Alzheimer Hastalığı Belirtileri: Alzheimer Hastalığının Nedenleri

Alzheimer Hastalığı Belirtileri: Alzheimer Hastalığının Nedenleri

Alzheimer hastalığı belirtileri

Alzheimer hastalığı belirtileri

Alzheimer hastalığı genellikle yetişkinlerde görülen bir sağlık sorunudur. Demans vakalarının %60 – %70’lik bir kısmında bu hastalık görülmektedir. Halk arasında unutkanlık hastalığı olarak da bilinen Alzheimer hastalığı demans ile birlikte beyin hücrelerinin yavaş yavaş ölümü ile görülen bir hastalıktır. Bu hastalarda görülen zihinsel yetenek kaybı, beyin hücrelerinin ölümünü de açıklar.

Halk arasında genellikle yanlış bilinen bir kanı da alzheimer hastalığının sadece yaşlılarda görüldüğünün düşünülmesidir. Genellikle yaşlılarda görülse de böyle bir zorunluluk yoktur. Yaşlılarda görülme riskinin yüksek olması, hastalığın temelindeki beyin hücrelerinin toplu şekilde ölmesi olayıdır. Herkesin beyin hücreleri zamanla azalma gösterir. Yaşlılık çağında ise gençlik çağına göre mutlaka daha az beyin hücresi olacaktır. Bu yüzden yaşlılarda görülme olasılığı çok daha fazladır. Genellikle 65 yaş üstü kişilerde Alzheimer görülüyor olsa da %5 oranla 30 – 60 yaş arası insanlarda da görülebilmektedir. Bu yüzden alzheimer hastalığına karşı korunmak, önlem almak gerekmektedir. Kesin bir tedavisi olmadığı için tedavi değil önlem üzerine yoğunlaşmak daha mantıklı olur.

Alzheimer hastalığının belirtileri:

Alzheimer hastalığı ilk kez Dr. Alois Alzheimer tarafından teşhis edilen ve bilimsel olarak açıklanan bir nörolojik hastalıktır. Alois, hafıza kaybı, dil sorunu ve öngörülemeyen davranışlar şeklinde belirtiler gösteren bir akıl hastalığı yüzünden ölen bir kadının beyin dokusundaki değişiklikleri fark ettikten sonra alzheimer hastalığını teşhis etmiştir. Alzheimer hastalığı nörolojik bir bozukluktur. Hafıza kaybı ve bilişsel gerileme gibi ek sorunlara yol açabilecek, beyin hücrelerinin yok olduğu ve geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Ek olarak progresif beyin bozukluğu neden olur. Genellikle yavaş başlar ve giderek hızlanarak çok daha fazla kötüleşir.

Alzheimer evreleri nasıl anlaşılır: Alzheimer aşamaları

Alzheimer hastalığı olabilir ilerleme üç temel aşamadan:

– Preklinik (işaretleri veya belirtiler henüz)

– Hafif kognitif bozukluk

– Demans

Alzheimer hastalığında sürekli devam eden beyin hücrelerindeki ölümler hastalığın progresif olmasına ve aynı zamanda kronik nörodejeneratif bir hastalık olmasına neden olur. Beyindeki plaklar ve tangle oluşumları kişinin alzheimer hastası olmasına neden olur. Bu iki oluşum hastalığın ana özellikleri olarak kabul edilir. Beyindeki sinir hücrelerinin (nöron) arasında bağlantı kaybı olması ise hastalığın bir başka özelliğidir. Nöronlar beynin farklı bölümlerinde çoğu iletim işlemini sağlayan ve aynı zamanda kas ve organ arasında ileti gövdesi görevi yapan bir hücre çeşididir. Alzheimer hastalığında sinir hücreleri arasındaki mesajların engellenmesi normal düşünmeyi ve bellek gücünü bozabilir.

Alzheimer hastalığı, başlarda belirlenmesi zor olan ancak gittikçe belirtilerinin kuvvetlenmesi ve belirginleşmesi ile teşhisi konabilen bir hastalıktır. Bu belirtiler iyi takip edilmeli ve hastalık için mümkün olduğu kadar erken bir zamanda tedaviye başvurulmalıdır.

Alzheimer erken dönem belirtileri:

Alzheimer başlangıcı ve süreci boyunca görülebilecek ve dikkat edilmesi gereken belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

– Hafıza kaybı

– Evde ve iş yerinde kısa süre önce planlanan şeylerin unutulması

– Zaman ve yer ile ilgili zihin karışıklığı

– Farkları görme becerisinde zayıflama

– Konuşma ve yazma yeteneklerinde körelme

– Bir problemin çözümü için plan yapamama

– İleriye dönük düşünememe

– Kişisel eşyaların sahipliğinin unutulması

– Kişinin günlük hayatını etkileyen olaylarda verilen kararların mantık çerçevesinde olmaması

– Ruh halinde ve kişinin karakterindeki sık ve ciddi değişiklikler

1 – Alzheimer nasıl olur: Hafıza kaybı:

Bu belirti diğerlerine oranla en sık görülen belirtidir. Alzheimer hastası olan birinden beklenen tek belirti olarak da nitelenebilir. Genelde dalgınlık ve benzeri durumlarla yaşanılan unutkanlıkların sık ve düzenli olup olmadığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer gittikçe sıklaşıyor ya da düzenli olarak sürekli oluyorsa nörolojik bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Hafıza kayıpları ya da sık sık hatırlayamama durumlarında yapılması gereken bir takım egzersizler vardır. Günlük belirli bir süre ayrılarak kişinin bu sürede geçmişini düşünmesi, hayalinde canlandırarak geleceğini tekrar gözden geçirmesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra bilimsel araştırmalarla da etkisi kanıtlanmış olan sudoku ve benzeri bulmacaların çözülmesi de unutkanlık oranını azaltacaktır.

  1. Alzheimer nasıl anlaşılır: Kısa süre önce planlanan işlerin unutulması

Alzheimer hastalığının en sık belirti gösterdiği alan günlük hayattır. Günlük hayatta fark edilecek hafıza sorunları ile erken teşhis konması bile mümkündür. Bunların en önemli göstergelerinden biri planlardır. Günlük hayat çoğunlukla planlar üzerine yaşanır. Gün içerisinde yapılacak şeyler üstün körü de olsa belli bir sıra ve zamana konur. Eğer kişi bu planlanan etkinlikleri sık sık unutuyor, hatta bir başkası tarafından hatırlatılmasına rağmen hiç hatırlamıyorsa ortada bir sorun var demektir ve bu sorunun alzheimer başlangıcı olma ihtimali oldukça yüksektir.

3 – Alzheimer etkileri: Zaman ve yeri bilgisinde zihin bulanıklığı

Alzheimer hastalığının en sık görülen belirtiler listesine başka bir out hastalar kendi şaşkınlık içinde zaman ya da yeri olan ilişkiyi göreceği şey. Somut olarak, Alzheimer hastalığı olan insanlar parça tarihleri, sezon ve zamanın geçişi kaybedebilir. Eğer o hemen olmak değil sorun anlayış sorunu olabilir. Nerede yaşamak, nerede olduklarını ve nasıl orada var unut ve nasıl gelmek bilmiyor sokakta kaybolmak eve dönmek.

4 – Alzheimerın son evresi: Farkları görme becerisinde zayıflama:

Alzheimer hastalığının en önemli belirti ve bulgularından bir tanesi de görsel yetenektir. Özellikle ilk zamanlara göre bu yeteneğin körelmesi kişide alzheimer görülebileceği anlamına gelmektedir.

Görme becerisindeki zayıflama kişinin nasıl baktığı ile alakalı bir şeydir. Eğer kişinin yetersiz görme yeteneği var ise bu kişinin ilerde demans ya da doğrudan alzheimer olacağının bir nevi kanıtıdır ve bunun olmaması engellenebilir. Erken teşhiş ile birlik hastalık yok denecek kadar azaltılabilir. Ancak tabii ki alzheimer hastalığında %100 iyileşme diye bir şey yoktur.

5 – Alzheimer hastalığının erken belirtileri: Konuşma ve yazma yeteneklerinde körelme:

Konuşmanın yanı sıra yazı yazma da alzheimer hastaları için son derece önemlidir. Yazı, uzun süre hiç ele kalem alınmasa bile unutulacak bir şey değildir. Ancak bazı insanlarda yazı yazarken kısa ancak çok sık olan mola verme durumu vardır. Bu durum kişide alzheimer görülme riskini bir hayli arttırmaktadır. Çünkü bu da bir nevi unutmaktır ve çok genç yaşta sık sık küçük unutmaların olması önlem alınması gereken bir durumdur.

Kimler alzheimer olur: Alzheimer kimlerde görülür?

– Yaş: Alzheimer hastalığı için söylenebilecek en büyük risk faktörü yaştır. Yaş ilerledikçe beyin hücrelerinde ölüm oranı artarak daha az beyin hücresi kalır. Bu nedenle, özellikle yaşı çok büyük olan insanda Alzheimer ve deman gibi hastalıklar görülmektedir.

– Genetik: Aile içinde Alzheimer hastası biri varsa kişide görülme ihtimali de oldukça yüksektir.

Potansiyel olarak önlenebilir ya da değiştirilebilir faktörler:

– Şeker hastalığı

– Yüksek tansiyon

– Yüksek kolesterol

Tüm bu faktörler aynı zamanda ileri düzey bunamanın yanı sıra felç riski de taşır.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın