Aft Nasıl Geçer: Afta Doğal Çözüm

Aft Nasıl Geçer: Afta Doğal Çözüm

afta doğal çözüm

afta doğal çözüm

Aft neden olur?

Dil üzerinde pamukçuk yara olması zor durumlardan biridir. Pamukçuk yara ağızda konuşma ve yeme gibi temel faaliyetleri yapmaya izin vermez. Aftın verdiği acıyı uyuşturmak için bazı temel yağlar ile yapılan çözüm yolları rahatlatmak için yardımcı olur. Ağızda oluşan pamukçuk ve boğaz ağrısından muzdarip olmaya karşı yara tedavisi için çeşitli basit ev ilaçları mevcuttur. Ancak, pamukçuk yara iyileşmesi için tedavi yollarını bilmenin yanı sıra, önce pamukçuk yaranın ağızda acı veren bu sorunu önlemek için nedenleri bilmek de faydalı olur.

Aft nasıl oluşur: Pamukçuğun nedenleri:

Ağız içinde pamukçuk, boğaz ağrısı, ülser gibi görünen küçük bir yara durumudur. Aftlar (aftöz ülser) kırmızı parçalı doku ile yavaş yavaş gelişerek beyaz ya da sarı bir orta nokta ve kaba oval olarak sınırı olmayan bir yaradır. Pamukçuk, ağzın herhangi bir yerinde yerleşebilir. Böylece, dudaklar, yanaklar, dil üzeri, altı ve yanı olmak üzere ağızın her yerinde pamukçuk yara olabilir. Pamukçuk boğaz ağrısı, boğaz ve diş etleri üzerinde bile olabilir. Küçük Aftlar bir iki hafta kadar sürebilen çok küçük yüzeysel yaralardır. Bu yaralarda tedavi sonrasında herhangi bir yara izi kalmaz. Büyük aftlar ve büyük yaralar, küçük olanlardan daha derindir. Bu yaralar bir ay sürebilir ve yara iyileşme sonrasında iz bırakabilir.

Pamukçuk neden olur?

Tam olarak bilinen hiçbir nedeni olmayan aftların sadece gelişmesine neden olan bazı nedenler bulunmaktadır. Kalıtım ya da genetik nedenler, aftların bazen aileler içinde görülmesinde etkili olur. Ayrıca, ağız içinde diş fırçası, diş telleri, takma diş gibi yanlışlıkla sokulan maddelerin meydana getirdiği yaralanmalar aft için neden olabilir. Bunun yanı sıra asitli ve baharatlı gıdalar ve narenciye gıdalar da bazı kişilerde aftlara neden olabilir. Gıda alerjisi olarak ananas, kahve ve çikolata gibi yemek alerjileri pamukçuk yara yapabilir. Diş macunlarının çoğunda mevcut sodyum sülfat bileşen aynı zamanda aftların olma nedenlerinden biridir. Ayrıca, ağız içinde bakteriyel bir enfeksiyon, hormonal dengesizlik, stres, sigara, sindirim sistemi hastalıkları ve Behçet hastalığı da ağız içinde pamukçuk yaralara neden olabilir.

Afta ne iyi gelir: Afta bitkisel çözüm:

Genellikle, pamukçuk yaraları için tedavi gerekmez ve bir kaç gün içinde kendi kendine geçer. Ancak, aftların iyileşme sürecini hızlandırmak bazı ev ilaçları vardır.

1 – Afta tuzlu su ile durulama:

Ağız pamukçuk yaralarından kurtulmak için tuzlu su en iyi ve en kolay ev ilaçlarından biridir. Pamukçuk yara dil yanında ya da dilin başka bir yerinde olmasına karşı, tuzlu su ile yapılan gargara ağzın her köşesine ulaşabilir. Ülser sıvısını dışarı çeken tuz iltihaplanma ile ilişkili ağrıyı iyileştirmek için de yardımcı olur. Her zaman ağzın sadece dil üzerindeki yaraları iyileştiren ılık tuzlu su ile aynı zamanda pamukçuk boğaz tedavisinde gargara yapmak da faydalı olur

Gerekli malzemeler:

– Sıcak su (1 fincan)

– Tuz (¼ ya da ½ çay kaşığı)

Yapılışı:

Sıcak suya tuz eklenir ve iyice karıştırılır. Bu sıcak tuzlu suyun bir kısmı ağzın içine alınır ve ağzın her yerinde gezdirilir. Sonra tükürülür ve su bardağını bitirene kadar bu işlem tekrarlanır. Bu işlemi günde 2 – 3 kez yapmak faydalı olur.

2 – Afta evde çözüm: Hindistan cevizi yağı uygulamak:

Hindistan cevizi yağı, aftların neden olduğu ağrı ve rahatsızlığı yatıştıran mükemmel anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca, bu yağ tüm toksinleri ve bakterileri çekerek taze ve sağlıklı ağız için yardımcı olur. Bu yağ sadece pamukçuk yaraları iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda diş için de çok faydalıdır ve enfeksiyonları uzak tutarak dişeti sağlığını korur.

Gerekli malzemeler:

– Hindistan cevizi yağı (1 yemek kaşığı)

Yapılışı:

Hindistan cevizi yağı, vücut sıcaklığı nedeniyle saniyede eriyen bir yağdır. Bu yağ ağız içine alınarak her yere ulaşacak şekilde ağız içinde gezdirilir. Başlangıçta ağız içinde 2-5 dakika kadar gezdirilen bu yağ daha sonra yavaş yavaş arttırarak 10-15 dakika kadar ağız içinde tutulur ve tükürülür. Bu işlemin, yara büyük ise günde 2-3 kez yapılması ve küçük yaralarda ise bir kez yapılması tavsiye edilmektedir. Yaraların iyileşmesi için yeterince tekrarlanması faydalı olur.

3 – Aft yarasına karbonat tozu kullanmak:

Ağızda oluşan pamukçuk yaradan kurtulmak için kabartma tozu kullanmak basit ve doğal bir çözüm yoludur. Karbonat tozu, pH seviyelerini koruyarak aftların olası nedeni olarak kabul asit nötralizeyi ağız içinde korumaya yardımcı olur. Bunun için etkilenen alan üzerine doğrudan karbonat tozu koymak ya da karbonatlı su ile ağzı yıkamak yaraların meydana getirdiği şişlik ve ağrıyı azaltmak için etkili olur.

Gerekli malzemeler:

– Karbonat tozu (½ çay kaşığı)

– Sıcak su (½ fincan)

Yapılışı:

Karbonat tozu suya eklenir ve iyice karıştırın. Bu çözüm ile ağız çalkalanır ve bu işlem günde 2-3 kez tekrarlanır. Alternatif olarak, 1 tatlı kaşığı karbonat tozu, biraz su ile karıştırılarak hamur kıvamında bir karışım elde edilir. Pamukçuk yara bulunan dudak, dişeti ya da dil üzeri bu karbonat tozu hamuru ile ovulur. Bu işlemin günde 2 – 3 kez tekrarlanması faydalı olur.

4 – Aft yaralarına iyi gelen bitkiler: Aloe vera uygulaması:

Aloe vera ağızdaki pamukçuk yaranın iyileşmesi için durulama olarak kullanılır. Aloe vera jel, çeşitli sağlık sorunları için kullanılmaktadır. Aftlar sadece onlardan biridir ve bunun için aloe vera doğal bir mucize olarak kabul edilmektedir. Aloe vera yatıştırıcı ve anti-enflamatuar özellikleriyle aft ile ilişkili ağrı ve şişlikten kurtulmak için yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– Aloe vera jel (1-2 çorba kaşığı)

– Su (¼ fincan)

Yapılışı:

Aloe vera jel, suya eklenir ve karıştırılır. Elde edilen bu karışım ile ağzın her yerine ulaşacak şekilde ağzın içinde durulama yapılır. Gargaradan birkaç dakika sonra tükürülür ve bu işlem günde 2-3 kez tekrarlanır.

5 – Afta iyi gelen yiyecekler: Probiyotik yoğurt yemek:

Ağızdaki pamukçuk yaraları iyileştirmek için probiyotik yoğurt yemek çok faydalıdır. Yoğurt, kefir, peynir ya da ayran gibi acidophilus bakteri içeren ürünler vücutta iç zararlı bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur. Aftların nedenlerinden biri olarak bakteriyel bir enfeksiyon mevcuttur. Yani gıdalar ya da diğer tür probiyotik yoğurt yemek bu bakterilerin ağız içinde yaşamasından kurtulmak için faydalı olur.

 Gerekli malzemeler:

– Sade yoğurt

Yapılışı:

Günde 3 – 4 kez en az 1-2 çorba kaşığı yoğurt yemek aft tedavisi için faydalı olur. Aslında yoğurt yemenin çeşitli sağlık faydaları vardır. Bunun için yoğurdu bol tüketmek gerekmektedir. Yoğurdu yemeklere dahil etmek ya da atıştırmalık olarak alışkanlık hale getirmek gerekir.

6 – Bal afta iyi gelirmi?

Dil üzerindeki pamukçuk ve boğaz tedavi için bal doğal ve etkili bir kaynaktır. Bal, sağlık yararları nedeniyle anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bal, çeşitli hastalıklara karşı korurken vücudu sağlıklı yapmak için yardımcı olur. Bunun yanı sıra bal ağız içindeki pamukçuk yaradan kurtulmak için de çok etkilidir.

Gerekli malzemeler:

– Bal

– Pamuk bez

Yapılışı:

Pamuk bez biraz ıslatılır ve önce yara bununla silinir. Parmak ya da pamuklu çubuk yardımı ile baldan küçük bir miktar alınır ve pamukçuk yara olan alana sürülerek uygulanır. Aft geçene kadar her gün, günde 3-4 kez bu işlemin tekrarlanması gerekir.

Please follow and like us:

Bir Cevap Yazın