmalıdır. Toz akarları, hayvan tüyü ve polenlerden uzak durulmalıdır.

– Güneşe karşı koruma sağlamak için güneş gözlüğü kullanılması tavsiye edilir.

10.) Enfekte kişiler ile temas

– Enfekte olan kişiler ile temas edilmemelidir. Ellerin gün içerisinde sık sık yıkanması önerilir. Bu şekilde bakterilerin kişiden kişiye bulaşması engellenebilir.

Arpacığı ne geçirir?

– Eğer gözlere temas edildiyse mutlaka hemen arkasından eller sıcak su ve anti bakteriyel bir sabun ile yıkanmalıdır. Sıcak suya batırılan havlu ya da pamuk etkilenen alan üzerinde bir süre bekletilebilir.

– Arpacık sorunu varsa makyaj yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde bakteriler daha hızlı üreyebilir.

– Arpacık sıkılmamalı ve patlatılmaya çalışılmamalıdır. Bu durum olası enfeksiyon riskini artırır.

– Beslenme düzeninde dikkat edilmesi önerilir. Vitamin ve mineral açısından zengin besinler beslenme düzenine eklenmelidir. Omega 3 yağ asitlerinin tüketilmesi de önerilir. Yeşil ve lifli sebzeler ile renkli meyveler her gün düzenli olarak tüketilebilir.

– Su tüketimini artırılması önerilir. Su tüketimi vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını korur.

– Arpacık oluşan alan her gün sabunlu su ile yıkanabilir. Düzenli olarak yıkanması bakterilerin üremesini engeller.

Tüm bu çözümler arpacık tedavisi için önerilir. Beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği ve su tüketiminin artırılması gerektiği unutulmamalıdır. C vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi bağışıklığın artmasına da yardımcı olur. Bu şekilde hastalıklara karşı koruma sağlar. Arpacık bağışıklığın zayıfladığı anlarda daha sık ortaya çıkar. Bakterilerin üremesini engellemek için alan sık sık temizlenmelidir. Kesinlikle gözler ovulmamalı ve arpacık sivilce gibi sıkılmaya çalışılmamalıdır. Aksi halde şişlikler hızla büyüyebilir ve göz sağlığı da olumsuz etkilenebilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın