Akne İzleri Nasıl Geçer: Akne İzlerine Bitkisel Çözüm

Akne İzleri Nasıl Geçer: Akne İzlerine Bitkisel Çözüm

akne izlerine bitkisel çözüm

akne izlerine bitkisel çözüm

Akne izlerine doğal çözüm önerileri şunlardır:

Akne izlerine ne iyi gelir: Akne izleri için bitkisel çözüm

1) Akne izlerine çözüm: Bal

– Bal içerdiği enzimler ile ciltteki bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt kızarıklıklarını ve olası enfeksiyonları engeller. Anti bakteriyel özellikleri vardır.

– Akne izlerinin üzerine doğrudan biraz bal uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve su ile durulanır. Uygulama akşam yatmadan önce yapılıp ciltte bir gece bekletildiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır. Ertesi sabah cilt ılık su ile durulanır.

2) Akne izlerini ne geçirir: Kuşburnu yağı

– Kuşburnu yağı cildin pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Cilt kanserini önleyen etkileri vardır. Aynı zamanda içerdiği vitaminler ile cildin onarılmasını sağlar. Akne ve yara izleri gibi cilt kusurları için son derece etkilidir.

– Günde iki kez akne izlerinin üzerine kuşburnu ile masaj yapılması önerilir.

3) Akne izleri için maske: Hindistan cevizi yağı

– Hindistan cevizi yağı lorik asit, kaprilik ve kaprik asit içerir. Bu içeriği ile cildi besler ve cilt yapısının onarılmasına yardımcı olur. Ciltteki izleri azaltırken aynı zamanda cilt tonunu dengeler.

– Hindistan cevizi yağı cilde günde bir kez uygulanabilir. bir süre cilde masaj yapılır. Birkaç hafta boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır.

4) Akne izleri için doğal maskeler: Aloe vera jeli

– Aloe vere jeli cildi nemlendirir. Cilt yapısının güçlenmesine yardımcı olurken izlerin azaltılmasını sağlar.

– Biraz aloe vera jel etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

5) Sivilce izleri buz küpleri

– Buz küpleri akne izlerinin azaltılmasına yardımcı olurken olası şişlikleri de hafifletir.

– Birkaç buz küpü ince bir havluya sarılır. Yaklaşık 15 dakika kadar cilde kompres olarak uygulanır. İşlemin günde birkaç kez yapılması önerilir.

6) Sivilce izlerine aspirin

– Aspirin etkili hafifletici özelliklere sahiptir. Aynı zamanda içerisindeki salisilik asit ile akne izlerinin azaltılmasını sağlar. Cildin renk dengesini korur.

– Birkaç adet aspirin ezilir ve toz haline getirilir. İçerisinde su eklenir. Hamur kıvamına getirilen karışım akne izlerinin olduğu alanlara uygulanır. Bir süre ciltte kuruması beklenir ve alan ılık su ile durulanır.

7) Sivilce izlerine zeytinyağı

– Zeytinyağı cildin nemli kalmasına yardımcı olan en etkili doğal çözümdür. Akne izlerinin azaltılmasına yardımcı olur cilt tonunu da dengeler.

– Biraz zeytinyağı ısıtılır. Daha sonra etkilenen cilt alanlarına masaj yaparak uygulanır. Durulama gerektirmez.

8) Sivilce izleri için E Vitamini yağı

– E vitamini yağı da cilt yapısının beslenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildin kurumasını engeller.

– Günde birkaç kez düzenli olarak E vitamini yağı ile cilde masaj yapılır.

9) Sivilce izleri için krem: Medikal kremler

– Akne izleri için medikal kremler de kullanılabilir. Bepanten bu kremlere örnektir.

– Medikal kremler ciltteki izlerin azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda cildi besler ve güçlendirir. C vitamini içeren kremler de kullanılabilir.

10) Sivilce izlerine lazer tedavisi

– Lazer tedavisi ciltteki akne izlerini azaltmak için yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Ancak bir uzman tarafından yapılmalıdır. Aksi halde ciltte yanmaya ve kalıcı izlere neden olabilir. Genellikle birkaç seansta izlerden kurtulmak mümkündür.

11) Güneşten kaçınmak

– Akne izlerinin engellenmesi için güneşten uzak durulması gerekir. Bunun için yüze ve diğer cilt alanlarına farklı cilt losyonları uygulanmalıdır. Yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılması önerilir.

12) Peeling işlemi

– Ciltteki kir ve ölü deri hücrelerinin arındırılması için düzenli olarak peeling uygulaması yapılması önerilir. Haftada birkaç kez uygulanması cildin temizlenmesini sağlar ve leke oluşumunu engeller. Ancak özellikle bitkisel peelinglerin kullanılması önerilir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın