Akne İzlerine Ne İyi Gelir: Akne İzleri İçin Doğal Maske

Akne İzlerine Ne İyi Gelir: Akne İzleri İçin Doğal Maske

akne izleri için doğal maske

akne izleri için doğal maske

Akne izleri için doğal çözümler şunlardır:

Akne izleri nasıl geçer: Akne izlerine doğal çözüm:

1 – Akne izlerine çözüm: Sivilce izlerine bal maskesi:

Bal, akne izlerini kaldırmak için doğal bir antiseptik olarak mücadele eder. Bu durum cildin yenilenmesine yardımcı olur ve aynı zamanda bir yatıştırıcı olarak etkilidir.

Çözüm – 1:

Bir kap içine birkaç damla bal konur. Bu bal ile akne izleri üzerinde yavaşça masaj yapılır ve birkaç dakika bekletilir sonra yıkanır. Bir başka seçenek olarak ise balın içine birkaç damla limon suyu eklenir ve iyice karıştırılır. Elde edilen bu karışım akne izleri üzerinde uygulanır. Yaklaşık birkaç dakika bekledikten sonra yıkanır. Limon harika bir temizlik ve besleyici özelliğe sahiptir. Akne izlerini azaltmak için limon, doğal asidik olarak etki etmektedir.

Çözüm – 2 (Gece uygulaması):

Ham organik bal alınır ve akne yaraların ​​üzerinde uygulanır. Bu şekilde gece boyunca bekletilir ve ertesi gün sabah yıkanır.

2 – Sivilce izlerine buz iyi gelirmi:

Buz, doğal soğutma etkisi ile aknenin neden olduğu kızarıklık, şişme ve iltihaplanmayı azaltmak için yardımcı olur. Aynı zamanda sahip olduğu uyuşturma özelliği ile sıkıştırarak akne izlerinin boyutunu azaltmaya yardımcı olur.

Çözüm:

Buzdolabından alınan birkaç buz küpü bir bez içine konur. Akne izlerinin üzeri bu buz küpü ile yavaşça ovalayarak uygulanır. Akne izlerinin hızlı bir şekilde iyileşmesi için bu işlemin tekrarlanması faydalı olur.

3 – Akne izlerini ne geçirir: E vitamini yağı ya da kapsülü:

Bu yağın içeriğinde yüksek miktarda anti-oksidanlar bulunmaktadır. Bu durum yaraları iyileştirmeye yardımcı olur ve güçlü cilt için canlandırıcı özelliğe sahiptir. Herhangi bir alerjik reaksiyonu kontrol etmek için yama testi uygulamak çok önem taşımaktadır.

Çözüm:

Her şeyden önce cilt gözeneklerini açmak için yüz bölgesi yıkanır. E vitamini yağı dairesel hareketler ile yüz bölgesine ve akne izleri üzerine sürülür. Bu şekilde 10 dakika boyunca yavaşça masaj yapılır. Yaklaşık 15-20 dakika kadar bekletildikten sonra hafif temizleyici ile yıkanır.

4 – Sivilce izlerine çözüm: Lor:

Lor, hafif bir ağartma maddesi gibi hareket eder. Lor doğal yağ içeriği ile iyi bir nemlendirici görevi görür ve akne izlerini azaltmak için de cildi sıkılaştırmak için yardımcı olur. Cilt üzerinde etkileyici olarak hafif olması nedeni ile lor hassas cilde sahip olan kişiler için kullanılabilir bir seçenektir. Aynı zamanda sakinleştirici özelliği vardır.

Çözüm:

Lor dolu bir kase alınır ve eller kullanılarak lor ile cilde masaj yapılır. Bu şekilde birkaç dakika bekletilir ve durulanır. Lor içindeki pıhtılar izleri hafifletmek için yardımcı olurken aynı zamanda cildin yumuşamasını sağlar. Tedavi süreci boyunca olumlu sonuçlar almak için bu işlemin düzenli yapılması gerekmektedir.

5 – Sivilce izlerine maske: Portakal kabuğu:

Portakal kabuğu, içerisinde cildi gençleştirmek için yardımcı olan retinol içerir. Retinol ölü cilt hücrelerini kaldırarak doğal şekilde pul pul dökülmesi için teşvik eder. Ayrıca kolajen üretimini uyarır ve akne izlerinin kaybolmasını sağlar. Portakal kabuğu, sağlıklı ve parlayan bir cilde sahip olmak için tüm hücreleri yenilemeye ya da onarmaya yardımcı olur.

Çözüm:

Portakal kabukları güneş altında kurutulur ve ezilerek ince toz haline getirilir. Kuru cilde sahip olanlar için karışım ile soyma tozu karıştırılır ya da yağlı cilde sahip olanlar için ise gül suyu ile portakal kabuğu tozu karıştırılır. Elde edilen macun kıvamındaki karışım akneden etkilenen izlerin üzerinde uygulanır. Yaklaşık birkaç dakika bekletildikten sonra temiz su ile yıkanır.

6 – Sivilce izleri için maske tarifleri: Domates ve salatalık:

Domates, A vitamini açısından zengin olan salatalık gibi cilt gözeneklerinin içindeki kirleri çıkarmak için antioksidan olarak etki eder. Bu özellikler sayesinde cildi yeniler ve akne izlerini kaldırmaya yardımcı olur. Ayrıca, A vitamini yanında zengin olan C vitamini ve kükürt içermektedir.

Çözüm:

Bunun için eşit miktarda domates ve salatalık alınır ve blender kullanarak ince kıvamda bir macun yapılır. Elde edilen bu macun yaraların üzerine uygulanır. Yaklaşık yarım saat kadar bekletilir ve yıkanır. Bu işlem cildi sıkılaştırır, yağ salgısını kontrol eder ve akne izlerini azaltır. Daha iyi sonuçlar için bu işlemin düzenli olarak yapılması faydalı olur.

7 – Sivilce izleri için doğal maske: Badem yağı ile limon:

Limon, akne izlerini azaltır ve sağlıklı deriyi özgür hale getirmeye yardımcı olur. Ayrıca, vücutta kolajen sentezine yardımcı olması için C vitamini bakımından zengindir. Badem ise bir nemlendiricidir. Aynı zamanda badem yağı bal ve süt gibi etki ederek akne izlerini yatıştırır.

Çözüm:

Limon suyu, bal ve badem yağı bir yemek kaşığı alınır ve 2 yemek kaşığı süte eklenir. İyice karıştırılan bu karışım yaraların üzerine uygulanır. Yaklaşık birkaç dakika kadar bekledikten sonra durulanır. Olumlu sonuç almak için bir hafta boyunca düzenli olarak uygulanması gerekmektedir.

8 – Sivilce izlerine iyi gelen bitkiler: Neem yaprakları:

Neem yapraklarında, anti bakteriyel, antiviral ve anti-mantar özelliklere sahip olan alkaloidler vardır. Bu özelikler aynı zamanda toksinler ve akne izlerini önleyerek vücudun temizlenmesine yardımcı olur.

Çözüm:

Birkaç neem yaprağı alınır ve doğrudan cildin etkilenen bölgesine uygulanır. Yaklaşık birkaç saat bekletildikten sonra yapraklar cildin üzerinden kaldırılır. Olumlu sonuçlar almak için bu basit ve doğal işleme devam edilmesi önemlidir.

9 – Sivilce izlerine elma sirkesi:

Elma sirkesi akne izlerine karşı cilde etki eder. Aynı zamanda antiseptik özelliği ile gözenekleri açmak için ölü hücreleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Çözüm:

Birkaç damla elma sirkesi, az miktarda su ile seyreltilir. Bu karışım pamuk yardımı ile akne izlerinin üzerinde uygulanır. Yaklaşık birkaç dakika bekletildikten sonra normal su ile yıkanır.

Akne izlerini önlemek için ipuçları:

– Düzenli su, taze meyve ve sebze sularını bol tüketmek.

– Bu zararlı bakterilerin yayılmasını önlemek ve daha ziyade kontrol etmek için eller ile akneden etkilenen bölgeye dokunulmaması.

– Günlük kirlilik ve diğer faktörler için cildi temiz tutmak bakımından temiz su ile yüz bölgesinin yıkanması.

– Kullanıldıktan sonra atılan mendil, havlu ve peçeteler kullanılması önerilmektedir.

– Aknelerin oluşmasına neden olan ve bu sorunun artmasını sağlayan yağlı ürünlerden uzak durmak gerekmektedir.

– Hindistan cevizi suyu da akne izlerinin iyileşmesinde yardımcı olur. Bunun için içerek ya da etkilenen alan üzerinde uygulayarak faydalanılması önerilir.

– Akneye neden olan diyet içindeki tatlılar, karbonhidrat ve yüksek kalori içeren yiyeceklerden kaçınmak önerilmektedir.

– Diyet listesine çiğ meyve, taze sebze, yeşil yapraklı sebzeler, süt ürünleri, A vitamini, demir takviyeleri, havuç, brokoli, kabak, balık, karaciğer gibi güçlendirilmiş tahıllar eklemek etkili olur.

– 2-3 aspirin tableti ve az miktarda su karıştırılır ve (Salisilik asit içerir) bir aspirin maskesi olarak kullanılır. Etkilenen alana bu maske uygulanır ve 15 dakika bekletildikten sonra durulanır.

– Bir domates yarıdan kesilir. Akne izlerinin solması için yavaş olarak sürekli 1 dakika boyunca yaraların  ​​üzeri domatesin içi ile ovulur. Ancak her gün bu işlemin tekrarlanması gerekmektedir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın